Trwa ładowanie...
filmy
Redakcja WP Pilot
25 lutego 2021, 15:05

Pianista - oglądaj online w TV - fabuła, obsada, gdzie obejrzeć

Pianista Romana Polańskiego jest czołowym dziełem nie tylko polskiego ale i światowego kina. Jest to historia, która wzbudzi w widzu wiele emocji - od wzruszenia po przerażenie i strach. Z pewnością nie jest to lekki film, jednak wyśmienita gra aktorska i niesamowita scenografia sprawiają, że ciężko się od niego oderwać. Z pewnością będzie to doskonała propozycja dla fanów klasyki i dobrego kina.

PianistaPianistaŹródło: WP Pilot

Pianista - co to za film

Pianista to dramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Jest to koprodukcja Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Opowiada o losach słynnego kompozytora i pianisty, Władysława Szpilmana, w którego rolę wcielił się Adrien Brody. Czas trwania filmu to 148 minut.

Pianista - twórcy filmu

Ponieważ reżyser, Roman Polański, stracił matkę w niemieckim hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau, a jego ojciec ledwo przeżył niewolę w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen, fabuła filmu była mu szczególnie bliska. Reżyser sam musiał się bowiem ukrywać podczas wojny. Scenariusz Pianisty został stworzony przez Ronalda Harwooda i zekranizowany z międzynarodową obsadą. Zdjęcia są autorstwa Pawła Edelmana, który wzorował się na fotografiach z okresu II Wojny Światowej. Film kręcono w Poczdamie, Beelitz oraz w Warszawie. Muzykę do filmu stworzył sam Wojciech Kilar. Scenografią zajął się Allan Starski, a kostiumami - Anna Biedrzycka-Sheppard.

Pianista - fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, w siedzibie Polskiego Radia. Warszawa skapitulowała więc Niemcy wprowadzają wiele ograniczeń dla ludności żydowskiej - zakaz uczestnictwa w życiu społecznym, konieczność oddania pieniędzy, a nawet zakaz korzystania z chodników. Główny bohater - pianista Władysław Szpilman i jego rodzina są poniżani i przeżywają bardzo trudne chwile. Muszą także pozbyć się całego majątku, w tym fortepianu Władysława. W 1940 roku Szpilmanowie trafiają do getta, a Władysław zarabia na życie i utrzymanie rodziny graniem w restauracji dla bogatych Żydów. W 1942 roku Niemcy wywożą Żydów z Getta do obozu zagłady w Treblince, jednak Szpilman zostaje uratowany przez żydowskiego policjanta. Z pomocą osamotnionemu Szpilmanowi przychodzą polscy przyjaciele, którzy ukrywają go po stronie „aryjskiej”. Jego położenie pogarsza się, gdy przyjaciele zostają aresztowani przez Gestapo - musi ukrywać się w mieszkaniu spekulanta. Po wyzwoleniu Warszawy, Szpilman znowu podejmuje się pracy w Polskim Radiu.

Pianista - obsada

W filmie zagrała śmietanka polskiego i światowego kina. W głównych rolach wystąpili Adrien Brody i Thomas Kretschmann. W rolach rodziców Władysława Szpilmana pojawili się Maureen Lipman i Frank Finlay. W Pianiście zagrało także wielu dobrych, polskich aktorów, takich jak Michał Żebrowski, Krzysztof Pieczyński, Zbigniew Zamachowski czy Paweł Małaszyński. Swoje role zagrało też kilka znanych, polskich aktorek np. Joanna Brodzik, Maja Ostaszewska czy Katarzyna Figura. 

Pianista - nagrody

Pianista osiągnął wielki sukces kasowy i został wielokrotnie nagrodzony. Film otrzymał Złotą Palmę za najlepszy film na festiwalu filmowym w Cannes (Francja). Dostał także trzy Oscary (scenariusz, reżyseria i najlepszy aktor pierwszoplanowy), nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej (Cezary), Polskie Nagrody Filmowe (Orły) i wiele innych.

Pianista - gdzie obejrzeć

Zawsze, gdy film jest emitowany w telewizji można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj