Trwa ładowanie...

Najlepsze filmy o górach

Filmy górskie można podzielić na dwie kategorie: górskie filmy przygodowe i górskie filmy dokumentalne. Filmy przygodowe zazwyczaj zawierają wątki fabularne związane z walką z naturą lub innymi ludźmi (rabusiami, bandytami). Filmy te często opierają się na prawdziwych historiach i mają bohatera, który jest przedstawiany jako samotny wbrew wszelkim przeciwnościom, ale mimo to udaje mu się je pokonać dzięki odwadze i determinacji. Filmy dokumentalne pokazują prawdziwe życie w górach bez dodawania elementów fabuły lub postaci fikcyjnych.

Siedem lat w TybecieSiedem lat w TybecieŹródło: YouTube
d40w2be
d40w2be

Filmy górskie oglądają ludzie, którzy chcą poznać otaczający ich świat. Mogą być również wykorzystywane jako narzędzia edukacyjne dla dzieci w szkole. Mogą one pomóc dzieciom zrozumieć podstawowe pojęcia, takie jak geografia, biologia, fizyka, meteorologia i inne nauki związane z przyrodą. To również świetny sposób na zapoznanie się z historią pasm górskich, wśród których żyjemy. Filmy te mogą służyć jako przypomnienie, że góry były kiedyś uważane przez wielu odkrywców za przeszkody nie do pokonania. Obecnie istnieje wiele filmów o górach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę — pokazują nam, jak te cuda natury powstały w wyniku różnych procesów i jak nadal kształtują nasz świat. Filmy o górach to nie tylko rozrywka; dają nam również szansę dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że góry są tak spektakularne i piękne. Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś filmów górskich, rozważ obejrzenie jednego już dziś

Na krawędzi (1993)

W malowniczej scenie wspinaczki górskiej ratownik Gabe Walker (Sylvester Stallone) spotyka Hala Tuckera i Jessie Deegan (Michael Rooker i Janine Turner) na wąskim szczycie Gór Skalistych. Gdy ginie dziewczyna Hala, Sarah (Michelle Joyner), Gabe rezygnuje z pracy. Parę miesięcy później jednak wraca w góry, by pomóc ocalonym z katastrofy samolotu. Okazuje się, że ofiarami są niebezpieczni bandyci, potrzebujący przewodnika.

Siedem lat w Tybecie (1997)

Siedem lat w Tybecie to brytyjsko-amerykański film biograficzny z 1997 roku w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda. Został on zaadaptowany z książki Heinricha Harrera o tym samym tytule z 1952 roku, autobiograficznej relacji z jego siedmiu lat spędzonych w Lhasie (stolicy Tybetu). Jest rok 1937, Heinrich Harrer (Brad Pitt), rodowity austriacki alpinista, wspina się na Nanga Parbat w Himalajach ze swoim przyjacielem Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis). Po udanej wspinaczce mężczyźni zmuszeni są przejść przez Indie w drodze powrotnej do Europy.

Alive, dramat w Andach (1993)

Film Alive z roku 1993 to amerykański dramat przetrwania w reżyserii Franka Marshalla, z udziałem Ethana Hawke'a, Josha Hamiltona i Roberta Prosky'ego. Film przedstawia prawdziwe wydarzenia z katastrofy lotniczej w Andach w 1972 roku, w której urugwajska drużyna rugby rozbiła się w górach i aby przetrwać, musiała uciekać się do kanibalizmu.

d40w2be

Turysta (2014)

Film opowiada o młodym małżeństwie z dziećmi na wakacjach na nartach we francuskich Alpach. Wszystko wydaje się idealne, dopóki niespodziewana lawina nie uderza w ośrodek i zmienia wakacje w piekło.

Wspinaczka (2017)

Film opowiada historię młodego mężczyzny, który postanawia wspiąć się na Mount Everest, aby pokazać swojej ukochanej kobiecie, że zrobi dla niej wszystko. Ale kiedy sprawy nie idą zgodnie z planem, a on jest zmuszony przekraczać swoje granice, musi zdecydować, czy zaryzykuje wszystko dla miłości.

Spirala (1978)

Do schroniska w Tatrach przychodzi turysta i prosi o nocleg. Jest bardzo tajemniczy oraz konfliktowy. Następnego dnia znika bez śladu. Pensjonariusze postanawiają poszukać go, ryzykując własne życie. 

Granice wytrzymałości (2000)

Granice wytrzymałości to amerykański thriller przygodowy z 2000 roku, wyreżyserowany przez Martina Campbella. Fabuła kręci się wokół grupy alpinistów, którzy ugrzęźli w lodowej szczelinie.

d40w2be

Pomiędzy nami góry (2017)

Po tragicznej katastrofie lotniczej dwoje nieznajomych musi nawiązać kontakt, aby przetrwać ekstremalne warunki na odległej, pokrytej śniegiem górze. Kiedy zdają sobie sprawę, że pomoc nie nadchodzi, wyruszają w przerażającą podróż przez setki mil, zmuszając się nawzajem do przetrwania. Film wyreżyserował nominowany do Oscara Hany Abu-Assad, a występują w nim zdobywczyni Oscara Kate Winslet i Idris Elba.

Krzyk kamienia (1991)

Spotkanie dwóch światowej sławy alpinistów prowadzi do zakładu: Kto szybciej zdobędzie górę Cerro Torre w Ameryce Południowej. Zarówno doświadczony Roccia, jak i Martin chcą udowodnić sobie, który z nich jest lepszy. Do czego to doprowadzi? 

127 godzin (2010)

127 godzin to biograficzny dramat przygodowy z 2010 roku, który wyprodukował i wyreżyserował współautor scenariusza Danny Boyle. Film oparty jest na prawdziwej historii brytyjskiego alpinisty Arona Ralstona, który został uwięziony przez głaz w Kanionie Blue John w 2003 roku i musiał amputować własną rękę, aby się uwolnić. Tytuł odnosi się do czasu, przez jaki Ralston był uwięziony (127 godzin).

d40w2be

Najlepsze filmy o górach, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
d40w2be
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40w2be