Najlepsze filmy muzyczne. TOP 7 filmów dla miłośników dobrej muzyki
Filmy muzyczne to niezwykle barwna i bogata kategoria – dlatego każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust. Powstają produkcje o muzyce klasycznej, bluesie, gwiazdach rocka czy muzykach jazzowych. Najlepsze filmy muzyczne to uczta dla duszy, a przede wszystkim dla uszu.
1. Whiplash
Gdy Andrew – młody, ambitny perkusista dołącza do elitarnej grupy muzyków, jeszcze nie wie, co go czeka. Nauczycielem jest bowiem nieprzejednany i okrutny Terence Fletcher, który swoje frustracje wyładowuje na muzykach, nie stroniąc od wyzwisk i rękoczynów. Mimo to Andrew nie rezygnuje i za wszelką cenę dąży do doskonałości i utrzymania się w prestiżowym zespole – nawet jeśli ceną jest zatracenie siebie i utrata człowieczeństwa. Whiplash to film budujący napięcie głównie dzięki rytmowi perkusji i pozwalający widzowi na obserwacje dwóch równie zawziętych jednostek – nauczyciela i ucznia, którzy realnie walczą, nie zważając na nic innego.
2. Ściana
Ściana to filmy w całości oparty jest o płytę The Wall zespołu Pink Floyd. Główny bohater to właśnie Pink – młody mężczyzna o smutnej przeszłości: na wojnie stracił ojca, w szkole był gnębiony, a jego narzeczona odeszła, bo nie umiała znieść jego oziębłości. Nie wyszła mu też kariera muzyka, dlatego czuje się, jakby od reszty społeczeństwa oddzielała go tytułowa ściana. Produkcja jest niechronologiczna, głęboko symboliczna i zawierająca wiele metafor. Co istotne – cała produkcja pełna jest muzyki Pink Floydów w orkiestrowych aranżacjach. Pojawiają się tam nawet utwory niepublikowane na płycie. Zdecydowanie Ściana jest sztandarową pozycją, jeśli chodzi o fanów zespołu Pink Floyd, ale i wszystkich odnajdujących radość w muzyce i rozszyfrowywaniu niejednoznacznych metafor.
3. Amadeusz
Amadeusz to klasyka gatunku. Fabularyzowany film opowiadający o życiu Mozarta z perspektywy jego zazdrosnego rywala, Antonia Salieriego, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników filmów muzycznych. Produkcja okraszona jest solidną dawką humoru i dobrych żartów, ale nie brakuje jej też momentów poważnych. Pojawia się rzecz jasna dużo muzyki Mozarta i elementów jego życiorysu. Widz śledzi życie młodego, uzdolnionego kompozytora oczami Salieriego, który opowiada historię. Widać więc wady młodego geniusza: pisanie oper na ostatnią chwilę, niedojrzałość czy skłonność do popisywania się.
4. Pan od muzyki
Pan od muzyki jest trochę jak Stowarzyszenie umarłych poetów świata muzycznego. Clément Mathieu to dyrygent, który przybywa do surowo zarządzanego poprawczaka. Nie podoba mu się jednak sposób, w jaki traktowani są podopieczni. Chce zainteresować ich muzyką na własnych warunkach, bez kar i okrucieństwa, więc zakłada chór. Jeden z podopiecznych – Pierre – ma szczególny talent, więc Mathieu robi wszystko, by wysłać go do konserwatorium muzycznego.
5. Blues Brothers
Blues Brothers to ciepła komedia muzyczna, opowiadająca o tytułowej dwójce braci – muzyków. Gdy jeden z nich wychodzi z więzienia i dowiaduje się o zamknięciu przytułku, w którym obaj dorastali, natychmiast wpada na pomysł rabunku w celu zdobycia pieniędzy. Jednak gdy wraz z bratem otrzymują reprymendę zakonnicy, postanawiają zdobyć pieniądze legalnym sposobem: reaktywować swój dawny zespół Blues Brothers i ruszyć w trasę koncertową. Film pełen świetnej muzyki, dobrych dialogów i nawiązań do kultury to idealna pozycja na filmowy wieczór.
6. Sugar Man
Sugar Man to ciekawa historia niezwykłego muzyka i jednocześnie film dokumentalny. Sixto Rodriguez – mężczyzna, którego porównywano do Boba Dylana – pewnego dnia zniknął, tuż po nagraniu swojej drugiej płyty. Dokument opisuje zmagania dwóch fanów Rodrigueza, którzy próbowali dotrzeć do prawdy na temat artysty. Ścieżka dźwiękowa do filmu to rzeczywiste utwory Rodrigueza, a sam tytuł nawiązuje do jednego z utworów, Sugarman. Film zdecydowanie jest wart obejrzenia – nie tylko dla samej historii, ale i poznania prawdy o muzyku, który rozpłynął się w powietrzu.
7. Once
Once to historia ludzi z dwóch różnych światów. On jest irlandzkim grajkiem ulicznym, ona imigrantką z Czech z dzieckiem i marzeniem o posiadaniu fortepianu. Oboje są zagubieni i wyizolowani, nierozumiejący własnych uczuć, jednak ich poznanie się daje im nadzieję i zabliźnia istniejące rany. Once to film o połączonych duszach, wspólnej pasji i motywowaniu się do tworzenia i spełniania marzeń, oparty o muzykę, która splotła ich losy. Nie jest to banalny film o miłości i zdecydowanie warto się mu przyjrzeć.
Najlepsze filmy muzyczne, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo, online, na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.