Trwa ładowanie...

Zakochany bez pamięci – oglądaj online w TV – fabuła, obsada, gdzie obejrzeć

Choć science fiction i romans to dwa gatunki filmowe, które rzadko kiedy występują razem, to od tej zasady zdarzają się wyjątki. Jednym z nich jest Zakochany bez pamięci, czyli jeden z niewielu filmów, w jakich Jim Carrey zerwał z wizerunkiem aktora komediowego i zagrał pełnoprawną, pełną dramatyzmu rolę. Zresztą jego występ to nie jest jedyny powód, dla którego Zakochany bez pamięci zebrał entuzjastyczne recenzje zarówno od widzów, jak i od krytyków.

Zakochany bez pamięciZakochany bez pamięciŹródło: WP
d4klokr
d4klokr

Zakochany bez pamięci - co to za film?

Wydany w 2004 roku Zakochany bez pamięci, znany też pod oryginalnym, angielskim tytułem Eternal Sunshine of the Spotless Mind to połączenie trzech gatunków filmowych: science fiction, romansu oraz dramatu. Choć budżet filmu wyniósł jedyne 20 milionów dolarów, co jest niewielką liczbą jak na hollywoodzki blockbuster z wątkami SF, to twórcom udało się zaangażować gwiazdorską obsadę, z Jimem Carreyem, Kate Winslet i Kirsten Dunst na czele. Czas trwania Zakochanego bez pamięci to 108 minut, a film został nakręcony w formacie panoramicznym, z obrazem o proporcjach 1.85:1. W okresie kilku miesięcy od premiery film zarobił prawie 75 mln dolarów, potrajając szacowany budżet.

Zakochany bez pamięci - twórcy

Autorem scenariusza do filmu jest Charlie Kaufman, jeden z najszerzej znanych twórców amerykańskiego kina artystycznego. W 2004 roku nie wyreżyserował on jeszcze żadnego filmu, ale napisał już scenariusze do kilku udanych produkcji, w tym do Być jak John Malkovich oraz do debiutu reżyserskiego George'a Clooneya, Niebezpiecznego umysłu. Ponadto nad scenariuszem pracował Pierre Bismuth oraz reżyser Zakochanego bez pamięci, Michael Gondry, który współpracował już wcześniej z Kaufmanem, ale w momencie premiery pozostawał twórcą szerzej nieznanym, nawet jeśli wcześniej nakręcił kilka dość znanych filmów krótkometrażowych.

Zakochany bez pamięci - fabuła

Joel Barish (Jim Carrey), sympatyczny introwertyk, dowiaduje się, że nowojorska korporacja Lacuna wymazała wspomnienia o nim jego ukochanej dziewczynie, Clementine Kruczynski (Kate Winslet). Choć z początku jest zrozpaczony, ostatecznie postanawia poddać się tej samej procedurze i całkowicie zapomnieć o ukochanej. Nie wszystko jednak idzie po myśli Joela, który przypadkowo ponownie przeżywa wspomnienia swojego romansu z Clementine. Postanawia on postawić się korporacji i odzyskać miłość, a przynajmniej przywrócić jej ukradzione wspomnienia.

Zakochany bez pamięci - bohaterowie i obsada

Jak już wspomnieliśmy, do obsady filmu zaangażowano aż kilka hollywoodzkich gwiazd. Oczywiście numerem jeden okazał się Jim Carrey, dla którego występ w Zakochanym bez pamięci okazał się jedną z ważniejszych i lepiej ocenianych ról. Krytyków zachwyciły umiejętności dramatyczne aktora, dotychczas kojarzonego głównie z mało wybrednymi komediami. Ponadto w filmie wystąpili: Kate Winslet w roli ukochanej głównego bohatera, Kirsten Dunst jako recepcjonistka w siedzibie Lacuny, Mark Ruffalo jako technik nadzorujący usunięcie wspomnień oraz Elijah Wood jako jeden z menadżerów korporacji. Choć liczba bohaterów robi wrażenie, to Zakochany bez pamięci pozostaje zaskakująco kameralnym filmem, skupiającym się głównie na postaci Joela Barisha.

d4klokr

Zakochany bez pamięci - nagrody

Film spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród publiczności oraz krytyków, co przełożyło się też na nominacje do różnych nagród filmowych. Najważniejszym sukcesem Zakochanego bez pamięci było zdobycie Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny, a także nominacja dla Kate Winslet w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Co ciekawe, film zgarnął aż cztery Złote Globy (w tym dla najlepszej komedii lub musicalu oraz za najlepszy scenariusz), a także dwie nagrody oraz cztery nominacje od BAFTA. A zatem krytycy docenili przede wszystkim ciekawą historię, humor oraz występy aktorów pierwszoplanowych. Co ciekawe, Zakochany bez pamięci nie otrzymał nominacji za najlepsze efekty specjalne, co jest dość rzadkim zjawiskiem w przypadku popularnych filmów z gatunku science fiction.

Zakochany bez pamięci – gdzie obejrzeć?

Film można zobaczyć na kanale Warner TV. Zawsze, gdy film Zakochany bez pamięci jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z serwisu WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
d4klokr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4klokr