Stare polskie bajki, czyli kultowe dobranocki, do których warto wrócić
Dawne polskie animacje bez wątpienia miały w sobie coś wyjątkowego. Są to bajki ponadczasowe, o czym świadczy fakt, że przecież po dziś dzień z powodzeniem bawią najmłodszych. Każdy z nas ma swoje ulubione bajki z dzieciństwa – jednak istnieją takie tytuły, z których przynajmniej część będzie pojawiała się na każdej takiej liście.
Za stare polskie bajki uznaliśmy te, których produkcja została zakończona przed 1990 rokiem. Choć zazwyczaj nie są to tytuły o fantastycznej kresce czy oprawie muzycznej, ich klimat do dziś pozostaje nie do prześcignięcia dla większości współczesnych seriali animowanych – także tych zachodnich.
Bolek i Lolek (1963–1964)
Chyba każdy z nas zna parkę tytułowych bohaterów. Bolek i Lolek to dwaj sympatyczni bliźniacy, którzy obdarzeni są wspaniała wyobraźnią. W każdym z 13 odcinków serialu wymyślają jakąś nową zabawę, która w mig zamienia się we wspaniałą, niezapomnianą przygodę. Warto dodać, że popularność serialu była w czasach komunistycznych tak duża, że doczekał on się kilkunastu kontynuacji – ostatnia Bolek i Lolek w Europie liczyła 5 odcinków i ukazała się w 1986 roku.
Reksio (1967–1990)
Serial ten to prosta i sympatyczna kreskówka o przygodach rezolutnego kundelka o tym samym imieniu. W każdym odcinku Reksio mierzy się z nieco innym problemem – a to musi pogodzić zwaśnione zwierzaki, a to zaopiekować chorym przyjacielem, a to… zagrać w filmie. Oczywiście, jak przystało na rodzinną rozrywkę, dzięki jego kreatywności i pomysłowości z każdego problemu udaje mu się wyjść obronną ręką.
Zaczarowany ołówek (1963–1977)
Chyba każdy, kto w dzieciństwie obejrzał choć jeden odcinek tego serialu, chciałby, aby tytułowy zaczarowany ołówek wpadł w jego ręce. Produkcja opowiada bowiem o przygodach młodego chłopca, który wszedł w posiadanie takiego właśnie zadziwiającego ołówka. Wszystko, co zostanie nim narysowane, natychmiast się materializuje, co umożliwia bohaterowi serialu wybrnięcie z naprawdę wielu kłopotów. Pomimo upływu lat serial ten nadal jest miłą i lekką rozrywką dla całej rodziny.
Opowiadania Muminków (1977–1982)
Opowiadania Muminków to serial, który powstał we współpracy polsko-austriackiej. Opowiada on o nietypowych przygodach jeszcze bardziej nietypowej rodziny Muminków – fantastycznych stworzeń wykreowanych przez fińską pisarkę Tove Jansson. W każdym odcinku bohaterowie stykają się z nieco innego rodzaju zagrożeniami, jednak dzięki współpracy udaje im się wybrnąć z nich obronną ręką.
Dziwne przygody Koziołka Matołka (1969–1971)
Tytułowy bohater stworzony został przez Kornela Makuszyńskiego, pioniera polskiego komiksu. Dziwne przygody Koziołka Matołka to zaś serial, który specyficzny świat wykreowany przez Makuszyńskiego z powodzeniem przenosi na ekrany telewizyjne. Tytułowy Koziołek wyrusza na Wyspę Małp, na której przeżywa wiele niebezpiecznych przygód (zostaje między innymi zaatakowany przez rozbójników), ale zdobywa też mnóstwo przyjaciół.
Miś Uszatek (1975–1987)
Chyba wszyscy kojarzymy postać Misia Uszatka – choćby właśnie z emitowanej niegdyś na kanale TVP1 Wieczorynki. Miś Uszatek w każdym odcinku opowiada dzieciom o ciekawej historii, jaka tym razem przytrafiła się jemu lub jego przyjaciołom – między innymi leniwemu prosiaczkowi, dwóm zajączkom oraz królikowi. Serial charakteryzuje się między innymi walorami edukacyjnymi, ucząc najmłodszych, jak w gronie przyjaciół rozwiązać można nawet pozornie skomplikowane problemy.
Pomysłowy Dobromir (1973–1975)
Serial Pomysłowy Dobromir to kreskówka, którą wielu naszych rodaków wskazuje jako swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa. Produkcja opowiada o przygodach rudowłosego chłopca imieniem Dobromir, który charakteryzuje się wspaniałą wyobraźnią i ma wiele (nie zawsze) doskonałych pomysłów – na szczęście w przygodach gotowi są wspierać go dziadek i niezwykły, ptasi towarzysz – Szpaczek.
Wędrówki Pyzy (1977–1983)
Ten niecodzienny serial to opowieść o pewnej, przygotowanej przez wiejską gospodynię pyzie, która umknęła przed zostaniem zjedzoną. Wędrówki Pyzy to pełen humoru serial opowiadający o kolejnych jej przygodach. Podczas swoich podróży tytułowa pyza pozna między innymi pracę drwali, popłynie na wodnym wianku, a także zobaczy tradycyjne, kujawskie wesele. Rzecz jasna odnajdzie także naprawdę wielu ciekawych przyjaciół.
Przygody kota Filemona (1977–1981)
Przygody kota Filemona to wesoła, odpowiednia dla dzieciaków w każdym wieku kreskówka o przygodach tak naprawdę dwóch kotków. Młodszy, Filemon, to przyjazny, ale naiwny kocurek, skory do psot i odkrywania świata na swój, nie zawsze przemyślany sposób. Starszy, nieco rozleniwiony Bonifacy, to koci elegant i senior, który niejednokrotnie będzie musiał uspokajać kompana. Towarzyszy im także cała zgraja innych zwierzaków, tworząc naprawdę kolorową paczkę.
Jacek i Agatka (1962–1972)
Jacek i Agatka to nie tylko stara, polska produkcja ale przede wszystkim jedna z pierwszych bajek emitowanych w ramach Dobranocki. Jej głównymi bohaterami są dwie pacynki o tytułowych imionach. Co ciekawe, nie mówimy tutaj o animacji jako takiej, ponieważ przez zdecydowaną większość czasu pacynki były po prostu nakładane na palce aktorów. Produkcja znana jest ze swoich walorów edukacyjnych.
Gąska Balbinka (1959)
Ten wyprodukowany w 1959 roku serial to prawdopodobnie pierwsza rodzima dobranocka. Postać gąski pojawiała się jednak już wcześniej w komiksach, w czasopiśmie dziecięcym Płomyczek. Bajka Gąska Balbinka nie posiada jako takiej animacji. Każdy odcinek składa się po prostu z kilku nieruchomych obrazków, do których swoje głosy podkładali aktorzy.
Stare polskie bajki, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.