Ogniem i mieczem - online w TV - fabuła, bohaterowie, gdzie oglądać
Polska kinematografia w XX wieku słynęła z ogromnych, historycznych widowisk, zachwycających rozmachem i wizją. Wyreżyserowane przez Jerzego Hoffmana Ogniem i mieczem nie tylko godnie zamyka historyczny nurt w rodzimym kinie, ale też z gracją kończy serię kinowych adaptacji prozy Sienkiewicza. Jak współcześnie prezentuje się trzecia część filmowej Trylogii?
Ogniem i mieczem - film Jerzego Hoffmana
W 1999 roku, ćwierć wieku po premierze Potopu (1974), na ekrany kin weszło Ogniem i mieczem, będące adaptacją powieści historycznej pióra Henryka Sienkiewicza. Choć książkowy oryginał jest pierwszą częścią Trylogii, film Hoffmana został nakręcony jako ostatni z serii, przez co reżyser musiał dokonać znaczących zmian obsadowych. Produkcja filmu pochłonęła ponad 24 mln złotych, dzięki czemu w momencie premiery Ogniem i mieczem zyskało tytuł najdroższego polskiego filmu wszech czasów, który utraciło dwa lata później na rzecz Quo vadis. Dzieło Hoffmana okazało się wielkim sukcesem artystycznym - krytycy chwalili wizję reżysera, świetną grę aktorów oraz wzorowe odwzorowanie realiów historycznych. Pozytywne opinie przełożyły się też na frekwencję - ostatecznie film w kinach zobaczyło ok. 7,1 miliona Polaków.
Ogniem i mieczem - fabuła
Głównym bohaterem filmu jest porucznik husarii Jan Skrzetuski, który służy pod księciem Jeremim Wiśniowieckim. Szlachcic napotyka przypadkiem Helenę Kurcewiczównę, w której zakochuje się z wzajemnością. Dziewczyna jest jednak obiecana miejscowemu Kozakowi, Bohunowi. Pomiędzy mężczyznami rodzi się wrogość, dodatkowo podsycana przez sytuację polityczną - Kozacy pod przewodnictwem Bohdana Chmielnickiego szykują się do powstania przeciwko kniaziowi Wiśniowieckiemu. Gdy kozacki bunt wreszcie wybuchnie, Ukraina spłynie krwią, a miłość Skrzetuskiego i Heleny zostanie wystawiona na próbę.
Ogniem i mieczem - bohaterowie
Zdaniem krytyków głównym atutem Ogniem i mieczem, poza scenografią i kostiumami, są bohaterowie filmu. Hoffmanowi udało się po mistrzowsku oddać złożoność i bogactwo postaci z powieściowego oryginału Sienkiewicza. Choć Skrzetuski, Bohun i Helena, czyli trio głównych bohaterów, budzą sympatię wielu widzów, reżyser szczególnie dobrze zarysował drugi plan, włącznie z niezwykle zabawnym Zagłobą, nieustraszonym pułkownikiem Wołodyjowskim czy enigmatycznym Podbipiętą. Warto także zwrócić uwagę na kreacje postaci historycznych z Chmielnickim i kniaziem Wiśniowieckim na czele - Hoffmanowi udało się uwiarygodnić obu bohaterów, a zarazem nadać im niezwykle realistyczny rys psychologiczny, który pomaga zrozumieć główną oś filmowego konfliktu.
Ogniem i mieczem - obsada
Hoffman wykorzystał ogromny budżet na produkcję nie tylko do drobiazgowego odtworzenia XVII-wiecznych realiów, ale też do zatrudnienia doborowej obsady. Wśród aktorów znalazły się osoby takie jak:
- Michał Żebrowski (Skrzetuski),
- Izabella Scorupco (Helena),
- Aleksandr Domogarow (Bohun),
- Zbigniew Zamachowski (Wołodyjowski),
- Andrzej Seweryn (Wiśniowiecki).
Warto przy tym zwrócić uwagę na obsadę drugiego planu. W Ogniem i mieczem wystąpiły także prawdziwe gwiazdy polskiego aktorstwa - Marek Kondrat w roli króla Jana Kazimierza, Daniel Olbrychski jako Tuhaj-Bej, a także Bogdan Stupka, odgrywający Chmielnickiego. Tak rozbudowana obsada to w polskim kinie rzadkość!
Ogniem i mieczem - nagrody
Pozytywne opinie krytyków i widzów przełożyły się na liczne nagrody zdobyte przez twórców. Na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodzono Ogniem i mieczem aż pięcioma nagrodami - jury doceniło m.in. montaż oraz scenografię, a także reżyserię Jerzego Hoffmana. Ogniem i mieczem otrzymało także Złotą Kaczkę za najlepszy film roku, dwa Srebrne Orły oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów polskich w Chicago.
Ogniem i mieczem - gdzie obejrzeć
Film dość często znajdziemy w programie telewizyjnym, na antenie wielu stacji. Gdy jest wyświetlany na małym ekranie, Ogniem i mieczem online możemy zobaczyć na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.