Trwa ładowanie...
seriale
+1
06-08-2020 12:40

Alternatywy 4 Online w TV - odcinki, fabuła, obsada - gdzie obejrzeć

Alternatywy 4 to kultowy polski serial zrealizowany w latach osiemdziesiątych XX wieku. Stanisław Bareja z poczuciem humoru pokazuje codzienne życie mieszkańców bloku mieszkalnego z wielkiej płyty, ulokowanego przy ul. Alternatywy 4. Serial obfituje w zabawne sytuacje oraz w krzywym zwierciadle przedstawia ówczesną rzeczywistość, m.in. braki rynkowe oraz problemy ze znalezieniem mieszkania.

Alternatywy 4Alternatywy 4Źródło: WP Pilot
d1p9v9v
d1p9v9v

Serial emitowała Telewizja Polska od listopada 1986 do stycznia 1987 roku. Film został ocenzurowany - usunięto z niego sceny krytykujące socjalizm. W XXI wieku serial zrekonstruowano cyfrowo i przywrócono w nim sceny usunięte pierwotnie przez nadgorliwych cenzorów.

Lokatorzy bloku reprezentują różne środowiska: jest wśród nich złodziej i miłośnik gołębi, profesor, śpiewaczka występująca w prowincjonalnych domach kultury, a mająca bardzo wysokie aspiracje, lekarz, kierowca ciężarówki, pracownik naukowy o mentalności lizusa i karierowicza. Mieszkańcami bloku manipuluje gospodarz domu Stanisław Anioł, grany przez niezapomnianego Romana Wilhelmi. Jego żonę grała Bożena Dykiel. W roli Tekli Wagnerówny wystąpiła Barbara Rachwalska. Wiesław Gołas zagrał Czesława Majewskiego, a Hanna Bieniuszewicz wcieliła się w rolę jego córki, zarabiającej striptizem na zakup własnego mieszkania. Witold Pyrkosz w roli Balcerka to prawdziwa aktorska klasa, a dzielnie partnerowała mu Zofia Czerwińska jako jego serialowa żona Zofia. Jerzy Turek jako Tadeusz Kubiak, księgowy z zawodu, musiał znosić kaprysy żony, niespełnionej śpiewaczki. Wojciech Pokora zagrał naukowca-karierowicza, który znalazł partnerkę życiową w osobie Bożeny Lewickiej, nauczycielki, granej przez Stanisławę Celińską. Autorytetem dla mieszkańców był Profesor Dąb-Rozwadowski, którego przedstawił Mieczysław Voit. Jerzy Bończak był roztargnionym Krzysztofem Mancem, wynalazcą, konstruktorem zakochanym w striptizerce Ewie. Bawiła Ewa Ziętek w roli gosposi profesora. Lekarz Zdzisław Kołek (Jerzy Kryszak) wadził się z Zygmuntem Kotkiem, dźwigowym, granym przez Kazimierza Kaczora. Żoną dźwigowego była Krystyna Tkacz jako Kotkowa.

Plejada najlepszych polskich aktorów przyczyniła się niewątpliwie do sukcesu tego wyjątkowego serialu, a dobry scenariusz i dar obserwacji Stanisława Barei na pewno były ważne dla sukcesu tego filmu. Puste, straszące mieszkanie nr 13 dodawało klimatu temu obrazowi. Następcą Stanisława Anioła był przyjazny lokatorom, nieco fajtłapowaty Dionizy Cichocki znakomicie zagrany przez Bronisława Pawlika.

Serial miał zaledwie dziewięć odcinków, ale znakomicie przedstawił absurdy czasów PRL-u: partyjniactwo, karierowiczostwo, załatwianie mieszkań, łapówkarstwo, wieczne kolejki, problemy z ogrzewaniem bloku. W 2007 roku przystąpiono do realizacji serialu pt. Dylematu 5, który miał być kontynuacją Alternatywy 4, ale po trzech odcinkach zaprzestano realizacji tej produkcji i całkiem słusznie - nie była to godna kontynuacja kultowego serialu.

d1p9v9v

Obecnie starsze pokolenie nadal bawi się doskonale przypominając sobie poszczególne odcinki Alternatywy 4. Dla młodych widzów produkcja będzie miała walor edukacyjny, a wyjaśnienia udzielane przez rodziców czy dziadków na pewno pozwolą zrozumieć specyficzne i kompletnie obce im czasy. Warto poświęcić kilka godzin, by zrozumieć w jakich warunkach żyło się całkiem nie tak dawno.

Podobne seriale:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p9v9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9v9v