Trwa ładowanie...

Koło Fortuny – online w TV – zasady gry, prowadzący, gdzie oglądać

Jednym z najchętniej oglądanych teleturniejów w Polsce jest Koło Fortuny. To nic dziwnego! W końcu wystarczy tylko zakręcić kołem, aby móc wygrać atrakcyjne nagrody.

Koło fortunyKoło fortunyŹródło: WP Pilot
d2fqwyd
d2fqwyd

Koło Fortuny – co to za teleturniej?

Teleturniej Koło Fortuny powstał na podstawie amerykańskiego Wheel of Fortune. Z przerwami jest on nadawany w polskiej telewizji od 1992 roku. Przez te lata powstało 13 serii, liczących ponad 1700 odcinków. Trwają one około 30 minut. Obecnie (od 2017 roku) za reżyserię teleturnieju odpowiada Tomasz Motyl, w latach 2007-2009 zajmowała się nią Beata Harasimowicz.

Z teleturniejem Koło Fortuny kojarzy się Wojciech Pijanowski, który nie tylko był pierwszym prowadzącym. To m.in. dzięki niemu możemy oglądać emocjonujące rozgrywki – był odpowiedzialny za sprowadzenie teleturnieju do Polski. Pijanowskiemu towarzyszyła hostessa, Magda Masny, która odkrywała wybrane przez uczestników litery.

Koło Fortuny – prowadzący

Przez lata teleturniej miał wielu prowadzących. Przez pierwsze trzy serie był to wspomniany już Wojciech Pijanowski, następnie gospodarzami Koła Fortuny byli m.in. Stanisław Mikulski, Paweł Wawrzecki czy Krzysztof Tyniec.

Obecnie teleturniej Koło Fortuny prowadzą Norbi oraz Izabella Krzan.

d2fqwyd

Koło Fortuny – zasady

Przez lata formuła programu uległa drobnym modyfikacją. Niezmienne jest tytułowe koło i panel z literami, które odkrywają uczestnicy.

Gracze zajmują stanowiska niebieskie, różowe i żółte. Cała gra polega na odgadnięciu hasła, na podstawie kolejno odkrywanych liter. Za każdym razem, kiedy zawodnik ma odgadnąć kolejną literę, wcześniej kręci kołem fortuny, na których znajdują się przeróżne kwoty oraz nagrody rzeczowe do wygrania, ale także i kary. Teleturniej podzielony jest na pięć rund oraz rundy startowej i finału. Każda z rund przedstawia się następująco:

  • startowa, czwarta – “Kto pierwszy ten lepszy”, zaczyna się podaniem przez prowadzącego kategorii, a na tablicy kolejno pojawiają się litery. Ten z zawodników, który jako pierwszy naciśnie przycisk przed sobą, odgaduje hasło. Jeśli hasło będzie złe, kolejka przechodzi na kolejnego gracza;
  • pierwsza, trzecia, piąta – polega na odgadnięciu hasła. Każdy z graczy podaje spółgłoskę. Jeśli znajduje się ona w haśle, wówczas gracz otrzymuje nagrodę, którą wylosował i prawo do odgadnięcia kolejnej litery;
  • druga – prowadzący kręci kołem i kwota, która zostanie wylosowana, jest stawką za odgadniętą spółgłoskę. Każdy gracz po podaniu liter może odgadnąć hasło – ma na to 3 sekundy. Jeśli hasło będzie złe, kolejka przechodzi na kolejnego gracza;
  • finał – do rundy końcowej przechodzi gracz, który uzyskał największą ilość pieniędzy. Gra rozpoczyna się od zakręcenia kołem z 24 kopertami, w których znajdują się niewiadome nagrody. Gracz losuje jedną kopertę, a prowadzący odkłada ją na bok. Następnie pojawia się kolejne hasło do odgadnięcia. Jeśli gracz go nie odgadnie, wówczas zostaje z nagrodami, które wygrał w poprzednich rundach. Jeśli jednak mu się uda, otrzymuje również kopertę z dodatkową nagrodą.

Koło Fortuny – co można wygrać?

Główne nagrody w teleturnieju to 50 tys. złotych lub samochód. Dodatkowo gracz otrzymuje to, co uda mu się zebrać podczas kolejnych rund.

d2fqwyd

Koło Fortuny – gdzie oglądać?

Teleturniej jest emitowany na antenie stacji TVP 2. Koło Fortuny online możemy oglądać na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fqwyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqwyd