Najpopularniejsze polskie teleturnieje. 9 uwielbianych przez widzów pozycji
Teleturnieje należą do najbardziej lubianych przez widzów programów o charakterze rozrywkowym. Często w trakcie ich oglądania mamy możliwość sprawdzenia przy okazji swojej wiedzy, a niejednokrotnie ją poszerzamy. Uczestnicy tego typu programów stają przed możliwością wygrania cennych nagród rzeczowych lub pieniędzy, co jeszcze bardziej podnosi emocje. Oto jedne z najlepszych teleturniejów telewizyjnych.
Koło Fortuny
Koło fortuny to teleturniej mający ogromną popularność, emitowany w Polsce z przerwami od 1992 roku. Największą oglądalność miała pierwsza edycja programu z prowadzącym Wojciechem Pijanowskim i jego asystentką Magdą Masny. Gra polega na dobieraniu brakujących liter do widniejącego na tablicy fragmentu hasła. Za odgadnięcie prawidłowej litery otrzymuje się odpowiednią kwotę, lub nagrodę, którą gracz losuje, kręcąc kołem.
Postaw na milion
Postaw na milion to popularny teleturniej prowadzony przez Łukasza Nowickiego, emitowany na antenie TVP2 od 2011 roku. Gra budzi wielkie emocje, ponieważ dwóch graczy, którzy przystępują do niej w duecie, ma szanse na wygranie miliona złotych. Aby było to możliwe, muszą odpowiedzieć na osiem pytań. Podczas gry poznają pytanie i trzy lub cztery, a w finale dwa warianty odpowiedzi. Do dyspozycji mają milion złotych. Jeśli znają konkretną odpowiedź, mogą na nią postawić całą pulę. Mogą też rozdzielić ją, przy czym jedno pole zawsze musi pozostać nieobstawione. W przypadku rozdzielenia tracą pieniądze postawione na fałszywe odpowiedzi. Aby dość do finału w puli musi zostać przynajmniej 25 tysięcy zł.
Va banque
Va banque to teleturniej, który emitowany był w Polsce of 1996 roku do 2003, a teraz po długiej przerwie powrócił na antenę i znowu stał się bardzo popularny. Obecnym prowadzącym jest lubiany przez widzów Przemysław Babiarz. Dużemu zainteresowaniu sprzyja ciekawa formuła programu, w którym graczom pytania zadaje się w formie zdań oznajmujących, a gracz odpowiada na nie pytaniami.
Gra słów. Krzyżówka
Gra słów. Krzyżówka to stosunkowo nowy teleturniej, który jest emitowany od 9 września 2019 roku. Prowadzącym jest Radosław Brzózka. Jak wskazuje nazwa programu, uczestnicy rozwiązują w nim krzyżówki i zdobywają nagrody. Z każdego odcinka, w którym bierze udział czterech graczy, wyłaniany jest zwycięzca, który uczestniczy też w organizowanym co pięć tygodni finale mistrzów.
Jaka to melodia?
Jaka to melodia? to uwielbiany przez widzów muzyczny teleturniej, emitowany od 1997 roku, którego wieloletnim prowadzącym był Robert Janowski. Od 2019 roku prowadzony jest przez Rafała Brzozowskiego. Troje uczestników ma za zadanie odgadnąć tytuł piosenki na podstawie zagranego fragmentu. Czasem jest to zaledwie kilka nutek. Program cieszy się popularnością także dzięki temu, że zapraszani są do niego wykonawcy polscy i zagraniczni, którzy umilają czas uczestnikom i widzom swoimi utworami.
Milionerzy
Milionerzy to prowadzony przez Huberta Urbańskiego bardzo popularny teleturniej, który emitowany jest przez stację TVN od 1999 roku z niewielkimi przerwami. W wersji emitowanej obecnie wygrać można milion złotych, jeśli odpowie się na 12 pytań. Podczas gry uczestnik ma trzy koła ratunkowe, z których może skorzystać w razie niewiedzy lub wątpliwości. Są to: telefon do przyjaciela, pomoc publiczności oraz pół na pół, kiedy komputer usuwa dwie niepoprawne odpowiedzi i graczowi pozostaje wybór między pozostałymi dwiema.
Jeden z dziesięciu
Jeden z dziesięciu to goszczący od 1994 roku najpierw na antenie TVP2, a następnie TVP1 popularny teleturniej, prowadzony jest od lat przez Tadeusza Sznuka. Grę rozpoczyna dziesięciu uczestników. Każdy z nich ma trzy szanse, które kolejno traci, jeśli nie zna właściwych odpowiedzi na zadawane przez prowadzącego pytania, które mogą dotyczyć wielu dziedzin. Drogą eliminacji poprzez utracone szanse do finału wchodzi trzech uczestników, którzy walczą ze sobą, odpowiadając na kolejne pytania.
Familiada
Familiada to lubiany polski teleturniej prowadzony od lat przez Karola Strasburgera, emitowany jest na antenie TVP2 od 1994 roku. W programie do gry przystępują dwie drużyny składające się z pięciu osób, często członków jednej rodziny, którzy mają za zadanie odgadnąć najczęściej udzielanie przez ankietowane osoby odpowiedzi na zadawane pytania. W finale biorą udział dwie osoby z tej drużyny, a wygrywa osoba, która zdobędzie jako pierwsza 300 punktów.
Wielka gra
Mimo że teleturniej Wielka gra nie gości już na antenie, nie sposób nie umieścić go w gronie najbardziej lubianych przez widzów, gdyż cieszył się wielką popularnością. Emitowany był przez wiele lat, od 1962 roku, aż do 2006. Ostatnią prowadzącą była Stanisława Ryster. Aby w nim wystąpić, uczestnik musiał przejść eliminacje. Udział w programie wymagał specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny, a pytania do teleturnieju opracowane były przez ekspertów. Ciekawostką jest, że niektórym graczom posłużył on jako dobre źródło dochodu, ponieważ startowali w nim wielokrotnie, gruntownie przygotowując się z różnych, czasem nawet odległych od siebie dziedzin.
Te teleturnieje, gdy tylko są emitowane w telewizji, możemy oglądać na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.