Trwa ładowanie...
seriale
+1
11-08-2020 11:15

Marszałek Piłsudski Online w TV - odcinki, fabuła, obsada - gdzie obejrzeć

Marszałek Piłsudski to biograficzny serial przedstawiający losy Józefa Piłsudskiego - naczelnego wodza Armii Polskiej, naczelnika państwa, a także pierwszego marszałka Polski, który poprzez swoje działania pośrednio doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez niemal całe swoje życie był ściśle związany z polityką oraz wojskiem. Należał m.in. do Polskiej Partii Socjalistycznej. Postać tę wielu z nas może kojarzyć również z Bitwą Warszawską, która rozegrała się w 1920 roku

WP PilotWP PilotŹródło: WP Pilot
d3vfj3q
d3vfj3q

Reżyserem serialu został - odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wielokrotny laureat Złotych Lwów - Andrzej Trzosa-Rastawiecki. Wśród jego dorobku artystycznego można znaleźć produkcje takie jak: Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie (1978), Pielgrzym (1979), Archiwista (1995), Ballada o prawdziwym kłamstwie (2007). 

Serial składa się z ośmiu niemal godzinnych odcinków. Przedstawiono w nich całą kronikę życia Józefa Piłsudskiego począwszy od lat wczesnej młodości aż do śmierci, która miała miejsce w 1935 r. Cykl ma formę retrospekcji. Dziennikarz, w którego rolę wciela się Marek Kondrat, przeprowadza wywiad ze starszym wiekiem Marszałkiem Piłsudskim, który to zwierza mu się ze swojego życia oraz z prowadzonej działalności politycznej. 

Marszałek Piłsudski stanowi opowieść o człowieku, który całe swoje życie poświęcił sprawom polskim. Jego historia jest niezwykle inspirująca. Każdy z nas powinien przybliżyć sobie sylwetkę tego wspaniałego patrioty, zapoznać się z jego biografią oraz dokonaniami zarówno dotyczącymi odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i późniejszej próby ujednolicenia państwa po okresie zaborów. Józef Piłsudski to bez wątpienia najcharakterystyczniejsza postać dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.

Sceny zrealizowane przez aktorów połączono z autentycznymi materiałami archiwalnymi, dzięki czemu widz może nie tylko przeżyć fabularyzowaną opowieść o życiu Piłsudskiego, ale także zetknąć się z prawdziwymi nagraniami wideo oraz zdjęciami z czasów jego życia. Taki zabieg stylistyczny sprawił, że możemy podziwiać w serialu zarówno barwne, jak i czarno-białe sceny, co znacznie dodaje mu klimatu.

d3vfj3q

Warto zaznaczyć, iż konsultantem ds. historycznych został dr hab. Piotr Majewski, natomiast recenzentem historycznym prof. dr hab. Tomasz Nałęcz.

Postać Józefa Piłsudskiego zagrało dwóch aktorów, przez co format zyskał na autentyczności. Młodego Józefa gra Mariusz Bonaszewski, natomiast starszego - Zbigniew Zapasiewicz. W obsadzie znaleźli się również czołowi polscy aktorzy tacy jak: Jerzy Radziwiłowicz, Jan Nowicki, Jan Peszek, Henryk Talar, Jan Frycz, Edward Linde-Lubaszenko, Maciej Damięcki, Olgierd Łukaszewicz.

Zdjęcia plenerowe do produkcji realizowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Modlinie, Radziejowicach, Wiedniu oraz Wilnie. Budżet wynosił 5,7 ml złotych.

Serial Marszałek Piłsudski został wyprodukowany w 2000 roku, natomiast na ekranie zadebiutował w niedzielę 21 października 2001 roku na antenie TVP2. Ostatni odcinek wyemitowano 9 grudnia 2001 roku.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vfj3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfj3q