Trwa ładowanie...
seriale
Redakcja WP Pilot
6 kwietnia 2021, 14:23

Czterdziestolatek - online w TV - obsada, odcinki, gdzie oglądać

Czterdziestolatek to jeden z najpopularniejszych seriali w Polsce. Barwne postacie i świetny scenariusz sprawiły, że wciąż ma wielu fanów, a bohaterowie i ich powiedzonka na zawsze weszły do języka - wystarczy choćby wspomnieć o słynnej „kobiecie pracującej”.

CzterdziestolatekCzterdziestolatekŹródło: WP Pilot

Czterdziestolatek to serial komediowy nakręcony przez Jerzego Gruzę do scenariusza Krzysztofa Teodora Toeplitza. Pierwszy odcinek został nakręcony w roku 1975, a ostatni w 1977. Serial składa się z dwóch sezonów.

Czterdziestolatek - obsada

W serialu zagrało wielu doskonałych autorów, wcielających się także w rolę drugoplanowe. W produkcji wystąpili m.in.

  • Andrzej Kopiczyński,
  • Anna Seniuk,
  • Irena Kwiatkowska,
  • Leonard Pietraszak,
  • Wojciech Pokora,
  • Roman Kłosowski,
  • Janusz Gajos,
  • Władysław Hańcza,
  • Zofia Czerwińska,
  • Janusz Kłosowski,
  • Wacław Kowalski.

Dzięki serialowi, utrwalone zostało kilka archetypów ludzkich, funkcjonujących do dziś, jak choćby technik (a właściwie przez cały czas uczący się w zaocznym technikum) Maliniak - symbol nieokrzesana, bezczelności i cwaniactwa, czy też szwagier głównego bohatera, kombinator i matacz - Antek.

Czterdziestolatek - cytaty

Również wiele serialowych cytatów rozpoczęło własne życie. "Jestem kobieta pracująca i żadnej pracy się nie boję", "Na wygląd trzeba zapracować", " Karate! A ja deska!", "Zięć, rzecz nabyta", (o żonie) "Mnie się nawet nie specjalnie podoba. Ale dzieci ją lubią", to tylko niektóre frazy, które stały się znane i popularne. Wyławianie ich z serialu to czysta przyjemność.

Czterdziestolatek - spin-offy serialu

Serial i jego bohaterowie stali się tak popularni, że w roku 1976 Jerzy Gruza nakręcił jego kinową kontynuację, zatytułowaną Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka. W jednej z głównych ról zagrała Irena Jarocka, w tamtych latach jedna z najsłynniejszych polskich piosenkarek.

W roku 1993 nakręcono kontynuację o tytule Czterdziestolatek. 20 lat później, jednak serial nie odniósł już takiego powodzenia, jak nakręcone dwie dekady wcześniej dwie serie.

Czterdziestolatek - fabuła

Czterdziestolatek to historia o życiu prywatnym i zawodowym Stefana Karwowskiego, inżyniera odpowiadającego za budowę jednego z odcinków Trasy Łazienkowskiej. Jego perypetie ukazane są na tle głębokiego PRL-u i wynikających z niego niezwykłych - zabawnych, ale często dla współczesnych Polaków niezrozumiałych - sytuacji. W drugiej serii Stefan Karwowski zostaje dyrektorem i jest odpowiedzialny za budowę kolejowego Dworca Głównego w Warszawie.

Czterdziestolatek - skąd ten sukces?

Odpowiedź zdaje się prosta. Każdy lubi przeglądać się w krzywym zwierciadle swoich cech, narodowych i społecznych. Czterdziestolatek to właśnie takie lustro, w którym możemy przyjrzeć się samym sobie, ubogaconym w przerysowania naszych poglądów, opinii i charakterów. Serial to korowód niebywałych i kolorowych postaci, przedstawianych dość odważnie, jak na czasy głębokiej komuny.

To także przezabawne dialogi Krzysztofa Teodora Toeplitza i zmysł chwytania tej niezwykłej, polskiej obyczajowości przez reżysera Jerzego Gruzę. Oprócz inżyniera Karwowskiego serial ma jeszcze jednego bohatera, niechcianego pewnie przez ówczesnych decydentów. Są nim czasy, w jakich toczy się akcja, okres gierkowskiej komuny, nieco może bardziej kolorowej dzięki zachodnim kredytom, ale w nadal komunistycznej. Za sprawą bohaterów, przeżywa się ją niemal jak tą z barejowskiegoo Misia. 

Polacy umieją docenić dobre seriale. Kiedy blisko pół wieku temu, w telewizji pojawiał się Czterdziestolatek to ulice miast i wsi pustoszały, co samo w sobie może świadczyć o jego poziomie i popularności.

Czterdziestolatek - gdzie oglądać

Zawsze, gdy jest emitowany w telewizji, serial Czterdziestolatek zobaczymy na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj