Najlepsze filmy psychologiczne. 7 ciekawych propozycji filmowych
W filmach psychologicznych akcja nie zawsze jest logiczna, co czyni je ciekawszymi. Motywy mogą być utajone, a sylwetki bohaterów skomplikowane i wielowymiarowe. Przedstawiamy 7 propozycji – w większości kultowych produkcji, które można uznać za najlepsze filmy psychologiczne.
1. Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem to klasyka gatunku kina psychologicznego, ukazująca historię złodzieja i chuligana, który, aby uniknąć więzienia, zaczyna udawać chorego psychicznie. Nie spodziewa się on jednak, że szpital psychiatryczny wcale nie jest lepszym miejscem niż więzienie, a rządząca oddziałem siostra Ratched nie boi się używać ekstremalnych metod, by wymóc na pacjentach posłuszeństwo. Film Formana to niewątpliwe arcydzieło gatunku, ukazujące okrucieństwo zakładu psychiatrycznego, portret więźnia-chorego i skutki, jakie niesie za sobą bunt.
2. Persona
Persona to czarno-biały film autorstwa Bergmana, opowiadający o relacji dwóch kobiet: aktorki, która utraciła głos w trakcie przedstawienia teatralnego oraz pielęgniarki, która się nią zajmuje podczas wyjazdu nad morze. Obie bohaterki niosą w sobie ładunek emocjonalny: aktorka straciła głos jako manifest, natomiast pielęgniarka wręcz przeciwnie – zaczyna opowiadać jej coraz więcej, a jej historie stają się coraz bardziej intymne. Film jest bardzo dojrzały, zagłębiający się w odmęty psychiki obu kobiet, momentami trudny, jednak zdecydowanie wart obejrzenia.
3. Przypadek
Przypadek to polski film psychologiczny w reżyserii Kieślowskiego. Na tej liście jest to absolutny "must watch". To zdecydowanie film inny niż wszystkie – ze względu na trzy warianty fabuły. Bohaterem jest student, który decyduje się wyjechać do Warszawy. Możemy zobaczyć trzy opcje zdarzeń, w zależności od tego, czy uda mu się zdążyć na pociąg. Kieślowski porusza tematy egzystencjalne i polityczne, pod płaszczem filmu ukazując realia Polski w czasach PRL. Trzy ścieżki głównego bohatera odzwierciedlają kolejno przystąpienie do PZPR, dołączenie do Solidarności oraz odizolowanie się i zachowanie neutralności. Żaden z wyborów nie jest jednoznacznie oceniony przez reżysera, stąd film ogląda się tak dobrze – mając wolną przestrzeń do własnej, niezmąconej subiektywną opinią autora, oceny.
4. Dzień świra
Dzień świra to kultowy, często cytowany polski film. Przez wielu odbierany jest przede wszystkim jako komedia, ukazująca smutną, polską rzeczywistość. Jest to jednak coś więcej. To portret człowieka z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, czyli natrętnymi myślami, dla którego każdy dzień jest utrapieniem, ale i pasmem rytuałów, wyliczeń i męczących myśli: Czy zamknąłem drzwi? Czy zakręciłem gaz? Film – choć pewnie większości jest znany – warto obejrzeć jeszcze raz i spojrzeć na sylwetkę głównego bohatera przez pryzmat jego choroby, która nie pozwala spokojnie żyć.
5. Melancholia
Melancholia to psychologiczne kino katastroficzne – zupełnie inne niż wszystkie filmy o końcu świata, jakie znamy. Nie ma w nim ekipy naukowców ratujących świat, istot z kosmosu, które chcą coś przekazać, ani dramatycznych scen anomalii pogodowych. Jest natomiast ślub. Bo gdy do Ziemi zbliża się planeta – tytułowa Melancholia – mająca unicestwić ludzkość, Justine i Michael stoją na ślubnym kobiercu. Z biegiem wydarzeń, okazuje się, że Justine cierpi na depresję, niegdyś nazywaną właśnie melancholią, więc w obliczu katastrofy pomaga bliskim uspokoić się i przygotować do ewentualnego zderzenia. Jest to film niezwykły, przeplatany pięknymi, poetyckimi kadrami ukazującymi zbliżanie się do siebie planet. To pozycja konieczna do obejrzenia, zwłaszcza że zakończenie nie jest przesądzone.
6. Zaginiona dziewczyna
Zaginiona dziewczyna to wielokrotnie nagradzany film psychologiczny i thriller w jednym. Gdy żona Nicka, Amy, znika bez śladu w piątą rocznicę ślubu, mężczyzna robi wszystko, by ją odnaleźć. Niestety w toku śledztwa okazuje się, że ich związek przeżywa kryzys, a coraz więcej obciążających dowodów i podejrzeń pada na mężczyznę. Na wierzch zaczyna wypływać coraz więcej informacji. Nick próbuje dowieść własnej niewinności, odszukać ukochaną i przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: Czy kobieta wciąż żyje? Ten trzymający w napięciu film to jedna z obowiązkowych pozycji na liście psychologicznych filmów.
7. Sybil
Film Sybil w reżyserii Josepha Sargenta to dramat psychologiczny, który powstał na faktach i opisuje życie młodej dziewczyny, której trudne dzieciństwo wpłynęło na jej zdrowie psychiczne. Psychiatra doktor Cornelia Wilbur diagnozuje u niej zaburzenia dysocjacyjne tożsamości, które generują nawet 16 różnorodnych osobowości. W filmie widzimy próby terapeutyczne wobec dziewczyny – doktor Wilbur próbuje jej pomóc, mimo iż wszyscy wokół nie mają złudzeń, że jest to niewykonalne.
Najlepsze filmy psychologiczne, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.