Trwa ładowanie...

Festiwal w Opolu - online w TV - historia, konkursy, gdzie obejrzeć

Festiwal w Opolu jest polskim festiwalem muzycznym o wieloletniej tradycji. Odbywa się co roku od 1963 r. - wyjątkiem był rok 1982, kiedy to impreza nie została zorganizowana ze względu na stan wojenny. Pełna nazwa festiwalu to Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - KFPP Opole.

Festiwal w OpoluFestiwal w OpoluŹródło: WP Pilot
d2h927n
d2h927n

Formuła festiwalu

Festiwal w Opolu jest uznawany za najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce. Stanowi podsumowanie całorocznych dokonań artystycznych polskich twórców. Z KFPP Opole są związane inne wydarzenia kulturalne. Na koncercie Premiery - jak sugeruje nazwa - prezentuje się utwory premierowe, na koncercie Debiuty odbywa się konkurs debiutów estradowych, a Kabareton daje okazję do przeglądu Kabaretów. Do 2016 r. organizowano także koncert Superjedynki. Festiwal w Opolu poprzedzają między inny Hip-Hop Opole, czy Kawiarenki z Gwiazdami.

Długość trwania festiwalu zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo wynosiła trzy dni, w latach 2011-2012 skróciła się do dwóch dni, by powrócić do pierwotnej formy na lata 2013-2015. Od 2016 r. KFPP Opole zwykle trwa cztery dni - ostatnia doba jest poświęcona muzyce alternatywnej. Otwarciu festiwalu i rozpoczęciu każdego koncertu towarzyszy sygnał, który skomponował Bogusław Klimczuk.

Nagrody przyznawane w trakcie Festiwalu w Opolu

Obecnie na festiwalu przyznaje się trzy główne nagrody. To:

  • Karolinka - Nagroda im. Anny Jantar - najbardziej rozpoznawalna, przyznawana zwycięzcy konkursu Debiuty. Otrzymali ją między innymi: Katarzyna Skrzynecka, Justyna Steczkowska, Mateusz Ziółko i Daria Zawiałow,
  • Grand Prix - nagroda przyznawana od 1997 r. przez prezesa TVP. Wyróżnienie odnosi się zwykle do całokształtu twórczości. Zwycięzcami byli na przykład Perfect, Budka Suflera, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta,
  • Super Premiera - Nagroda im. Karola Musioła - przyznawana za najlepszą piosenkę premierową. Trafiła między innymi do zespołów Zakopower i Tulia.

W latach 2000-2016 czwartym odznaczeniem była Superjedynka, którą artysta mógł otrzymać za osiągnięcia w różnych kategoriach, m.in.: najlepszy wokalista, wokalistka, płyta z muzyką taneczną, teledysk.

Historia Festiwalu w Opolu

Pierwszy festiwal odbył się w 1963 r., a pomysłodawcami byli: Matusz Święcicki, Jerzy Grygolunas i Karol Musioł. Dwaj pierwsi byli związani z radiową Trójką. Twórcom przyświecały następujące cele: promowanie nowych artystów na terenie całego kraju, propagowanie zróżnicowanych stylów artystycznych, zapoznanie publiczności z nowymi utworami oraz podjęcie próby zmiany polityki repertuarowej w stacjach radiowych. Pierwszy KFPP Opole zakończył się sukcesem, pomimo początkowych trudności organizacyjnych. Rok później jego organizacją zajęły się Towarzystwo Przyjaciół Opola oraz Komitet "Polskie Radio i Telewizja", a po latach tę rolę przejęły Polskie Radio, Telewizja Polska i miasto Opole. Do 1989 r. festiwal podlegał kontroli cenzorów z GUKPPiW.

d2h927n

Festiwal odbywa się w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. Prowadzący - zarówno festiwal, jak i poszczególne koncerty - zmieniają się co roku, aczkolwiek niektórzy pełnili tę rolę kilka razy. Wśród gospodarzy wydarzenia można znaleźć: m.in. Lucjana Kydryńskiego, Irenę Dziedzic, Krystynę Loskę i jej córkę Grażynę Torbicką, Macieja Orłosia, Barbarę Kurdej-Szatan. Warto nadmienić, że w 2007 r. powstało Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Festiwal w Opolu - gdzie obejrzeć?

Festiwal w Opolu odbywa się co roku, zazwyczaj w czerwcu. W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, został on przełożony na wrzesień. 57. KFPP Opole odbywał się w dniach 4-7 września 2020. Na opolskiej scenie mogliśmy zobaczyć m.in. Viki Gabor, Cleo, Marcina Dańca, Halinę Frąckowiak, Kamila Bednarka, Golec uOrkiestrę czy Skaldów. Koncerty poprowadzili m.in. Rafał Brzozowski, Tomasz Kammel oraz Aleksander Sikora.

KFPP Opole możemy oglądać na antenie TVP1, a koncerty ze sceny alternatywnej – w TVP Kultura. To nie wszystko! Festiwal w Opolu na żywo można śledzić na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h927n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h927n