Trwa ładowanie...
filmy
Redakcja WP Pilot
24 lutego 2021, 17:29

Sami swoi - online w TV - fabuła, obsada, gdzie obejrzeć

Sami swoi to jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii. Wychowało się na nim wiele pokoleń Polaków, którzy choć trochę interesują się polskim kinem. Sam film był wielokrotnie nagradzany przez znane instytucje filmowe.

Sami swoiSami swoiŹródło: WP Pilot

Sami swoi - co to za film?

Sami swoi to film komediowy stworzony w 1967 roku. Opowiada o losie rodzin Karguli oraz Pawlaków, które postanowiły opuścić Kresy Wschodnie i wrócić do ziemi ojczystej. Film jest na tyle popularny, że stał się początkiem całej trylogii. W późniejszych latach powstały również filmy Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć. Początkowo film był wyreżyserowany w wersji czarno-białej, jednakże w roku 2001 doczekał się wersji kolorowanej, której premiera miała miejsce rok później w polskiej telewizji.

Sami swoi - twórcy

Twórcą scenariusza filmu był Andrzej Mularczyk, który może być znany szerszemu gronu jako twórca scenariusza dla filmu Katyń (Andrzeja Wajdy) oraz Blondynki. Za reżyserię filmu był odpowiedzialny Sylwester Chęciński znany również jako reżyser filmów Wielki Szu oraz Rozmowy kontrolowane. Duet w późniejszym czasie podjął się również stworzenia filmu Nie ma mocnych.

Sami swoi - fabuła

Sami swoi opowiada o losach skłóconych rodzin Karguli oraz Pawlaków, którzy na skutek zakończenia II wojny światowej postanowili wrócić z Kresów Wschodnich na Ziemię Odzyskaną. Przed okresem wojennym rodziny były skłócone, co często prowadziło do poważnych awantur, a nawet przelewu krwi. Po osiedleniu się na dawnych ziemiach rodziny żyją w zgodzie. Nie odpowiada to bratu głównego bohatera, czyli Janowi Pawlakowi, który tuż przed wojną był zmuszony wyjechać na emigrację do Stanów Zjednoczonych, aby uniknąć zaostrzenia konfliktu. Całość filmu jest opowiadaniem, w którym Kazimierz Pawlak opowiada swojemu bratu, jakie sytuacje miały miejsce pod jego nieobecność.

Sami swoi - bohaterowie

Głównymi bohaterami są rodziny Karguli oraz Pawlaków. W skład rodziny Karguli wchodzą Władysław oraz żona Aniela. Małżeństwo ma córkę Jadwigę, która pełni ważną rolę w całym filmie. Rodzina Pawlaków składa się z głowy rodziny - Kazimierza oraz jego żony Mani oraz syna Witii. Ponadto członkami rodziny jest również Jan, Paweł i najstarsza członkini, czyli Leonia. Dodatkowo obsadę uzupełniają bohaterowie, którzy nie pełnią głównych ról, ale ich zachowania oraz cechy charakteru wpływają na poczynania głównych bohaterów. Możemy do nich zaliczyć Kokeszko, Wieczorka czy sołtysa. 

Sami swoi - obsada

Obsada filmu została dobrana w sposób bardzo staranny. Znaczna większość aktorów do momentu nakręcenia filmu miała w swoim dorobku wiele popularnych filmów. Do głównych aktorów zaliczamy Wacława Kowalskiego, Władysława Hańczę, Zdzisława Karczewskiego, Marię Zbyszewską oraz Halinę Buyno - Łoza. Na planie wystąpiło też wielu młodszych aktorów, którzy do dziś są kojarzeni z rolami filmowymi w Sami swoi. Do tego grona zaliczamy Jerzego Janeczka oraz Ilonę Kuśnierską.

Sami swoi - nagrody

Sami swoi nawet kilkadziesiąt lat po premierze zdobywa kolejne trofea. Pierwszą poważniejszą nagrodą dla filmu była Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1969 roku. W 1976 roku film został zwycięzcą podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Po 32 latach film zdobył nagrodę Złotej Kaczki w kategorii Komedia Stulecia.

Sami swoi - gdzie obejrzeć

Zawsze, gdy film jest emitowany w telewizji można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj