Trwa ładowanie...

Nosferatu – symfonia grozy – oglądaj online w TV – fabuła, obsada, gdzie obejrzeć

Choć stare filmy, szczególnie te z okresu kina niemego, rzadko kiedy znajdują licznych amatorów, to zdarzają się wyjątki, czyli pozycje tak kultowe, dobre i ważne dla rozwoju kina, że wciąż są chętnie oglądane przed telewidzów... A Nosferatu - symfonia grozy bez wątpienia zalicza się do tego grona!

Nosferatu-symfonia grozyNosferatu-symfonia grozyŹródło: WP

Nosferatu - symfonia grozy - co to za film?

Nosferatu - symfonia grozy to wydany w 1922 roku film niemy będący jednym z najbardziej znanych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu, czyli bardzo charakterystycznego nurtu, który ukształtował wczesne kino nieme i zainspirował wiele późniejszych produkcji. Reżyserem filmu był Friedrich Munrau, wybitny twórca filmowy, będący obok Fritza Langa oraz Roberta Wiene'a kluczowym twórcą dla rozwoju ekspresjonizmu. Nosferatu - symfonia grozy oraz wydane w tym samym roku Ręce Orlaka są też jednymi z pierwszych horrorów w historii filmu - ich znaczenia dla rozwoju kina grozy nie da się przecenić.

Nosferatu - symfonia grozy - twórcy

Film wyreżyserował wspomniany już Friedrich Munrau, który w momencie rozpoczęcia produkcji był młodym i ambitnym filmowcem, znanym już dzięki popularnemu kammerspielowi Zamek Vogelöd. Co ciekawe, z życiem Munrau wiąże się smutna historia. W 1925 roku wyjechał on do Hollywood na zaproszenie Fox Film Productions. Niestety nie odniósł on sukcesu, a rozczarowany realiami Hollywood swój pierwszy film nakręcił dopiero po 5 latach. Murnau nie doczekał jego premiery - w 1931 roku reżyser zginął w wypadku samochodowym. Natomiast scenariusz Nosferatu - symfonia grozy napisał Henrik Galeen, scenarzysta wielu innych, uznanych filmów ekspresjonistycznych, w tym GolemaGabinetu figur wojskowych. Jego kariera niestety nigdy nie nabrała rozpędu. Ze względu na żydowskie korzenie, w 1933 roku Galeen uciekł do Szwecji, a następnie przeprowadził się do USA, gdzie zmarł w zapomnieniu.

Nosferatu - symfonia grozy - fabuła

Główny bohater filmu, Thomas Hutter, to utalentowany pracownik agencji handlującej nieruchomościami. Jego specjalizacją jest sprzedaż obiektów historycznych, w tym dworów, zamków i pałaców. Na zaproszenie ekscentrycznego hrabiego Orloka przyjeżdża on do malowniczego zamku położonego w niemieckiej części Karpat. Prosta z pozoru misja handlowa szybko zamienia się w koszmar, gdy Thomas zaczyna podejrzewać, że hrabia Orlok nie jest zwykłym arystokratą, a krwiożerczym wampirem... Jak zakończy się podróż Thomasa? Czy uda mu się uratować życie i ujawnić prawdziwą tożsamość hrabiego?

Nosferatu - symfonia grozy - bohaterowie

Podobnie jak większość dzieł zaliczanych do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu, Nosferatu - symfonia grozy to wyjątkowo kameralna produkcja. Poza kilkoma postaciami pobocznymi, spośród których wyróżnia się zdeformowany służący Knock, film to spektakl dwóch postaci - Thomasa Huttera oraz hrabiego Orloka. Obie postacie mają w sobie sporo ze schematów fabularnych charakterystycznych dla horroru, ale nie ma co się dziwić - w końcu to właśnie Nosferatu - symfonia grozy wprowadził je do gatunku!

Nosferatu - symfonia grozy - obsada

W roli głównego bohatera wystąpił Gustav von Wangenheim, niemiecki aktor, który nie zrobił wielkiej kariery w filmie. Co ciekawe, był członkiem Komunistycznej Partii Niemiec, a w 1933 roku uciekł on do ZSRR. Natomiast w najbardziej charakterystyczną rolę hrabiego Orlaka wcielił się Max Schreck - aktor na tyle charakterystyczny, że niemieccy widzowie już na lata skojarzyli go z postacią złego wampira. Zatrzymało to dalszy rozwój kariery Schrecka, a łatka, jaka do niego przylgnęła, okazała się niemożliwa do zdjęcia. 

Nosferatu - symfonia grozy z perspektywy czasu

Od premiery Nosferatu - symfonia grozy minął już cały wiek, a postać wampira na stałe weszła do współczesnego kina. Film Munrau stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych twórców, a w 1977 roku Werner Herzog, jeden z najważniejszych niemieckich reżyserów XX wieku, zrobił remake filmu utrzymany w podobnej konwencji. Do dzisiaj oryginalny Nosferatu - symfonia grozy cieszy się uznaniem nie tylko filmoznawców, ale też wiernego grona fanów, którzy doceniają niesamowity klimat filmu.

Nosferatu – symfonia grozy – gdzie obejrzeć?

Film można zobaczyć na kanale FilmBox ArtHouse. Zawsze, gdy film Nosferatu – symfonia grozy jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z serwisu WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj