Filmy przyrodnicze. Jakie dokumenty o naturze warto obejrzeć?
Natura jest piękna, choć, niestety, często jej nie doceniamy. Aby uświadomić nas o cudach otaczającego nas świata, powstaje szereg filmów dokumentalnych. Choć nie każdy z nich jest, tak jak w przypadku innych gatunków, równej jakości, pewne produkcje na zawsze zapadają w pamięć.
Filmy przyrodnicze mogą dotyczyć bardzo różnych zagadnień - wszak sama natura jest przepięknie zróżnicowana. Każde z tych zagadnień może być poruszone w sposób prosty i ciekawy nawet dla młodszego odbiorcy, pod warunkiem że zajmie się tym doświadczona ekipa filmowa - tak, jak w przypadku ośmiu poniższych produkcji.
Królestwo (2015)
Królestwo to produkcja, w której wyjątkową rolę odegrała Puszcza Białowieska, którą twórcy prezentują w naprawdę zapierający dech w piersiach sposób. To właśnie przede wszystkim na "naszej" puszczy koncentrują się twórcy, prezentując piękno przyrody nietkniętej jeszcze ludzką ręką. Przez ponad 90 minut seansu śledzić będziemy codzienne życie mieszkańców prapuszczy - tak to współczesne, jak i to prehistoryczne. Wspaniałe ujęcia zwierząt i umiejętna praca kamery sprawiają, że oglądając Królestwo, czujemy się tak blisko dzikiej natury, jak być może nigdy dotąd
Earth (2007)
Film ten to pełnometrażowa wersja popularnego na całym świecie serialu przyrodniczego o tym samym tytule. Produkcja zachwyca innowacyjnymi rozwiązaniami i wspaniałymi ujęciami kamery, dzięki którym podziwiać możemy prawdziwe, nietknięte ludzką ręką, piękno naszej planety. "Głównymi bohaterami" filmu Earth jest trójka zwierząt: niedźwiedź polarny, słoń oraz wieloryb. Reprezentują one całkowicie różne od siebie gatunki, a obserwacja ich poczynań na przestrzeni całego roku ich życia pozwala nam przekonać się, jak pięknym i unikatowym stworzeniem jest każdy z nich.
Z nurtem życia (2017)
Z nurtem życia to film piękny, ale jednocześnie dość smutny. Opowiada on bowiem historię zarówno dzikiej przyrody, jak i nieodwracalnych zmian wprowadzanych w niej przez człowieka. Podejmuje on, z jednej strony, trudny temat różnorodności biologicznej niesamowicie urokliwych zakątków rzeki Skawy, z drugiej prezentuje nieuchronną śmierć tych rejonów z powodu budowy zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Twórcy podkreślali, że ich film ma być zarówno hołdem dla wszelkich gatunków zwierząt zamieszkujących to miejsce, jak i dla turystów i mieszkańców, pamiętających jego prawdziwe piękno. Podczas seansu trudno pozbyć się uczucia melancholii.
Oceany (2009)
Kolejny film na naszej liście podejmuje tym razem tematykę podwodnego życia, którego na naszej planecie przecież także występuje obfitość. Oceany to produkcja, która z jednej strony przedstawia nam piękno podwodnego świata, z drugiej - zwraca uwagę na to, jak ważnym zasobem woda jest także dla ludzi. Omawiany film zabierze nas w podróż przez głębiny oceanów, jednocześnie pozwalając przyrodzie mówić w imieniu samej siebie. Narrator (w europejskiej wersji filmu) zabiera głos sporadycznie, dzięki czemu produkcja działa znacznie bardziej "hipnotyzująco" i wciągająco, niż przeciętny film przyrodniczy.
Tańcząc z ptakami (2019)
Tańcząc z ptakami to film, który skupia się przede wszystkim na przedstawieniu życia najbardziej majestatycznych ptaków świata. Podczas 51 minut seansu poznamy między innymi zwyczaje godowe kilku kolorowych gatunków ptactwa, połączone z oszałamiającymi pokazami niezwykle majestatycznego i kolorowego opierzenia. Film ten to bardzo pogodna i przyjemna produkcja – a, jako że nakręcony został przede wszystkim na terenie lasów tropikalnych, zobaczymy tu mnóstwo egzotycznych gatunków nie tylko zwierząt, ale też i roślin.
Życiodajny klimat (2009)
Kolejny film na naszej liście to produkcja raczej krótkometrażowa, nawet jak na standardy filmów przyrodniczych, ponieważ jego długość to zaledwie 28 minut. Nie zmienia to jednak faktu, że film Życiodajny Klimat zdecydowanie warto obejrzeć, choćby ze względu na jego walory edukacyjne. Z seansu dowiemy się między innymi tego, czym jest klimat, jaki jest jego wpływ na nasze życie, jak i dlaczego dochodziło do katastrof klimatycznych w przeszłości i jaka jest szansa powtórki.
Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety (2017)
Film Niezwykły dzień z życia planety nie bez powodu nazywany jest jednym z najwybitniejszych współczesnych produkcji przyrodniczych. W trakcie jego trwania obserwujemy 24 godziny z życia wybranych gatunków zwierząt, poznajemy ich zwyczaje godowe i żywieniowe. Dowiadujemy się także, w jaki sposób jesteśmy powiązani z nimi wszystkimi jedną planetą. Produkcja ta wykorzystała wiele nowoczesnych metod nagrywania, dzięki czemu dzika przyroda wydaje się być bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Makrokosmos (2001)
Pomimo upływu lat, dokument Makrokosmos nadal dostarcza niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza amatorom ptaków. Produkcja autorstwa tych samych twórców, co wcześniej wspomniane Królestwo tym razem podejmuje przede wszystkim tematykę ptasich wędrówek. Wiele gatunków ptactwa każdego roku przebywa kilka tysięcy kilometrów w poszukiwania jedzenia i schronienia. Część z nich, niestety, nigdy nie dociera do celu. Makrokosmos prezentuje taką wędrówkę z niespotykanie bliskiej perspektywy.
Najlepsze filmy przyrodnicze, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.