Ludzie w niedzielę – oglądaj online w TV – fabuła, obsada, gdzie obejrzeć
Ludzie w niedzielę to jeden z najważniejszych filmów niemieckiej produkcji z dwudziestolecia międzywojennego. Przy jego produkcji współpracowało kilku uznanych już wtedy reżyserów, a jego charakterystyczną cechą jest także to, że nie biorą w nim udziału aktorzy, przynajmniej w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.
Ludzie w niedzielę – co to za film?
Ludzie w niedzielę to nakręcony w roku 1930, na kilka lat przed dojściem do władzy Adolfa Hitlera, film produkcji niemieckiej. Pokazuje on 24 godziny z życia mieszkańców Berlina, którzy w tym przypadku grają samych siebie. Do stworzenia filmu autorów produkcji zainspirował film dokumentalny Berlin: Symfonia wielkiego miasta. Po wybuchu drugiej wojny światowej omawiana produkcja zyskała rozgłos jako ukazująca autentyczny wizerunek środowiska pracowniczego, jego trosk i niepewności pod koniec lat dwudziestych – tuż przed dojściem do władzy Hitlera.
Ludzie w niedzielę – twórcy
Film ten ma aż czterech reżyserów. Pierwsi dwaj z nich to bracia Robert oraz Curt Siodmiak, trzecim jest Fred Zimmerman, natomiast czwartym Edgar G. Ulmer. Zdaniem współczesnych ekspertów to właśnie współpraca czwórki reżyserów, każdego o nieco odmiennej wizji co do filmu, uczyniła z niego produkcję wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju.
Bracia Siodmiak oraz Edgar G. Ulmer zajęli się także scenariuszem produkcji (dołączył do nich Billy Wilder), za zdjęcia odpowiada Eugen Schüfftan, natomiast muzykę skomponował Otto Stenzel.
Ludzie w niedzielę – fabuła
Twórcy filmu postawili sobie za zadanie przedstawienie losów autentycznych mieszkańców Berlina – widzimy tu zatem kilka historii wyrwanych z życia typowego mieszkańca tego miasta pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Piątka głównych ról została obsadzona aktorami-amatorami.
Jednym z głównych bohaterów produkcji jest Wolf, który zaprasza młodą modelkę Christl na spotkanie z przyjaciółmi – Erwinem i Annie – nad jeziorem. Spotkanie w takim gronie nie dochodzi jednak do skutku. Ostatecznie Annie pozostaje rozdrażniona w domu, a do bawiących się mężczyzn dołącza Brigitte, dobra przyjaciółka Christl.
Ludzie w niedzielę – bohaterowie
Bohaterami produkcji są przede wszystkim prawdziwi berlińczycy – w trakcie filmu widzimy, jak wyglądają 24 godziny spędzone w stolicy Niemiec. Pozwala to nam bliżej poznać berlińczyków z tamtego okresu, ich relacje z innymi, motywacje oraz marzenia. Warto podkreślić, że rola każdego z aktorów-amatorów, jacy otrzymali rolę w filmie, była identyczna z zawodem, jaki wykonywali oni na co dzień. Twórcom produkcji bardzo zależało bowiem na możliwie jak najbardziej realistycznym przedstawieniu życia w stolicy Niemiec.
Ludzie w niedzielę – obsada
Godnym uwagi jest bez wątpienia fakt, że żaden uznany w latach dwudziestych aktor nie otrzymał dużej roli w filmie. Piątkę głównych postaci zagrali amatorzy. W filmie wykonywali oni swoją autentyczną pracę.
- Wolfgang von Waltershausen – sprzedawca wina,
- Brigitte Borchert – sprzedawczyni płyt,
- Annie Schreyer – modelka,
- Erwin Splettstößer – taksówkarz,
- Christl Ehlers – statystka filmowa.
Czterej uznani niemieccy aktorzy (Kurt Gerron, Valeska Gert, Heinrich Gretler oraz Ernö Verebes) otrzymali krótkie cameo jako oni sami. Pozostała część obsady to już autentyczni berlińscy cywile.
Niestety, część aktorów została zgładzona podczas drugiej wojny światowej za swoje żydowskie pochodzenie – między innymi Kurt Gerron, który zginął w 1944 roku w Auschwitz.
Ludzie w niedzielę – nagrody
Film nie otrzymał żadnych międzynarodowych nagród. Pomimo tego został uznany za jeden z najważniejszych filmów niemieckiej produkcji w dwudziestoleciu międzywojennym. Jeden z jego reżyserów, Robert Siodmak został natomiast uznany za objawienie i zdobył między innymi Złotego Niedźwiedzia. Uważa się, że to właśnie film Ludzie w niedzielę otworzył mu drogę do sławy.
Ludzie w niedzielę – gdzie obejrzeć?
Film jest emitowany przez stację Red Top TV. Zawsze, gdy film Ludzie w niedzielę jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z serwisu WP Pilot.