Trwa ładowanie...

Shrek – oglądaj online w TV – fabuła, bohaterowie, gdzie obejrzeć

Shrek to pierwszy film z serii o tym samym tytule. Seria ta opowiada o przygodach ogra - tytułowego Shreka. Gdy zostaje mu odebrana jego własność, jest zmuszony podjąć odpowiednie kroki. Jak wiele zrobi, aby odzyskać swój dom? Jakie będą tego konsekwencje? Ten ogromny, zielony i uśmiechnięty ogr zachęcił sobą wielu oglądających do poznania jego historii.

ShrekShrekŹródło: WP Pilot

Shrek - co to za film?

Jest to film animowany amerykańskiej produkcji z 2001 roku. Shrek jest adaptacją wcześniej napisanej i ilustrowanej książki pt. "Shrek!". Światowa premiera tego filmu odbyła się 22 kwietnia 2001 roku, natomiast w Polsce miała miejsce 13 lipca tego samego roku. Produkcja ta osiągnęła niesamowity sukces i stała się rozpoznawalna w wielu krajach. Jest to jedna z najchętniej oglądanych bajek, zarówno przez najmłodszych, jak i przez starszych odbiorców. Film ten ma kilka części, w skład których wchodzą między innymi Shrek, Shrek 2, Shrek Trzeci oraz Shrek Forever. Do tego wszystkiego można doliczyć krótsze ekranizacje takie jak Pada Shrek czy też Shrek ma wielkie oczy.

Shrek - twórcy

Twórcą bazy dla tego filmu, czyli ilustrowanej książki, jest William Steig, natomiast twórcami filmowej adaptacji są Andrew Adamson i Vicky Jenson. Film wyprodukowany został przez DreamWorks Animation. 

Shrek - fabuła

Shrek, tytułowy bohater filmu, to duży, spokojny ogr żyjący samotnie. Jednak pewnego dnia jego spokój zostaje zakłócony przez gromadę postaci z bajek. Myszy chodzące po jego domu, wilk śpiący w jego sypialni. Okazuje się, że postacie te zostały wyrzucone z własnego królestwa przez okrutnego Lorda Farquaada. Dla ogra naruszanie jego spokoju przeszło wszelkie granice. Wyrusza w podróż, by uwolnić z wieży księżniczkę Fionę, którą upatrzył sobie ów lord, w zamian za odzyskanie domu i dożywotni spokój. Podczas wyprawy towarzyszy Shrekowi bardzo gadatliwy Osioł, który jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Okazuje się jednak, że ocalenie księżniczki z wieży strzeżonej przez ziejącego ogniem smoka to najmniejszy z nadciągających problemów nowo poznanych ze sobą przyjaciół. Co jeszcze ich czeka? Jak będzie wyglądało ponowne spotkanie z lordem? I co będzie z księżniczką Fioną? To wszystko wyjaśnia się w dalszych częściach filmu. 

Shrek – bohaterowie i oryginalny dubbing

W oryginalnej, angielskiej wersji w postać samego Shreka wciela się Mike Myers. Początkowo jednak ktoś zupełnie inny miał podkładać głos tytułowemu bohaterowi, jednak niedługo po rozpoczęciu nagrywania dialogów Chris Farley, bo to pierwotnie on miał otrzymać tę rolę, zmarł. Oprócz tego rolę tę proponowano także Nicolasowi Cage'owi, który jednak stwierdził, że nie chce grać brzydkiego ogra. W postać jego wiernego przyjaciela – Osła, wcielił się Eddie Murphy. Pozostałym bohaterom głosu udzielali: Cameron Diaz (królewna Fiona) oraz John Lithgow (Lord Farquaad). 

Shrek – polski dubbing

W polskim dubbingu natomiast w rolę zielonego ogra wciela się Zbigniew Zamachowski. Osioł jest dubbingowany przez Jerzego Stuhra, a księżniczka Fiona przez Agnieszkę Kunikowską. W pozostałe postacie wcielają się Adam Ferency (Lord Farquaad), Tomasz Bednarek (Ciastek), Jarosław Domin (Pinokio) oraz Zbigniew Suszyński (Magiczne Lustro). 

Shrek - nagrody i nominacje

Ten film animowany zdobył dużą liczbę nagród. Były to między innymi: 

 • Nagroda Akademii Filmowej za Najlepszy pełnometrażowy film animowany,
 • Nagroda Critics' Choice: Najlepsza pełnometrażowa animacja,
 • People's Choice Awards: Ulubiony film,
 • Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej: Najlepszy scenariusz adaptowany,
 • Nickelodeon Kids' Choice Award: Ulubiony głos w filmie animowanym,
 • People's Choice Awards: Ulubiony filmowy aktor komediowy,
 • Ursa Major Award: Best Anthropomorphic Motion Picture.
 • Saturn - Najlepsze specjalne wydanie DVD

Oprócz tego Shrek otrzymał także nominacje takie jak:

 • Złoty Glob za najlepszą komedię lub musical,
 • BAFTA- Najlepszy aktor drugoplanowy Eddie Murphy,
 • BAFTA - Najlepsze efekty specjalne,
 • Złota Palma - Udział w konkursie głównym.

Shrek – gdzie obejrzeć

Zawsze, gdy film jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z telewizji internetowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.