Kluby Futsal Ekstraklasa

Legia Warszawa, czyli duża marka w polskim futsalu

Futsalowa sekcja Legii Warszawa działa bardzo krótko, ale mimo to zdołała już dotrzeć do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Apetyty w stołecznym klubie są naprawdę spore, jednak na razie zespół musi skupić się na tym, by wywalczyć utrzymanie w Fogo Futsal Ekstraklasie na sezon 2023/2024.

Futsalowa sekcja "Wojskowych" została założona 9 maja 2019 roku. Legia Warszawa mecze rozgrywa w hali OSiR przy ul. Gładkiej 18 w Warszawie. Klub już wielokrotnie podkreślał, że ma duże aspiracje. Na razie jednak nie wszystko przebiega po myśli działaczy.

W sezonie 2022/2023 Legia prezentuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Dość szybko stało się jasne, że drużyna nie ma co marzyć o grze w fazie play-off. "Wojskowi" muszą skupić się na walce o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

By ta batalia zakończyła się powodzeniem, zatrudniono nowego szkoleniowca. Mariusz Milewski przekazał pałeczkę bardzo doświadczonemu trenerowi. Chodzi o selekcjonera reprezentacji Ukrainy Ołeksandra Kosenkę, który w przeszłości rywalizował na parkietach w takich futsalowych klubach jak Lokomotiw Odessa, Zaporiżkos Zaporoże czy Szachtar Donieck. Trener Legii Warszawa ma więc spore obycie z futsalem.

Na pewno nikt w stolicy nie wyobraża sobie, by Legia mogła opuścić szeregi Futsal Ekstraklasy. Spadek do pierwszej ligi byłby niewątpliwie gigantycznym ciosem dla klubu, który marzy o tym, by w przyszłości włączyć się do rywalizacji o mistrzostwo Polski.

Prezesem futsalowej Legii Warszawa jest Emil Krysiński. Funkcję dyrektora ds. organizacyjnych pełni Krzysztof Nowiński, natomiast w rolę dyrektora sportowego wciela się Mariusz Milewski, który jeszcze jakiś czas temu łączył grę z trenowaniem "Wojskowych".

Kadra Legii Warszawa

W sezonie 2022/2023 futsalowa Legia Warszawa zgłosiła do gry 22 zawodników. Porozumiano się w sprawie współpracy z pięcioma obcokrajowcami. Jak aktualnie prezentuje się kadra stołecznej drużyny?

Legia Warszawa ma jedyny taki projekt na Mazowszu

Legia Warszawa jakiś czas temu postanowiła otworzyć pierwszą akademię futsalu na Mazowszu. Chcąc przyciągnąć zawodników, zaznaczono, że treningi futsalu są wręcz idealnym uzupełnieniem rozwoju młodych graczy. Jakie są główne zalety płynące z trenowania gry w hali? Legia zwraca uwagę na pięć elementów:

Śledząc poczynania Legii Warszawa, można wyczuć, że klubowi działacze chcą budować klub od podstaw i zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest szkolenie. Kto wie, może za kilka lat Legia rozwinie swoją szkółkę na tyle, że będzie wychowywać reprezentantów Polski.