Trwa ładowanie...

Dzień Świstaka - oglądaj online w TV - fabuła, bohaterowie, gdzie obejrzeć

Drugiego lutego, co roku, zachowanie świstaka Phila z miasteczka Punxsutawney w USA, przepowiada długą i mroźną zimę lub szybkie nadejście wiosny. Ten popularny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rytuał stał się inspiracją do stworzenia w 1993 roku filmu "Dzień Świstaka".

Dzień ŚwistakaDzień ŚwistakaŹródło: YouTube
d3x55vv
d3x55vv

Dzień Świstaka - co to za film?

Dzień świstaka to amerykańska komedia romantyczna. Czas jej trwania wynosi 1 godzinę i 41 minut. Oficjalna premiera filmu miała miejsce 12 lutego 1993 roku. Przedstawiony humor sytuacyjny jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla światowej kinematografii. Niemożność wyplątania się z sytuacji, w której znalazł się bohater, powoduje wiele zabawnych sytuacji, dzięki czemu widzowie mogą się świetnie bawić.

Dzień Świstaka - twórcy

Reżyserem dzieła jest Harold Ramis, za scenariusz odpowiadają Harold Ramis i Danny Rubin. Zdjęcia do filmu wykonał John Bailey, a muzykę skomponował George Fenton. Film zmontował Pembroke J. Herring. Produkcja należała do Whitney White, C.O. Erickson, Trevor Albert, Harold Ramis. Za dźwięk odpowiadają: Bill W. Benton, Sergio Reyes, Les Lazarowitz, B. Tennyson Sebastian III oraz George H. Anderson. Materiały do scenariusza dostarczył Danny Rubin, scenografią zajęli się: Lisa Fischer, Peter Landsdown Smith, David Nichols. Kostiumy stworzyła Jennifer Butler.

Dzień Świstaka - fabuła

Phil to czterdziestoletni prezenter pogody, który nie umie cieszyć się z tego co posiada. Swoim ponurym nastawieniem do świata odtrąca od siebie ludzi. Od stacji telewizyjnej, w której pracuje, otrzymuje zlecenie poprowadzenia programu na żywo z Punxsutawney 2 lutego. Czas spędzony na miejscu nie należy do najprzyjemniejszych. Bohater stwierdza, że to najgorsze chwile w jego życiu. Zamieć śnieżna odcięła drogę powrotu przybyłych do miasteczka gości. Pogodynek chciałby na zawsze zapomnieć o niezbyt przyjemnym doświadczeniu, tymczasem jego dzień zostaje zapętlony i następnego poranka, zamiast upragnionego powrotu do domu, bohater doczekuje tych samych wydarzeń. Kalendarz wskazuje datę 2 lutego, a w miasteczku tłoczno i głośno z powodu świstaka, który ma zdecydować o tym jak długo potrwa jeszcze zima. Dzięki temu filmowi do polszczyzny na stałe weszło tytułowe sformułowanie i oznacza coś, co powtarza się i wywołuje irytację.

Dzień Świstaka - bohaterowie

Phil Connors - prezenter pogody, znudzony życiem, wszystko go irytuje i denerwuje. Swoim trudnym charakterem odpycha od siebie ludzi. Mimo niechęci jaką żywi do Punxsutawney i jego mieszkańców, zostaje w nim uwięziony na kilka tygodni powtarzając od nowa ten sam dzień. Larry to operator kamery współpracujący z Philem, a Rita jes producentką telewizyjną.

d3x55vv

Dzień Świstaka - obsada

Główne role w filmie Dzień Świstaka zagrali najpopularniejsi w latach 90. XX wieku aktorzy:

Bill Murray w roli Phila,

Andie MacDowell w roli Rity,

Chris Elliott w roli Larrego,

Stephen Tobolowsky w roli Neda,

Brian Doyle-Murray w roli Bustera,

Marita Geraghty w roli Nancy,

Angela Paton w roli Pani Lancaster,

Rick Overton w roli Ralpha,

Rick Ducommun w roli Gusa.

Dzień Świstaka - nagrody

Film Dzień świstaka doczekał się następujących nagród i nominacji: Nagroda BAFTA 1993 za Najlepszy scenariusz oryginalny dla Harold Ramis i Danny Rubin, Nagroda Saturn 1993 za Najlepszą aktorkę dla Andie MacDowell, Najlepszy film fantasy (nominacja) nominacja za Najlepszą reżyserię dla Harolda Ramisa, nominacja za Najlepszy scenariusz dla Harolda Ramisa i Danny’ego Rubina, nominacja za Najlepsze kostiumy dla Jennifer Butler i nominacja w kategorii Najlepszy aktor dla Billa Murray’a.

Dzień Świstaka - gdzie obejrzeć?

Zawsze, gdy film Dzień Świstaka jest emitowany w telewizji, można go obejrzeć na żywo na dowolnym urządzeniu, korzystając z telewizji internetowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
d3x55vv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x55vv