Trwa ładowanie...

Najlepsze filmy włoskie

Tęsknisz za uczuciem ciepła bijącego od skąpanych w słońcu uliczek? Zapachem nawijanego na widelec makaronu? Bez obaw! Oto lista przedstawiająca najlepsze włoskie filmy, by poczuć klimat Italii bez ruszania się z domu

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwieDobrze się kłamie w miłym towarzystwieŹródło: WP Pilot
dwms9wl
dwms9wl

Kino włoskie od lat cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Nazwiska takie jak Fellini czy de Sica na stałe zapisały się w historii kina a współczesne produkcje potrafią zarówno bawić jak i skłaniać do refleksji. Niezależnie czy w fotelu kinowym, czy z komfortu własnej kanapy, niewiele równa się chwilowej ucieczce od codzienności w postaci filmowej podróży do Italii. Dla tych zastanawiających się, od czego zacząć swoją przygodę z tym kinem przedstawiamy kilka naszych propozycji najlepszych filmów włoskich.

Ciao Italia!

Akcja filmu osadzona jest podczas II wojny światowej, gdy pomiędzy dwójką włoskich imigrantów w Nowym Jorku, Arturo i Florą, rodzi się uczucie. Ich plany zostają jednak pokrzyżowane przez fakt, iż dziewczyna została przyrzeczona przez swojego wuja bossowi sycylijskiej mafii. Arturo nie chcąc dopuścić do ślubu, będzie musiał nakłonić żyjącego w Sycylii ojca swojej ukochanej do zmiany decyzji. Bohater, nie mając wystarczających funduszy na podróż, będzie musiał zaciągnąć się do amerykańskiego wojska, które właśnie szykuje lądowanie na Sycylii. Ciao Italia! to oparta o tło historyczne wielowątkowa opowieść o sile miłości wbrew przeciwnościom losu, łącząca w sobie elementy dramatu, komedii i romansu.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Kinowy hit ostatnich lat, który przyciągnął przed wielki ekran ogrom widzów i zapoczątkował liczne remake'i a nawet adaptacje teatralne. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie to z pozoru prosta historia o grupce znajomych spotykających się na wspólną kolację. Jest jednak jeden haczyk: wszyscy muszą położyć na stole swoje telefony a każda wiadomość, telefon, zdjęcie czy mail, który przyjdzie, zostanie odczytany przy wszystkich na głos. Nie dajcie się jednak zwieść pozornej kameralności filmu - napięcie w oczekiwaniu na kolejny sygnał telefonu sprawia, że film niesamowicie wciąga, a widz siedzi jak na szpilkach do końca seansu. Ta z początku niewinna gra zabrnie w niespodziewane rejony i odkryje skrywane tajemnice. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej porywających historii w swojej pierwotnej wersji - koniecznie zaplanujcie sobie seans!

Wielkie piękno

Ten zwycięzca Oscara z 2014 roku przedstawia historię Jepa Gamberdelli (w tej roli fantastyczny Toni Servillo) - starzejącego się dziennikarza, który uczęszczając na wystawne przyjęcia i korzystając z dobrobytu miejskiego życia, jednocześnie rozmyśla nad czasami swojej przeszłości. Reżyser filmu, Paolo Sorrentino z marszu okrzyknięty został duchowym spadkobiercą Felliniego, nierzadko wprost nawiązując do dawnych filmów mistrza w swoich dziełach. Wielkie piękno to kino oszałamiające wizualnie, po części satyra na świat współczesnych elit a po części poetycka i terapeutyczna przeprawa o pogodzeniu się z utraconą młodością. Dla tych spragnionych głębszych refleksji i wspaniałych estetycznych doznań to pozycja obowiązkowa.

dwms9wl

Słodkie życie

Prawdopodobnie jeden z najważniejszych filmów w historii włoskiego kina, Słodkie życie od wybitnego reżysera Federico Felliniego przedstawia tydzień z życia Marcello - dziennikarza i playboya, który swoim zachowaniem doprowadza narzeczoną do szału. Pomimo jej rozpaczy i nieudanej próby samobójczej, już kolejnego dnia niepoprawny Marcello wypatruje przylotu pięknej amerykańskiej aktorki Sylvii. Ich spotkanie i spacer po Wiecznym Mieście zaowocuje dziś już kultowym obrazem odgrywającej Sylvię Anity Ekberg kąpiącej się w Fontannie di Trevi. Sam film stanowi też niezapomniany portret miasta i jego mieszkańców. Zmieniająca się z duchem czasu metropolia stanowi tło, które idealnie łączy się z egzystencjalną przeprawą głównego bohatera. To film nie tylko dla zagorzałych kinomanów, ale też dla wszystkich chcących poczuć klimat dawnego Rzymu.

Dziewczyna we mgle

Ten kryminał na podstawie powieści Donato Carrisi o tym samym tytule to świetna propozycja dla fanów opowieści z dreszczykiem. Znany ze wspominanego już Wielkiego Piękna Toni Servillo gra tu agenta specjalnego Vogla, który wysłany zostaje do odizolowanej małej mieściny położonej w górach, w której zaginęła 16-letnia Anna. Vogel jest niemal pewny, że szuka mordercy, a nie porywacza i że sprawcą jest któryś z mieszkańców. W celu wyłonienia sprawcy rozpęta medialną burzę, licząc, że w chaosie trafi na właściwy trop. Jaką tajemnicę skrywa odludne miasteczko i kto stoi za tym, że nastolatka zniknęła jak we mgle?

Cinema Paradiso

Cinema Paradiso to film o miłośnikach kina dla miłośników kina. Historia opowiada o uznanym reżyserze Salvatore, który myślami wraca jednak do czasów dorastania w małym sycylijskim miasteczku. Na kilkuletniego Salvatore pieszczotliwie wołano wtedy Toto, a jego największą pasją było rozsiąść się w sali kina "Paradiso". Chłopczyk zaprzyjaźnia się z operatorem kinowym Alfredo, który pokaże mu, na czym polega magia kina. Film Giuseppe Tornatore od lat figuruje na listach najlepszych włoskich filmów w historii, przed jego seansem należy jednak ostrzec - przygotujcie sobie chusteczki!

Złodzieje Rowerów

Jako kolejna propozycja z włoskiej klasyki kina, Złodzieje rowerów Vittorio de Sici są filmem kluczowym dla nurtu tzw. włoskiego neorealizmu. Był to ruch powstały we Włoszech tuż po końcu drugiej wojny światowej, skupiony na ukazaniu piękna i trudów codzienności. Film de Sici osadzony jest w powojennej Italii, w której ciężko było o pracę. Gdy skradziony zostaje rower mężczyzny o imieniu Antonio, stawia to pod znakiem zapytania również jego możliwość pracy, jako że bohater zajmuje się rozwieszaniem plakatów po mieście. Antonio wyrusza więc z synem, Brunem, na poszukiwania roweru. Film zdobył honorowego Oscara w 1950 roku i pozostaje jedną z najwybitniejszych pozornie prostych opowieści o skomplikowaniu ludzkiego doświadczenia.

dwms9wl

Koneser

To drugi na liście, po Cinema Paradiso, film w reżyserii Giuseppe Tornatore. Koneser opowiada historię doświadczonego i utalentowanego konesera sztuki - Virgila Oldmana - który zatrudniony zostaje przez młodą dziedziczkę do wyceny i sprzedaży pozostawionych jej przez rodziców antyków i dzieł sztuki. Odizolowany od świata Virgil ma właściwie dwójkę zaufanych znajomych - Billa i Roberta, obu związanych ze światem jego pasji. Virgil będzie musiał skorzystać z ich pomocy przy tajemniczym zleceniu od kobiety, która nalega na to by jedyny kontakt z nią, był telefoniczny. Ta opowieść o intrydze i obsesji zawędruje w nieoczekiwane rejony i sprawi, że hermetyczny jak dotąd świat bohatera będzie musiał ulec zmianie. Film ze znakomitą rolą Geoffrey Rusha i ścieżką dźwiękową nieodżałowanego maestro Ennio Morricone.

Żona czy mąż?

Na sam koniec prawdopodobnie najlżejsza ze wszystkich propozycji, komedia Żona czy mąż? w reżyserii Simone Godano. Ta dowcipna opowieść korzysta z klasycznego motywu zamiany ciał - tym razem jest to neurochirurg Andrea i prezenterka telewizyjna, jego żona, Sofia. Doświadczenie to zmusi parę nie tylko do poznania życia od strony swojego partnera, ale także do nowego spojrzenia na ich związek. Eksperyment postawi parę przed pytaniami o istotę komunikacji i kompromisów w związku. Film stanowi lekką i przyjemną rozrywkę, a tym samym jest świetną propozycją na wspólny letni seans ze znajomymi lub drugą połówką.

Najlepsze filmy włoskie, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
dwms9wl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwms9wl