Trwa ładowanie...

Babylon Berlin - online w TV - fabuła, bohaterowie, gdzie oglądać

Babylon Berlin to niemiecki serial kryminalny, który swoją premierę miał 13 października 2017 roku na kanale Sky 1. Widzowie i krytycy często umieszczają go w gatunku neo-noir wywodzącego się z kina gangsterskiego lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

Babylon BerlinBabylon BerlinŹródło: WP Pilot

Babylon Berlin – twórcy

Serial powstał dzięki współpracy trzech uznanych osobistości niemieckiego kina. Należą do nich scenarzyści, reżyserzy i kompozytorzy, którzy pracowali przy dużych i popularnych produkcjach. Są to:

  • Henk Handloegten (Good bye, Lenin!, Miejsce zbrodni),
  • Tom Tykwer (Biegnij, Lola, biegnij, Pachnidło: Historia mordercy, Atlas chmur),
  • Achim von Borries (4 dni w maju, Kaminski i ja).

Babylon Berlin – odcinki

Sezon pierwszy i drugi, każdy po osiem epizodów, stanowią kompletną historię i taki był zamysł twórców. Kręcono je także jako jedną ciągłą produkcję. Premiera odcinków odbywała się w jednym bloku programowym ponumerowanym od jednego do 16. tak samo w Niemczech, jak i na świecie. Koncepcja uległa nieco zmianie podczas emisji sezonu trzeciego, który zawiera 12 odcinków i również został wyemitowany w jednym bloku. Mimo to historia w nich zawarta nie jest już częścią poprzednich sezonów. Poza tym w niektórych regionach ten sezon jest numerowany jako drugi ze względu na fakt, że pierwszy blok zawierający obydwa pierwsze sezony został wyemitowany tam jako jeden.

Babylon Berlin – fabuła

Inspiracją do serialu dla jego twórców stanowiła twórczość niemieckiego autora, Volkera Kutschera. Pisarz specjalizuje się w literaturze kryminalnej. Jego najbardziej znane książki należą do serii Komisarz Gereon Rath. To one posłużyły jako podstawa do scenariuszy serialu. Akcja Babylon Berlin rozgrywa się w stolicy Niemiec w okresie Republiki Weimarskiej, począwszy od 1929 roku i ukazuje tamtejsze realia. Twórcy w szczery i bezpośredni sposób nawiązują do książek Kutschera – na ulicach Niemiec w tych latach codzienną rzeczywistością był rosnący w siłę nazizm, uliczne walki, lokalne mafie czy spiski, także i polityczne. W tych realiach przyszło zmierzyć się z przestępczością głównej postaci serialu i książek Kutschera.

Babylon Berlin – bohaterowie

Gereon Rath, inspektor policji z Kolonii, jest najważniejszym bohaterem serialu. Mężczyźnie powierzono tajną misję odnalezienia i zdobycia ważnych materiałów filmowych, które mogą położyć kres działalności różnych ważnych osób, przyczyniając się także do ich kompromitacji. Po przybyciu na miejsce poznaje Charlotte Ritter. Kobieta jest pracowniczką policji, która pragnie robić coś więcej niż tylko siedzieć za biurkiem, a przy okazji uwielbia nocne życie i kluby. Los łączy tych dwoje i dzięki nim widzowie mogą ujrzeć rzeczywistość Berlina końca lat 20. ubiegłego wieku.

Babylon Berlin – obsada

W rolę głównego bohatera wcielił się Volker Bruch. Liv Lisa Fries to z kolei odtwórczyni postaci Charlotte Ritter. W pozostałych rolach występują też: Leonie Benesch (The Crown), Lars Eidinger (Wszyscy, których kocham), Misel Maticevic (Mój piękny kraj) i inni.

Babylon Berlin – nagrody

W 2019 roku Babylon Berlin zajął pierwsze miejsce, wygrywając główną nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsze europejskie osiągnięcie w serialu fabularnym. Został też nominowany w 2017 roku podczas Camerimage w Konkursie Pilotów Seriali – First Look.

Babylon Berlin – gdzie oglądać?

Babylon Berlin można obejrzeć na Epic Drama, stacji telewizyjnej, która ukierunkowana jest na emisję seriali kostiumowych i historycznych. Gdy produkcja pojawia się na małym ekranie, możemy zobczyć ją na żywo na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.

Oglądaj ulubione programy, filmy i seriale na WP Pilot, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Telewizja online – bez umów i dekoderów, dostępna na telewizorach i smartfonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Strefa WP Pilota na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.