STATSCORE Futsal Ekstraklasa 2021/2022 – zasady gry, gdzie i kiedy oglądać?
Ruszył 28. sezon STATSCORE Futsal Ekstraklasa. Zarówno kibice tego sportu, jak i osoby, które nie miały jak dotąd okazji śledzić zmagań polskich klubów w halowej piłce nożnej, a chcieliby to robić, mają okazję oglądać wszystkie 30 rozgrywek na żywo w internecie. W tym sezonie po raz pierwszy w historii zostały uruchomione aż trzy kanały telewizji internetowej, które będą transmitować mecze STATSCORE Futsal Ekstraklasa 2021/2022. Gdzie i w jakie dni można oglądać poczynania piłkarzy futsalowych? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Futsal – zasady gry
Dla tych, którzy pierwszy raz mają styczność z tym sportem, a jednocześnie są zainteresowani zmaganiami klubów w STATSCORE Futsal Ekstraklasa 2021/2022, przedstawiamy krótki przewodnik po zasadach rozgrywek.
W zawodach futsalowych biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny, a maksymalnie dziewięciu zawodników jest w rezerwie. W przeciwieństwie do rozgrywek tradycyjnej piłki nożnej, w futsalu liczba zmian zawodników podczas meczu jest nieograniczona. Co więcej, dopuszczalne jest, by bramkarz zamienił się miejscem z zawodnikiem z pola gry.
Mecz halowej piłki nożnej trwa 40 minut, czyli składa się z dwóch części po minimum 20 minut. W kwestii wydłużania czasu gry jest podobnie, jak w przypadku gry na murawie – sędzia może doliczyć dodatkowe minuty, jeśli np. konieczne jest wykonanie rzutu karnego.
Historia futsalu
Za pierwszy mecz halowej piłki nożnej uznawany jest pokaz gry dwóch pięcioosobowych drużyn z 1930 roku, który odbył się w Montevideo. Rozgrywki nazywane mini-piłką nożną bardzo szybko zyskały popularność w całej Ameryce Południowej, a pierwsze zasady zostały ustanowione przez Brazylijską Konfederację Sportu w 1958 roku. Pierwszą oficjalną międzynarodową imprezą był Puchar Ameryki Południowej, który rozegrany został w 1965 roku. Zwycięzcą tego turnieju był Paragwaj. Później odbyło się jeszcze sześć jego edycji, które za każdym razem wygrywała Brazylia.
W 1971 roku została powołana Międzynarodowa Federacja Futsalu (Federación Internacional de Fútbol de Salón – FIFUSA), która w 1981 roku zorganizowała pierwsze Mistrzostwa Świata FIFUSA w São Paulo. W 1988 roku halowa piłka nożna znalazła się pod jurysdykcją FIFA – Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (Fédération Internationale de Football Association). Pierwsze Mistrzostwa Świata w Halowej piłce nożnej – FIFA Futsal World Cup odbyły się w styczniu 1989 w Rotterdamie w Holandii.
Futsal w Polsce
Do Polski futsal zawitał w 1984 roku jako Mistrzostwa Polski w minipiłce w hali, jednak były to rozgrywki w składach sześcioosobowych organizowane przez Komisję Krajową Szóstek Piłkarskich (KKSP). W 1988 roku nastąpiło włączenie międzynarodowych zrzeszeń minifutbolowych pod egidę FIFA, co poskutkowało ujednoliceniem wszystkich obowiązujących wówczas przepisów, a tym samym zmniejszeniem liczby zawodników do pięciu w jednej drużynie. W 1987 roku KKSP przemianowana została na Krajową Komisję Mini Piłki Nożnej (KKMPN), a w 1993 roku podzieliła się ona na dwie niezależne organizacje: Polskie Towarzystwo Piłki Nożnej Pięcioosobowej (PTPNP) oraz Polskie Stowarzyszenie Mini Piłki Nożnej (PSMPN), które działały pod jurysdykcją PZPN. W styczniu 1992 roku powołano narodową reprezentację Polski w futsalu, a w 2003 roku utworzono reprezentację młodzieżową. W 1994 roku PZPN powołało Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej (LHPNP), która do 2010 roku organizowała rozgrywki o tytuł Mistrza Polski. W 2010 roku powstała spółka Futsal Ekstraklasa sp. z o.o., która od sezonu 2010/2011 jest odpowiedzialna za rozgrywki ekstraklasy.
Polska halowa piłka nożna obecnie, czyli STATSCORE Futsal Ekstraklasa
Spółka Futsal Ekstraklasa organizuje najwyższe ligowe rozgrywki w halowej piłce nożnej, których sponsorem tytularnym jest firma Statscore. STATSCORE Futsal Ekstraklasa to turniej w którym udział bierze 16 drużyn, z których każda rozgrywa z pozostałymi po dwa mecze. Zwycięzca 30 kolejek meczów zdobywa tytuł Mistrza Polski i ma szansę reprezentować nasz kraj na europejskich, klubowych rozgrywkach futsalowych utworzonych z inicjatywy UEFA (UEFA Futsal Champions League). W tym sezonie zagrają:
- Rekord Bielsko-Biała,
- KS Constract Lubawa,
- Legia Warszawa,
- Clearex Chorzów,
- MOKS Słoneczny Stok Białystok,
- Fit-Morning Gredar Brzeg,
- GI Malepszy Futsal Leszno,
- Red Dragons Pniewy,
- FC Reiter Toruń,
- Dreman Opole Komprachcice,
- Red Devils Chojnice,
- LSSS Team Lębork,
- AZS UW DARKOMP Wilanów,
- Górnik Polkowice,
- Piast Gliwice,
- AZS UG Gdańsk.
Gdzie oglądać zmagania polskich piłkarzy futsalowych?
Transmisje meczów STATSCORE Futsal Ekstraklasy są emitowane w weekendy na platformie internetowej WP Pilot, która jako pierwsza telewizja internetowa w Polsce otrzymała prawa do transmisji tych rozgrywek. Mecze można oglądać na kanałach dedykowanych o nazwach: STATSCORE Futsal Ekstraklasa 1, STATSCORE Futsal Ekstraklasa 2 i STATSCORE Futsal Ekstraklasa 3, które są dostępne w trzech pakietach. Użytkownicy chcący śledzić rozgrywki STATSCORE Futsal Ekstraklasy powinni założyć darmowe konto na platformie, a następnie wykupić jeden z pakietów, w których poza programami emitującymi spotkania klubów futsalowych, dostępne są inne kanały sportowe i ogólnotematyczne.
WP Pilot można oglądać na każdym urządzeniu, które ma dostęp do sieci – smartfonie, tablecie, komputerze i telewizorze. Mecze STATSCORE Futsal Ekstraklasy 2021/2022 transmitowane są na żywo w jakości HD. Rozgrywki potrwają do końca maja 2022 roku.