Trwa ładowanie...

Najlepsze polskie filmy wojenne

Wojna zalicza się do grona motywów, które są najczęściej wykorzystywane w kinematografii. Dotyczy to zarówno produkcji o charakterze historycznym, jak i filmów podejmujących próbę pewnego rodzaju rozliczenia się z tym trudnym tematem. Od wielu lat polskie kino wojenne uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie - świadczy o tym nie tylko liczba nowych produkcji na rynku, ale też wysoka jakość tych projektów. Oto najlepsze polskie filmy wojenne, które każdy miłośnik filmów powinien znać!

Jak rozpętałem drugą wojnę światowąJak rozpętałem drugą wojnę światowąŹródło: WP
dqgecr9
dqgecr9

Kurier (2019)

Władysław Pasikowski jest niekwestionowanym królem polskiej sensacji. Nic dziwnego, że w jego filmografii w końcu znalazła się pozycja garściami czerpiąca z filmów wojennych. Bohaterem Kuriera jest Jan Nowak-Jeziorański, działacz podziemia, któremu zostaje powierzona misja przekazania rządowi w Wielkiej Brytanii informacji o formowanych na terenie okupowanego kraju siłach Armii Krajowej. Misja "Kuriera z Warszawy" staje się wydarzeniem, od którego zależy nie tylko przyszłość Polski, ale też życie milionów obywateli. Historia została przedstawiona przez Pasikowskiego w klimacie szpiegowsko-sensacyjnym, stąd produkcja jest przez niektórych krytyków uznawana za "polskiego Jamesa Bonda".

Katyń (2007)

Zawierucha II wojny światowej to nie tylko agresja, która nadeszła ze strony III Rzeszy, ale też przerażające działania państwa rosyjskiego. Osłabione siły polskie poniosły porażkę na froncie wschodnim, a konsekwencją przejęcia władzy w kraju przez siły radzieckie stały się szeroko zakrojone represje. Andrzej Wajda zdecydował się na ekranizację losów polskich oficerów, którzy masowo wywożeni na wschód byli systematycznie eliminowani przez NKWD. Głośny film z 2007 roku został doceniony nie tylko przez krytyków, ale też publiczność. Wieloletnie tuszowanie bestialskich zbrodni żołnierzy radzieckich na początku XXI wieku było stopniowo nagłaśniane, a dużą zasługę we wzroście świadomości społecznej na ten temat odegrało dzieło polskiego mistrza kina.

W ciemności (2011)

W ciemności skupia się na historii Poldka Sochy, drobnego złodzieja ze Lwowa. Postać ta próbuje odnaleźć się w realiach II wojny światowej dzięki swoim kontaktom i sprytowi. Mimo ogromnego ryzyka decyduje się również na pomoc w ukrywaniu żydowskiej rodziny w miejskich kanałach. Socha w interpretacji Agnieszki Holland nie jest postacią krystaliczną - targają nim nie tylko wątpliwości, ale też zwykłe ludzkie słabości. Rzeczywistość wojenna nie była bowiem czarno-biała, a w każdej grupie społecznej można było znaleźć zarówno jednostki o wysokim poziomie empatii, jak i osoby ceniące przede wszystkim własny dobrobyt i zarobek. Z tego powodu W ciemności zyskuje na autentyczności, a widzom łatwiej uwierzyć w przedstawianą na ekranie historię.

Kanał (1956)

Kanał z 1956 roku jest pozycją, która jest często wymieniana w zestawieniach najważniejszych filmów wojennych w historii. Jest to tym bardziej w pełni zrozumiałe, gdyż dzieło to uznawane jest za początek polskiej szkoły filmowej. Historia grupy powstańców, którzy podejmują się próby ewakuacji całego oddziału w końcowych chwilach walk na terenie Warszawy, nie tylko porusza dramatyzmem scen, ale też przeniesieniem na ekran emocji oraz rysu psychologicznego głównych bohaterów. Wszechobecne zło wywiera bowiem na powstańcach piętno, z którym od tego momentu muszą żyć. Nieodwracalne zmiany w psychice i zachowaniach u członków oddziału porucznika "Zadry" okazują się równie traumatyczne, co fizyczne obrażenia doświadczane w bezpośrednich starciach.

dqgecr9

Jak rozpętałem II wojnę światową (1970)

Rozliczenie się z traumatyczną przeszłością przyjmowało w kinie postać zarówno dramatów historycznych, jak i komedii. Do tego drugiej kategorii zaliczają się przygody sympatycznego Franka Dolasa, czyli niefrasobliwego polskiego żołnierza. Jak rozpętałem II wojnę światową wciąż bawi kolejne pokolenia widzów, a sceny z "udziałem" Grzegorza Brzęczyszczykiewicza i jugosłowiańskich wojaków na stałe wpisały się w historię polskiego kina.

Wołyń (2016)

Wojna w historii naszego kraju przyjmowała różne oblicza, jednak z pewnością do najbardziej przerażających z nich należy ludobójstwo na Wołyniu. Na przestrzeni lat losy Polaków i Ukraińców wielokrotnie się ze sobą splatały, jednak w wyniku ataku III Rzeszy na Związek Radziecki dochodzi do zwrócenia się żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii przeciwko polskim i żydowskim mieszkańcom obecnej zachodniej Ukrainy. W rezultacie tych zdarzeń w 1943 roku ma miejsce "rzeź wołyńska", którą Wojciech Smarzowski w 2016 roku przeniósł na duży ekran.

C.K. Dezerterzy (1985)

C.K. Dezerterzy to film w reżyserii Janusza Majewskiego, który jest ekranizacją powieści z 1937 roku o tym samym tytule. Czas akcji przypada na ostatnie miesiące I wojny światowej, kiedy to grupa żołnierzy decyduje się na ucieczkę z węgierskich koszar. Kania, Benedek, Haber, Baldini oraz Chudej okazują się jednak słabo zorganizowani w swoich poczynaniach, dlatego każde kolejne zdarzenie wydaje się nieuchronnie zbliżać do klęski całego przedsięwzięcia. C. K. Dezerterzy to pozycja, która od wielu lat jest uznawana w niektórych kręgach za dzieło kultowe!

Najlepsze polskie filmy wojenne, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.  

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
dqgecr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dqgecr9