Trwa ładowanie...

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów

Czy wiedziałeś, że naziści nie mieli pieniędzy, a ich kraj był w głębokim kryzysie gospodarczym, gdy zdecydowali się rozpocząć II wojnę światową? Ich ówczesną zamożności można porównać z obecnymi krajami afrykańskimi, takimi jak RPA. Skąd Hitler wziął środki na armię, która miała być symbolem potęgi międzynarodowej? Te tajemnice rozwikłane zostały w programie "Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów".

Krwawe pieniądze tajemnice gospodarki nazistówKrwawe pieniądze tajemnice gospodarki nazistówŹródło: youtube.com
d2widqn
d2widqn

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów – co to za program

To francuski film dokumentalny wyprodukowany w 2020 roku. Program opowiada o obsesji Hitlera dotyczącej wojny, pieniędzy, pracy i podatków. Twórcy podjęli się tematu finansowania wojny i poddali analizie sytuację gospodarczą II Rzeszy. Opisują plan Hitlera na opanowanie prawie całego świata bez żywności, pieniędzy, ropy i surowców.

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów – prowadzący

W filmie głos zabrali ważni historycy, których tematem przewodnim prac naukowych jest II wojna światowa. Wypowiada się Adam Tooze - (brytyjski historyk i nauczyciel akademicki na Columbia University), Richard Overy (brytyjski historyk, specjalista od II wojny światowej), Frank Bajohr (niemiecki wykładowca oraz kierownik Ośrodka Badań nad Holokaustem) oraz Marie-Bénédicte Vincent (francuska badaczka historii).

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów – odcinki

Film został podzielony na dwie części, każda po 50 minut. Odcinek pierwszy nosi podtytuł "Jak prowadzić wojnę światową bez pieniędzy?" i opisuje status ekonomiczny kraju po dojściu do władzy Hitlera, prezentuje stosowaną przez niego propagandę oraz podjęte środki, takie jak zaciąganie długów międzynarodowych na rozwój militarnej potęgi. Odcinek drugi o podtytule "Ekonomia drapieżcy", w którym dowiadujemy się, między innymi, że głównym planem Hitlera na nakarmienie Aryjczyków, było zagłodzenie Słowian. Albert Speer, jeden z przywódców nazistowskich Niemiec chwali się zwiększeniem produkcji, jednak nie wspomina o tym, że zaczyna wymuszać na swoich rodakach prace przymusowych i głodówki.

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów - gdzie obejrzeć

Program do obejrzenia na Polsat Viasat History. Zawsze, gdy serial jest emitowany w telewizji można go obejrzeć na żywo, na dowolnym urządzeniu korzystając z serwisu WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
d2widqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2widqn