Trwa ładowanie...
filmy
Redakcja WP Pilot
24 czerwca 2022, 16:13

Pojedynek w ciszy – oglądaj online w TV – fabuła, obsada, gdzie obejrzeć

Choć japońskie kino nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród polskich widzów, to jest jeden twórca, którego twórczość wykracza poza tą regułę. Akira Kurosawa, bo o nim mowa, to bez wątpienia najbardziej znany i najwybitniejszy japoński reżyser, a jego filmy na stałe weszły do kanonu kina. Pojedynek w ciszy nie jest pod tym względem wyjątkiem - mimo że to jedno z pierwszych dzieł japońskiego mistrza, to już widać w nim reżyserski kunszt Kurosawy.

Pojedynek w ciszyPojedynek w ciszyŹródło: WP

Pojedynek w ciszy - co to za film?

Pojedynek w ciszy to japoński dramat psychologiczny z 1949 roku oparty na sztuce teatralnej The Abortion Doctor autorstwa Kazuo Kikuty. Film trwa 95 minut i został nakręcony na czarno-białej taśmie 35 mm w formacie akademijnym, czyli o proporcjach obrazu 1.37:1. To jeden z pierwszych filmów wyreżyserowanych przez Kurosawę, który zdążył już zasłynąć głośnym wówczas Pijanym aniołem wpisującym się w nurt powojennego, japońskiego kina noir. Pod względem gatunkowym Pojedynek w ciszy jest typowym dramatem kładącym duży nacisk na kwestie psychologiczne.

Pojedynek w ciszy - twórcy

Jak już wspomnieliśmy, Pojedynek w ciszy wyreżyserował Akira Kurosawa, niekwestionowany mistrz japońskiego kina i człowiek, który chętnie sięgał po różne gatunki filmowe. Stał się też on współautorem scenariusza, napisanego wspólnie z Senkichi Taniguchim, również młodym i utalentowanym twórcą. Pojedynek w ciszy był jego pierwszym i jedynym scenariuszem, a Teniguchi wyreżyserował później kilka umiarkowanie udanych filmów, by ostatecznie zakończyć karierę filmowca. Co istotne, film został oparty na głośnej i kontrowersyjnej sztuce The Abortion Doctor, a jej autor, Kazuo Kikuta, udzielił Kurosawie i Teniguchiemu kilku cennych porad podczas pisania scenariusza.

Pojedynek w ciszy - fabuła

Film opowiada o młodym, idealistycznym doktorze Kyojim Fujisakim, który zgłasza się na ochotnika do armii w trakcie II wojny światowej. Jego celem jest ratowanie życia i zdrowia żołnierzy, ale w trakcie operacji jednego z nich w wyniku nieszczęśliwego wypadku zaraża się syfilisem przez kontakt z krwią pacjenta. Wydarzenie to zmienia jego życie, a po powrocie do domu Fujisaki musi zmierzyć się nie tylko ze skutkami choroby, ale też z traumą i społeczną izolacją spowodowaną złapaniem tak wstydliwej choroby. Początkowo stara się to ukrywać przed swoją długoletnią narzeczoną, Misao, ale prawda prędzej czy później musi wyjść na jaw...

Pojedynek w ciszy - bohaterowie

Główny bohater filmu, Kyoji Fujisaki, to młody, idealistycznie nastawiony do świata człowiek, który zostaje złamany podczas wojny, a po powrocie do cywila nie potrafi zrzucić z siebie jej brzemienia. To typowa figura dla japońskiego kina powojennego, pozostającego wówczas pod wpływem amerykańskiej cenzury i starającego się rozliczyć z trudnym dziedzictwem wojny. Natomiast Misao, narzeczona Fujisakiego, została przedstawiona jako nietuzinkowa kobieta, która nie boi się zawalczyć o ukochanego. Portret silnej i niezależnej kobiety stał się powiewem świeżości dla japońskiego kina, a postać Misao zainspirowała wielu późniejszych twórców. Kluczowa dla fabuły jest też postać ojca Kyoji - on też jest lekarzem, ale długie życie oraz okropieństwa wojny wykształciły w nim cynizm, który prezentuje nie tylko wobec świata, ale też wobec własnego syna.

Pojedynek w ciszy - obsada

Większa część obsady Pojedynku w ciszy to stosunkowo mało znani aktorzy, którzy nigdy nie zrobili zawrotnej kariery, co dotyczy szczególnie Miki Sanjo w roli Misao. Wyjątkiem od tej reguły jest duet aktorów, Toshiro Mifune oraz Takashi Shimura, którzy wcielili się kolejno w głównego bohatera oraz jego ojca Konosuke Fujisakę. W 1948 roku obaj aktorzy nie byli jeszcze gwiazdami, ale później stale współpracowali z Kurosawą i zagrali w wielu jego najlepszych filmach, w tym w Siedmiu samurajach czy w Rashomonie. Obaj aktorzy uchodzą obecnie za legendy japońskiego kina, a seans Pojedynku w ciszy daje unikalną możliwość zobaczenia początków ich kariery aktorskiej.

Pojedynek w ciszy – gdzie obejrzeć?

Film można zobaczyć na kanale FilmBox ArtHouse. Zawsze, gdy film Pojedynek w ciszy jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z serwisu WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj