Kluby Futsal Ekstraklasa

Jagiellonia Białystok w Fogo Futsal Ekstraklasie. "Jaga" poszła śladem innych

Do niedawna w rozgrywkach Fogo Futsal Ekstraklasy występował klub MOKS Słoneczny Stok Białystok. Później był MOKS Słoneczny Stok Jagiellonia Białystok, a następnie już Jagiellonia Białystok. W tym sezonie na oczach kibiców ze stolicy Podlasia zadziały się absolutnie historyczne rzeczy.

Sporo dzieje się w ostatnich latach w Fogo Futsal Ekstraklasie. Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, że znane marki decydują się na wejście do futsalu. Taki krok poczynili choćby przedstawiciele Legii Warszawa, Widzewa Łódź czy Piasta Gliwice, a ostatnio również Jagiellonii Białystok.

"Jaga" na futsalowych parkietach pojawiła się w sezonie 2022/2023. Jest kontynuatorem wieloletnich tradycji, za które odpowiada MOKS Słoneczny Stok. Śmiało można stwierdzić, że rozpoczął się nowy etap w historii białostockiego futsalu. Ambicje władz na pewno są spore i zakładają walkę o coś więcej niż jedynie spokojny byt w Fogo Futsal Ekstraklasie.

Niewątpliwie musi jeszcze minąć trochę czasu, by "Jaga" w pełni okrzepła na najwyższym poziomie rozgrywkowym i stała się kandydatem do walki o wysokie cele. Na pewno jednak w tym klubie drzemie spory potencjał.

A jak w ogóle rodził się MOKS, który później został przekształcony w Jagiellonię? Wszystko zaczęło się 29 października 1998 roku. Właśnie wówczas, z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego, dyrektorów szkół i przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej, odbyło się zebranie założycielskie Międzyszkolnego Klubu Sportowego (MOKS) "Słoneczny Stok". Od początku nadrzędnym celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży.

MOKS skupił się na tym, by dbać o rozwój młodych talentów w różnych dyscyplinach, takich jak choćby futsal, tenis stołowy czy piłka ręczna. Największe sukcesy notowali tenisiści stołowi i futsaliści. Jeżeli chodzi o tych drugich, to do najpoważniejszych osiągnięć można zaliczyć awans do Futsal Ekstraklasy w sezonie 2016/2017.

Obecnie domowe mecze Jagiellonia Białystok rozgrywa w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Władysława Broniewskiego 14 w Białymstoku. Jeżeli ktoś chce wybrać się na mecz Jagiellonii Białystok, to musi liczyć się z koniecznością zakupu biletu.

Jagiellonia Białystok: skład i trenerzy

Jagiellonia Białystok ma barwy żółto-czerwone. Siedziba futsalowej sekcji klubu mieści się przy ul. Armii Krajowej w Białymstoku. A jak prezentuje się kadra "Jagi"?

Sztab szkoleniowy tworzą natomiast Karol Domalewski oraz Adrian Citko. Ten drugi szkolenie łączy z grą