Trwa ładowanie...

Zimowy sen - oglądaj online w TV - fabuła, bohaterowie, gdzie obejrzeć

Zimowy sen to produkcja będąca połączeniem dramatu i filmu obyczajowego. Pozwala wejrzeć do świata ludzi, którzy tylko z pozoru posiadają wszystko, co potrzebne do szczęścia. Choć akcja toczy się dość spokojnie, a całość bazuje na rozmowach, a nie spektakularnych zawiłościach fabularnych, nie brakuje emocji i napięcia, co czyni tę propozycję godną uwagi rozrywką na wysokim poziomie.

Zimowy senZimowy senŹródło: YouTube

Zimowy sen - co to za film?

Zimowy sen to turecko–francusko–niemiecki film, który swoją premierę miał w 2014 roku. To produkcja obyczajowa, która posiada także elementy dramatu i trwa 196 minut. Poświęcona jest opowieści o losach osób, które skrywają się za maskami stworzonymi z pozorów i, które próbują odnaleźć szczęście, na co dzień przełykając gorycz rozczarowania wynikającą z niespełnionych ambicji i innych życiowych niepowodzeń. W filmie nie brakuje emocji, rozterek i głębokich przemyśleń o charakterze egzystencjalnym.

Zimowy sen - twórcy

Głównym twórcą filmu jest Nuri Bilge Ceylan, który zajął się reżyserią, montażem oraz napisał scenariusz produkcji we współpracy z Ebru Ceylan. To wielokrotnie nagradzany twórca uchodzący za jednego z najbardziej cenionych reżyserów kina współczesnego. Zdjęcia do filmu wykonał Gökhan Tiryaki, natomiast za scenografię odpowiada Gamze Kus. Nad produkcją pracowali Zeynep Özbatur Atakan oraz Sezgi Üstün, a dystrybucją zajęły się New Wave Films i Adopt Films.

Zimowy sen - fabuła

Zimowy sen opowiada historię Aydina – mężczyzny w podeszłym wieku, który zakończył karierę artystyczną i wiedzie los emerytowanego aktora. Aydin skupia się na prowadzeniu niewielkiego hotelu położonego w górach Kapadocji. Obiekt znajduje się w małej wiosce, w której panuje bieda, co Aydin wykorzystuje. Uchodzi za miejscowego magnata, bowiem do niego należą domy wszystkich mieszkańców, których nie stać na regularne opłacanie czynszu. Pieniądze nie są jednak w stanie zagwarantować mu szczęścia. Mężczyzna pracuje nad książką poświęconą historii tureckiego teatru i tworzy artykuły dla lokalnej gazety. W zarządzaniu hotelem pomaga mu jego dużo młodsza żona, Nihal, lecz ich małżeństwo zdecydowanie nie jest idealne. Kobieta podporządkowała się ukochanemu i teraz tego żałuje, zmagając się z poczuciem braku sensu swojego istnienia i próbując odnaleźć go w działalności charytatywnej. Aydin posiada również siostrę o imieniu Necla, która zajmowała się niegdyś tłumaczeniem literatury, jednak rozstanie z mężem i lęki skutecznie utrudniły jej życie. Główną osią fabuły są długie, głębokie dyskusje bohaterów, którzy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jakikolwiek człowiek potrafi skutecznie opierać się złu i nienawiści?

Zimowy sen - bohaterowie

Trójka głównych bohaterów to: Aydin, emerytowany aktor i lokalny krezus zarządzający licznymi nieruchomościami, jego żona Nihal oraz siostra Necla. Ważną rolę odgrywa miejscowy imam, Hamdi, który jako jedna z niewielu osób darzy Aydina sympatią. Na ekranie pojawiają się także bohaterowie drugoplanowi, między innymi bratanek Hamdiego, Ilyas, goście hotelowi czy pozostali lokatorzy domów należących do Aydina.

Zimowy sen - obsada

W główną rolę Aydina wciela się Haluk Bilginer. Jego żonę, Nihal, odgrywa Melisa Sözen, a siostrę – Demet Akbag. Na ekranie, jako Hamdi, pojawia się Serhat Kilic, a Emirhan Doruktutan to Ilyas. W obsadzie znaleźli się również: Ayberk Pekcan, Masaki Murao, Junko Yokomizo, Nadir Sanbacak oraz Fatma Deniz Yildiz.

Zimowy sen - nagrody

Zimowy sen otrzymał prestiżową nagrodę filmową, Złotą Palmę, przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wyróżniono go również Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) i zgłoszono jako kandydata do otrzymania Oscara w kategorii produkcji nieanglojęzycznych. Europejska Akademia Filmowa nominowała Zimowy sen do tytułu najlepszego europejskiego filmu roku, produkcja otrzymała także nominacje do nagród: Cezary (Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej), Amanda (Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy) oraz Robert (Duńska Akademia Filmowa).

Zimowy sen – gdzie obejrzeć?

Zawsze, gdy film Zimowy sen jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z telewizji internetowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.