Filmy o porwaniach
Niektórzy preferują komedie, inni horrory, a jeszcze inni filmy o porwaniach. Choć mogłoby się wydawać, że te ostatnie są produkowane w oparciu o podobne schematy, to wiele z nich może nas naprawdę szczerze zaskoczyć. Które filmy o porwaniach są warte uwagi? O tym można przekonać się poniżej!
Poszukiwacze (1956)
Poszukiwacze z 1956 roku to połączenie westernu z filmem opowiadającym o porwaniu. Głównym bohaterem tej opowieści jest Ethan Edwards, w którego wcielił się znakomity John Wayne. Pewnego dnia mężczyznę dotyka prawdziwe nieszczęście, a mianowicie jego brat i bratowa zostają zamordowani, ich ranczo spalone, a dwie córki porwane. Edwards doskonale zdaje sobie sprawę, że odpowiedzialni za ten występek są Komancze z plemienia Czarnych Sokołów, których szczerze nie znosi. Z tego względu obiecuje zemstę i postanawia wraz z Metysem Pawleyem odnaleźć zaginione dziewczynki. Niestety przez pięć lat ich poszukiwania nie przynoszą praktycznie żadnych rezultatów. Po tym czasie los się do nich uśmiecha i trafiają do obozu Indian, gdzie przetrzymywane były bratanice Ethana. Jednak nie jest to szczęśliwe zakończenie, ponieważ na miejscu okazuje się, że jedna z nich wyszła za mąż za głowę plemienia i aktualnie jest pełnoprawną Indianką. Jest to przełomowy moment, kiedy główny bohater filmu Poszukiwacze zaczyna rozumieć, że przez wiele lat zapomniał, co tak naprawdę jest dla niego ważne i rusza w dalszą drogę, aby odnaleźć miłość i sens życia. Czy to mu się uda?
Człowiek w ogniu (2004)
Człowiek w ogniu z 2004 to historia Johna Creasy'ego - Amerykanina, którego do tej pory życie w ogóle nie oszczędzało. Demony przeszłości ciągle do niego wracają, a on nie potrafi sobie z nimi poradzić. Wszystko, dlatego że wcześniej pracował jako zabójca dla CIA. Obecnie, mimo że przeniósł się do Meksyku, nie może zapomnieć o przeszłości. Mężczyzna nie stroni od alkoholu i zastanawia się, czy nie odebrać sobie życia. Z pomocą przychodzi mu przyjaciel Rayburn, który pomaga mu znaleźć pracę u bogatej rodziny. John dostaje posadę jako prywatny ochroniarz córki wpływowego człowieka. W Meksyku coraz częściej porywane są różne osoby, a tylko nieliczne dla okupu. Większość ofiar nie ma tyle szczęścia, ponieważ są okaleczane lub mordowane. Samuel Ramos właśnie przed taką sytuacją chce ochronić swoją córkę Pitę. Początkowo Creasy nie potrafi dojść do porozumienia z dziewczynką, która chce wszystko wiedzieć i się z nim zaprzyjaźnić, co w końcu jej się udaje. Wszystko układa się dobrze, aż do momentu, gdy porywacze obierają za swój cel dziewczynkę. Chociaż John Creasy z całych sił próbuje nie ją uratować, przegrywa walkę i trafia do szpitala w ciężkim stanie. Nie zamierza jednak się poddać i obiecuje zemstę. Człowiek w ogniu to jednocześnie ciężka, ale też piękna historia o przyjaźni i walce z własnymi słabościami.
Zaginiona bez śladu (1993)
Zaginiona bez śladu to początkowo wprost sielankowa historia młodej pary. Jeff i Diane wybierają się na wakacje własnym samochodem. Kiedy zatrzymują się w niewielkiej miejscowości na stacji benzynowej, Diane wchodzi do środka, aby zrobić zakupy. Jeff pozostaje na zewnątrz i czeka na dziewczynę, ale ona nigdy ponownie nie pojawia się w drzwiach wejściowych. Co prawda, policja wszczyna śledztwo, ale brak jakichkolwiek poszlak sprawia, że je zamyka. Jeff nie jest w stanie zapomnieć o ukochanej, ciągle wraca myślami do tego feralnego dnia i próbuje ją odnaleźć. Nie wie, że jego działania bacznie obserwuje porywacz Diane, który w pewnym momencie postanawia nieco nagiąć prawdę i obiecuje pomoc w odnalezieniu dziewczyny, ale na jego własnych zasadach. Zaginiona bez śladu to film, który przez cały czas trzyma widza w napięciu i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Tylko po obejrzeniu można dowiedzieć się, jak potoczą się dalsze losy Jeffa i Diane.
Labirynt (2013)
Labirynt to historia ojca, który wiedzie spokojne życie w niewielkiej miejscowości. Keller Dover to stolarz z zawodu i myśliwy z zamiłowania. Kiedy jego sześcioletnia córka i jej koleżanka zostają porwane, policja podejmuje akcję poszukiwawczą, ale z marnym rezultatem. Bezradność organów ścigania sprawia, że Keller postanawia działać na własną rękę. Jego podejrzanym staje się pewien mężczyzna, którego postanawia porwać i siłą wydobyć informacje na temat córki. Nie tylko przetrzymuje, ale również torturuje potencjalnego sprawcę porwania. Czy uda mu się uratować obie dziewczynki? Do czego jeszcze jest w stanie posunąć się zrozpaczony ojciec? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć, oglądając film Labirynt.
Nikomu ani słowa (2001)
Nikomu ani słowa to film na podstawie powieści Andrew Klavana. Nathan Conrad jest szanowanym i uznanym nowojorskim psychiatrą. Jego pacjentką jest Elizabeth Burrows, która od wielu lat zmaga się z zaburzeniami nerwowymi. Jednak lekarz podejrzewa, że kobieta symuluje chorobę. Jak się okazuje, jego podejrzenia mogą być słuszne, ponieważ Elizabeth najprawdopodobniej jest w posiadaniu informacji, którymi interesuje się mafia. Jej przywódca postanawia porwać ośmioletnią córkę psychiatry, aby skłonić go do współpracy. Nathan ma wydobyć kod od pacjentki w zamian za uwolnienie dziewczynki. Czy lekarz się na to zgodzi? Czy uda mu się odzyskać córkę całą i zdrową? Nikomu ani słowa to emocjonująca opowieść nie tylko o ojcowskiej miłości, ale też ludzkiej bezwzględności i okrucieństwie.
Plan lotu (2005)
Plan lotu to amerykański thriller w reżyserii Roberta Schwentke. Kyle Pratt do tej pory nie pogodziła się z utratą ukochanego męża. Kiedy pewnego dnia leci z Berlina do Nowego Jorku i budzi się z krótkiej drzemki, szybko uświadamia sobie, że na pokładzie nie ma jej córeczki Julii. Jak dziecko może zniknąć w lecącym samolocie, przecież taka sytuacja nie jest możliwa. Zwłaszcza że załoga twierdzi, że dziewczynka w ogóle nie była przez nią widziana i nie ma jej na liście pasażerów, a Kyle jest zwyczajnie szalona. Zrozpaczona matka sama rozpoczyna poszukiwania córeczki i jednocześnie odkrywa straszną tajemnicę, która może mieć wpływ nawet na życie pozostałych pasażerów. Plan lotu to historia o wdowie, która za wszelką cenę chce odnaleźć zaginione dziecko i jest pozostawiona sama sobie. Czy może rzeczywiście postradała zmysły?
Oszukana (2008)
Oszukana to film o porwaniu przenoszący nas nieco do przeszłości. Jest rok 1928. Christine Collins jest szczęśliwą matką syna Waltera. Pewnego dnia, jak co dzień musi wyjść do pracy i zostawić chłopca w domu. Kiedy wraca, po Walterze nie ma żadnego śladu. Spanikowana kobieta natychmiast wzywa policję, która po pewnym czasie odnajduje dziecko. Chłopiec stara się przekonać wszystkich, że Christine jest jego matką, ale ona sama ma wiele wątpliwości. Władze nie chcą jej słuchać i sugerują obłąkanie. Jedyną osobą, która wierzy kobiecie, jest pastor Gustav Briegleb. Dzielnie ją wspiera i pomaga w walce z lokalnymi władzami. Czy wspólnymi siłami uda im się znaleźć Waltera? Koniecznie warto obejrzeć Oszukaną.
Pokój (2015)
Pokój to tytuł idealnie odzwierciedlający przedstawioną historię. Jack ma pięć lat i nie zna innego świata poza niewielkim pomieszczeniem, które wspólnie z mamą nazywają właśnie pokojem. Chłopiec jest przekonany, że za ścianami nic nie istnieje. Jak się okazuje, prawda jest nieco bardziej przerażająca. Oboje są więzieni przez brutalnego człowieka zwanego Dużym Nickiem. Teraz mama Jacka planuje ucieczkę i ponownie chce odzyskać życie oraz wolność. Jednak, aby jej się to udało, musi w swoim planie wykorzystać synka. Pokój to film, który pięknie pokazuje, jak silna jest więź matki z synem i ile jest ona w stanie poświęcić, aby dać mu szczęście.
Najlepsze filmy o porwaniach, gdy tylko są emitowane w telewizji, zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.