Teatr Telewizji - online w TV - historia, spektakle, gdzie obejrzeć
Teatr Telewizji to najpiękniejsze polskie i zagraniczne spektakle w najlepszym wydaniu.
Teatr Telewizji to program, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kilkudziesięciu lat pod jego patronatem wyprodukowano tysiące przedstawień teatralnych, których emisja odbywała się zawsze w telewizji. Dzięki temu Teatr Telewizji stworzył oryginalną i niespotykaną wersję teatru, która łączy ze sobą elementy klasycznej sceny z telewizyjnymi elementami.
Teatr Telewizji – historia
Teatr Telewizji to nie tylko program, a cała instytucja, działająca na zlecenie Telewizji Polskiej. Redakcja prowadziła własny repertuar, a dyrektor posiadał budżet do swojej dyspozycji. Dzięki temu Teatr Telewizji posiadał własną autonomię i decydował o doborze spektakli, scenografii, castingach i wielu innych.
Pierwszy spektakl miał premierę 6 listopada 1953 roku w studiu w Warszawie. Było to przedstawienie w reżyserii Józefa Słotwińskiego pt. Okno w lesie. Dopiero pod koniec lat 50. zaczęto nagrywać spektakle, które do tej pory emitowane były na żywo ze studia. Wtedy też zaczęto łączyć teatr z telewizją, wprowadzając montaż, sceny w plenerze czy powtórki ujęć.
Od 2013 roku Teatr Telewizji ograniczył działalność. Nie powstaje już tak dużo spektakli jak kiedyś. Program pozostawił po sobie ogromną liczbę ważnych tytułów, które na zawsze wpisane będą w dziedzictwo polskiej kultury.
Teatr Telewizji – spektakle
Teatr Telewizji tworzył spektakle bardzo różnorodne, których przez kilkadziesiąt lat uzbierało się ponad cztery tysiące. Repertuar obejmuje klasyki literatury polskiej oraz światowej, nie pomijając współczesnej literatury.
Do najbardziej podziwianych i znanych realizacji należą:
- Apollo z Bellac Jeana Giraudoux w reż. Adama Hanuszkiewicza z 1958 roku,
- Szklana menażeria Tennessee Williamsa w reż. Jerzego Antczaka z 1963 roku,
- Kartoteka Różewicza w reż. Konrada Swinarskiego z 1967 roku,
- Świętoszek Moliera w reż. Zygmunta Hübnera z 1970 roku,
- Noc listopadowa Wyspiańskiego w reż. Andrzeja Wajdy z 1978 roku,
- Mistrz Zdzisława Skowrońskiego w reż. Jerzego Antczaka z 1972 roku,
- Wielopole, Wielopole w reż. Tadeusza Kantora z 1984 roku,
- Igraszki z diabłem Drdy w reż. Tadeusza Lisa z 1979 roku,
- Kalkwerk Thomasa Berharda w reż. Krystiana Lupy.
Teatr Telewizji – nagrody
W 2012 r. Teatr Telewizji otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki, w kategorii „Kultura” - nagrodę przyznawaną przez redakcję Polish Market.
Teatr Telewizji – gdzie oglądać?
Spektakle Teatru Telewizji można oglądać na antenie TVP1 oraz TVP Kultura. Teatr Telewizji online zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.