Trwa ładowanie...

Czarne chmury Online w TV - odcinki, fabuła, obsada - gdzie obejrzeć

Kultowy polski serial przygodowy z gatunku „płaszcza i szpady”, wyprodukowany przez Telewizję Polską w 1973 roku. Oś fabuły jest osadzona w XVII-wieczniej Rzeczypospolitej i skoncentrowana wokół walk o utrzymanie Prus Książęcych i perypetii młodego, polskiego szlachcica.

Czarne chmury Online w TV - odcinki, fabuła, obsada - gdzie obejrzećŹródło: WP Pilot
d392rb8
d392rb8

Czarne chmury – fabuła

Serial pokazuje realia życia polskiej szlachty z czasów baroku. Głównym wątkiem jest polityczna intryga i sekretne potyczki z wyłaniającą się nową i niebezpieczną potęgą w Europie – Prusami. Głównym bohaterem historii jest postać Krzysztofa Dowgirda – odważnego pułkownika oddziału dragonów, który rezygnuje ze służby u elektora Fryderyka Wilhelma z Brandenburgii, ponieważ nie zgadza się z jego polityką wobec Korony Polskiej. Wraz ze swoim konstablem – Kacper Pilchem, wyrusza do Warszawy, aby złożyć raport o tamtejszej sytuacji. Ta podróż będzie dla niego przedsięwzięciem zagrażającym jego życiu. Przyjeżdżając do Warszawy zostaje porwany przez wojska pruskie. Królestwo Polskie próbuje odzyskać pełne, suwerenne wpływy i prawa na terenie Prus Wschodnich. Wielki Marszałek Polski, Jan Sobieski (późniejszy król Jan III znany z bitwy pod Wiedniem) planuje wykorzystać bunt pruskiego rycerstwa i obywateli i ponownie włączyć Prusy Wschodnie do Polski. Jednak przeciwnicy opłacani przez pruskich, tajnych agentów i w końcu wewnętrzne konflikty utrudniają odzyskanie ziem. Serial jest pełen w sceny walk, pojedynków, awantur i pościgów. Jednym z głównych wątków jest miłosna relacja Dowgrida ze szlachcianką – Magdą Dromadzka.

Czarne chmury – obsada, twórcy i produkcja

Serial został wyreżyserowany przez Andrzeja Konica, twórce takich słynnych produkcji, jak Stawka większa niż życie i Pogranicze w ogniu. W główną role wciela się Leonard Pietraszak – legenda polskiego teatru i kina z tamtych lat. Postać wachmistrza Pilcha została obsadzona przez Ryszarda Pietruskiego, który był współtwórcą serialu i scenariusza (prawdopodobnie).

Serial został zrealizowany w klimatycznych, cieszących oko lokalizacjach takich: Augustów, Pałac Biskupów Krakowskich, zamek w Tenczynie, Klasztor pokamedulskim w Rytwianach pod Staszowem. Na całość produkcji składa się 10 odcinków, premierowo emitowanych w latach 1973-1974. Każdy odcinek trwa około 50 minut. Za produkcje serialu odpowiada Studio Filmowe Iluzjon.

Czarne chmury – gdzie obejrzeć?

Serial Czarne chmury można obejrzeć na antenie TVP 2 oraz TVP Seriale na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d392rb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d392rb8