Trwa ładowanie...

Najlepsze horrory o duchach

Horrory o duchach od lat przyciągają przed ekrany miliony widzów. Zjawy i upiory fascynują kinomanów, którzy w mrożących krew w żyłach opowieściach odnajdują kolejne paranormalne historie. Na wyobraźnię człowieka działają niewytłumaczalne zjawiska, a kolejni twórcy filmowi prześcigają się w odszukiwaniu coraz to nowych podań i legend do zekranizowania. Najlepsze horrory o duchach są gwarancją gęsiej skórki i wrażeń, których nie można porównać z niczym innym!

DuchDuchŹródło: WP

Nie ma nic bardziej klimatycznego jesienią i zimą niż dobry film grozy. Oto najlepsze horrory o duchach, które każdy szanujący się miłośnik grozy powinien znać.

Oculus (2013)

W większości horrorów często prezentowane są przedmioty, z którymi w danej historii wiąże się tajemnica i nadprzyrodzone zjawiska. Podobnie jest w przypadku produkcji Oculus - film skupia się na losach Kaylie Russell, której brat został oskarżony o zabójstwo rodziców. Kobieta nie wierzy w oficjalną wersję zdarzeń, natomiast główną przyczynę tragedii upatruje w tajemniczym lustrze. Ten stosunkowo niepozorny element wyposażenia w domu ma bowiem ścisły związek ze śmiercią małżeństwa, a jedyną możliwością odkrycia tajemnicy jest zmierzenie się z demonicznym przedmiotem.

Zemsta po latach (1980)

Zemsta po latach to historia Johna Russella, który do tej pory wiódł wraz z żoną i córką szczęśliwe życie kompozytora. Sielankę przerywa jednak wypadek komunikacyjny, którego efektem jest śmierć najbliższych członków rodziny. Russell, próbując powrócić do komponowania i względnej normalności, decyduje się zamieszkanie w opuszczonym domu na odludziu, gdzie w głuchej ciszy oraz samotności upatruje szansy na "nowe życie". Szybko jednak okazuje się, że posiadłość skrywa tajemnicę, z którą bezpośredni związek mają poprzedni lokatorzy. W efekcie tego bohater rozpoczyna indywidualne śledztwo, którego wyniki przerażą nie tylko Russella, ale też widzów produkcji.

Shutter – widmo (2004)

W naszym kraju horrory rodem z państw Dalekiego Wschodu mają wyjątkową renomę. Kultura mieszkańców tych regionów już sama w sobie jest specyficzna dla Europejczyków, a niepokój potęguje seria niewytłumaczalnych zjawisk prezentowana na ekranach. Z taką sytuacją kinomani mają do czynienia w przypadku Shutter - widmo, czyli opowieści o losach młodego mężczyzny, który powoduje wypadek samochodowy. Obawiając się konsekwencji, ucieka z miejsca zdarzenia, jednak okazuje się, że sprawiedliwość nadejdzie z dość nieoczekiwanego kierunku. Mężczyznę zaczyna nawiedzać duch zmarłej w wypadku kobiety, który jednocześnie staje się przyczyną paranormalnych zjawisk wokół niego.

Mgła (1980)

John Carpenter i gatunek horroru to połączenie, które od lat jest gwarancją dobrych produkcji. Jednym z pierwszych filmów autora Halloween jest Mgła, czyli opowieść o duchach zmarłych marynarzy, którzy nawiedzają nadmorskie miasteczko. Okazuje się, że przyczyną tajemniczych zjawisk i upiorów z mgły jest klątwa katastrofy żaglowca. W stulecie tajemniczego wypadku duchy powracają na Ziemię, a jedyną szansą na uchronienie się przed ich zemstą jest rozwiązanie zagadki tragedii sprzed lat.

Przerażacze (1996)

Każdy fan kina doskonale wie, że Peter Jackson swoją przygodę z reżyserią rozpoczynał od horrorów. Chęć balansowania na granicy strachu, kiczu i sztampy było dla niego główną motywacją stworzenia Przerażaczy. Bohaterem historii jest Frank Bannister - parapsycholog, który natrafia na sprawę miasteczka Fairwater. To stosunkowo bezpieczne miejsce związane jest z paranormalnymi zjawiskami, w wyniku których obserwuje się serię zgonów jego mieszkańców. Fani slapsticku i krwawych ujęć będą zachwyceni - Przerażacze są bowiem definicją kina grozy z lat 80.

Kobieta w czerni (2012)

Kobieta w czerni to współczesna próba przeniesienia na ekran powieści Susan Hill. Głównym bohaterem filmu jest młody adwokat, który przyjeżdża do niewielkiego miasteczka w sprawach biznesowych. Arthur Kipps liczy, że na miejscu wyjaśni niezgodności prawne, które są konsekwencją śmierci jednej z jego klientek. Nieoczekiwanie młody mężczyzna zaczyna stopniowo zagłębiać się w zagadkę, której główną bohaterką jest niepokojąca postać tytułowej kobiety w czarnym stroju.

Opowieść o dwóch siostrach (2003)

Opowieść o dwóch siostrach to kolejny przykład azjatyckiego kina grozy. Tym razem głównym motywem opowieści jest powrót do domu po czasie, który młoda kobieta spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Kolejne wydarzenia przyjmują postać niemożliwą do wytłumaczenia dla domowników, a jedynym racjonalnym uzasadnieniem jest w tym przypadku ingerencja sił nadprzyrodzonych.

Duch (1982)

Duch Tobe’a Hoopera to film kanoniczny - produkcja ta zdefiniowała na lata cały gatunek, dlatego nawet w XXI wieku film z 1982 roku spełnia rewelacyjnie swoją rolę. Historia rodziny, która wprowadza się do nowego domu to motyw często spotykany w produkcjach tego typu. W przypadku Ducha zjawa zamieszkująca domostwo zaczyna się interesować szczególnie najmłodszymi członkami familii, co budzi strach i niepokój nie tylko wśród ekranowych bohaterów. Na szczególną uwagę zasługują również efekty specjalne, które pomimo 40 lat wciąż prezentują się rewelacyjnie.

W kleszczach lęku (1961)

W kleszczach lęku to zdecydowanie najmniej znana produkcja w zestawieniu, mimo że film już w momencie premiery został ciepło przyjęty przez krytyków. Historia młodej guwernantki, która przyjmuje ofertę pracy na wsi, jest wstępem do serii niewytłumaczalnych zjawisk. Wydarzenia okazują się mieć bezpośredni związek z nowymi pracodawcami panny Giddens, dlatego wbrew swojej woli młoda kobieta zostaje wciągnięta w wir kolejnych wydarzeń. W kleszczach lęku to przede wszystkim klimat i świetna historia, które stanowią podstawę "przerażania" widzów bez obecności wszechobecnych efektów specjalnych.

Dziewczyna z trzeciego piętra (2019)

Dziewczyna z trzeciego piętra jest zaliczana do tak zwanych "horrorów nowej generacji", które swobodnie operują konwencją i gatunkiem. Opowieść o losach młodego mężczyzny, który stopniowo odkrywa tajemnicę opuszczonego budynku, to gwarancja emocji opakowanych w ciekawą warstwę audiowizualną. Styl produkcji jest porównywany do najlepszych horrorów XXI wieku, co jest w pełni zrozumiałe ze względu na paletę barw, pracę kamery oraz sposób prowadzenia narracji przez reżysera.

Najlepsze horrory o duchach, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.  

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.