Marynarz słodkich wód – oglądaj online w TV – fabuła, obsada, gdzie obejrzeć
Gdy amerykańskie wytwórnie filmowe odkryły sekrety tworzenia filmów dźwiękowych, rozpoczęła się tzw. Złota Era Hollywood. Warto jednak pamiętać, że również wcześniej powstawały wielkie i wybitne dzieła kina niemego, a okres przełomu, w którym dźwięk dopiero wchodził do kin, też obfitował w ponadczasowe produkcje, do których zalicza się Marynarz słodkich wód. To nie tylko świetne połączenie komedii i melodramatu, ale też ostatni niemy film prawdziwej gwiazdy Hollywood, Bustera Keatona.
Marynarz słodkich wód - co to za film?
Marynarz słodkich wód to niema komedia z 1928 roku wyreżyserowana przez Charlesa Reisnera, doświadczonego twórcę kina niemego oraz Bustera Keatona, czyli prawdopodobnie największą gwiazdę w historii kina niemego. Film został wydany w okresie tzw. rewolucji dźwiękowej, czyli czasu, w którym giganci Hollywood zaczęli produkować pierwsze filmy dźwiękowe. Mimo że Marynarz słodkich wód był jednym z ostatnich filmów niemych, to w momencie premiery zebrał pozytywne recenzje od krytyków i spotkał się ze sporym entuzjazmem. Gdy spojrzeć na film z perspektywy czasu, okazuje się, że jest to jedno z ostatnich, jeśli nie ostatnie wielkie dzieło kina niemego, a zarazem zwiastun zupełnie nowej epoki w dziejach kina i Hollywood.
Marynarz słodkich wód - twórcy
Za reżyserię Marynarza słodkich wód odpowiada dwóch wybitnych twórców. Pierwszy z nich, Charles Reisner, jest mało znany w Polsce, choć filmoznawcy doceniają jego liczne osiągnięcia. Swoją karierę w filmie zaczął jako aktor, ale po zdobyciu sławy zdecydował się na rozpoczęcie kariery reżyserskiej. Za jego sprawą powstało kilkadziesiąt filmów z okresu Złotej Ery Hollywood, w tym głównie komedie i melodramaty. Drugi z reżyserów, Buster Keaton, to postać, której nie trzeba przedstawiać. Na początku lat 20 zagrał on w kilku niezwykle popularnych filmach i zyskał absolutne uwielbienie amerykańskiej publiczności, która tłumnie wybierała się na wszystkie filmy, w jakich występował. W roli reżysera stawał rzadko, a Marynarz słodkich wód to jeden z niewielu filmów, w których Keaton stanął po obu stronach kamery.
Marynarz słodkich wód - fabuła
William Canfield to kapitan parowca oferującego tanie rejsy dla turystów. Gdy inny biznesman, King, kupuje własny statek i zaczyna przejmować klientów Williama, pomiędzy mężczyznami rozpoczyna się zażarta rywalizacja. Sprawę komplikuje fakt, że córka Kinga, Kitty, poznaje syna Williama i szybko się w nim zakochuje. Ich związek nie jest na rękę obu kapitanom, którzy postanowią tymczasowo zapomnieć o dzielących ich różnicach i wspólnie namówić młodych do rozstania. Okazuje się jednak, że nie jest to łatwe zadanie, a po drodze bohaterów czeka wiele wyzwań i niespodziewanych perypetii...
Marynarz słodkich wód - bohaterowie
Marynarz słodkich wód zasadniczo ma czterech głównych bohaterów - Williama i Kinga, czyli starszych kapitanów statków turystycznych, oraz Kitty i Willy'ego Juniora, młodą parę, która po poznaniu szybko się w sobie zakochuje. Zważywszy na dość nietypową konwencję filmu łączącą komedię z melodramatem, kapitanowie są w filmie głównie źródłem humoru sytuacyjnego i przeszkodą, jaka stoi na drodze młodych do miłości. W rolę młodego Williama Juniora wcielił się sam Buster Keaton, który wykreował postać z krwi i kości - młodego człowieka silnie zakochanego w Kitty.
Marynarz słodkich wód - obsada
Poza wspomnianym już Busterem Keatonem, dla którego był to ostatni występ w filmie niemym, w Marynarzu słodkich wód zagrali głównie mniej znani aktorzy. W Williama Seniora wcielił się Ernest Torrence, aktor komediowym z doświadczeniem teatralnym, a Kitty zagrała Marion Byron - młoda aktorka, której kariera zakończyła się w kilka lat po upowszechnieniu się kina dźwiękowego. Choć nazwiska większości aktorów są mało znane dla polskich widzów, to wciąż stworzyli oni ciekawe kreacje.
Z dzisiejszej perspektywy Marynarz słodkich wód zdążył się nieco zestarzeć, ale film wciąż ogląda się z ogromną przyjemnością. Duża w tym rola błyskotliwego scenariusza wypełnionego humorem sytuacyjnym, a także świetnego występu Bustera Keatona. Warto dać filmowi szansę, szczególnie że jest to jedno z ostatnich wielkich dzieł amerykańskiej epoki kina niemego.
Marynarz słodkich wód – gdzie obejrzeć?
Film można zobaczyć na kanale FilmBox ArtHouse. Zawsze, gdy film Marynarz słodkich wód jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z serwisu WP Pilot.