Kluby Futsal Ekstraklasa

AZS UW Darkomp Wilanów: waleczni "akademicy" zadomowili się w Fogo Futsal Ekstraklasie

Dla akademickich drużyn gra w Fogo Futsal Ekstraklasie zwykle jest sporym wyzwaniem. Śmiało można stwierdzić, że całkiem nieźle radzi sobie z nim AZS UW Darkomp Wilanów. Ten zespół rozgościł się już w najwyższej klasie rozgrywkowej i nie zamierza jej opuszczać, choć do elity nie należy.

W Warszawie aktualnie funkcjonują dwa kluby rywalizujące w Fogo Futsal Ekstraklasie. Chodzi o Legię Warszawa i AZS UW Darkomp Wilanów. Derby stolicy elektryzują sympatyków futsalu. Nic w tym dziwnego. Zazwyczaj są one naprawdę interesujące i gwarantują sporą dawkę adrenaliny. Do tej pory doszło do czterech oficjalnych pojedynków tych dwóch ekip. Jakimi wynikami kończyły się te spotkania?

Początkowo AZS wykorzystywał większe doświadczenie w Futsal Ekstraklasie i przekonująco pokonywał lokalnego przeciwnika. W sezonie 2022/2023 nastąpił jednak zwrot. Najpierw padł remis, a potem Legia cieszyła się z pierwszego w historii zwycięstwa nad zespołem Macieja Karczyńskiego.

Dla ekipy AZS UW Darkomp Wilanów bardzo ważny był sezon 2019/2020. Wówczas wilanowianie solidnie spisywali się w rozgrywkach I ligi, gr. północnej. Zdobyli 40 punktów i zajęli drugie miejsce. W obliczu przerwanych rozgrywek ze względu na pandemię koronawirusa zespół wywalczył bezpośredni awans do najwyższej ligi. Następnie rozgościł się w niej na dobre.

W debiutanckim sezonie AZS sprawił kilka niespodzianek. Finalnie zajął ostatnie bezpieczne miejsce. Na 13. lokacie znalazł się z dorobkiem 34 punktów. Na ten wynik złożyło się osiem zwycięstw, dziesięć remisów i czternaście porażek.

W rozgrywkach 2021/2022 wilanowski zespół wspiął się wyżej. Dziewiąte miejsce w wykonaniu tej drużyny trzeba uznać za dobry rezultat. AZS UW zajął wspomnianą lokatę z dorobkiem 37 "oczek". Był to efekt jedenastu zwycięstw, czterech remisów i piętnastu porażek.

Następny sezon przyniósł kolejne wyzwania. AZS nadal potrafi sprawiać niespodzianki, ale do walki o najwyższe cele mu daleko. Zespół musi skupiać się na rywalizowaniu o utrzymanie w elicie. Nie jest to jednak większym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ograniczenia, z jakimi muszą się mierzyć akademickie zespoły. Przede wszystkim chodzi o budżet - takie kluby jak AZS UW Darkomp dysponują dużo mniejszymi finansami niż zespoły z czołówki tabeli.

Kadra AZS UW Darkomp Wilanów

Funkcję szkoleniowca AZS UW Darkomp Wilanów sprawuje Maciej Karczyński, natomiast kierownikiem jest Roman Kostrzewa. Zespół domowe spotkania rozgrywa w centrum sportowym przy ul. Wiertniczej w Wilanowie. A jak prezentuje się kadra drużyny z Warszawy? Przeważają w niej Polacy, choć znalazło się również miejsce dla futsalistów z Ukrainy.