Kluby Futsal Ekstraklasa

Przejdź do strefy futsalu

Sośnica Gliwice przed sezonem Fogo Futsal Ekstraklasy 2023/2024

Sośnica Gliwice osiągnęła duży sukces w postaci awansu do Fogo Futsal Ekstraklasy. Gliwiczanie w sezonie 2023/2024 staną więc przed dużym wyzwaniem, jakim będzie niewątpliwie walka z najlepszymi drużynami w kraju. Co czeka gliwicki zespół?

Aż dwie drużyny z Gliwic oglądać będziemy w rozgrywkach Fogo Futsal Ekstraklasy. O odzyskanie mistrzowskiego tytułu walczyć będzie gliwicki Piast. Sośnica Gliwice natomiast najpewniej skupi się na tym, by zachować ekstraklasowy byt na kolejny sezon. Walka o utrzymanie w elicie może być niezwykle wymagającym zadaniem. Tym bardziej, że praktycznie wszyscy rywale skomponowali mocne kadry.

Historia i informacje o klubie

Początki działalności klubu z Gliwic sięgają 1945 roku. Wówczas powstała nowa drużyna piłkarska, która nosiła drużynę RKS (Robotniczy Klub Sportowy). Od 1948 do 2009 roku aż pięciokrotnie zmieniano nazwę drużyny: Górniczy Związkowy Klub Sportowy Orzeł Sośnica – Związkowe Koło Sportowe Górnik Sośnica – Górniczy Związkowy Klub Sportowy Górnik Sośnica – Górniczy Związkowy Klub Sportowy Sośnica Gliwice – Klub Piłki Nożnej Sośnica Gliwice.

Po 2009 roku gliwicki klub rozegrał jeszcze kilka sezonów na niższych szczeblach rozgrywkowych. Potem natomiast Sośnica zniknęła z mapy Polski. Do reaktywacji doszło w 2015 roku, po dwuletniej nieobecności. Aktualnie ten klub ma zarówno drużyny futsalowe, jak i piłki nożnej trawiastej.

Tak było w zeszłym sezonie

Ostatni sezon 1. Polskiej Ligi Futsalu był absolutnie wyjątkowy dla Sośnicy Gliwice. Zespół z bardzo dobrej strony prezentował się w zmaganiach na zapleczu Futsal Ekstraklasy. Ostatecznie gliwiczanie zajęli drugie miejsce w ligowej tabeli. Dzięki temu uzyskali prawo do gry w barażu o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W barażach zmierzyli się z drużyną AZS UG Gdańsk. Pierwsze spotkanie odbyło się 7 maja 2023 roku w Gdańsku. Wówczas gospodarze przegrali 3:2. W rewanżu gliwiczanie postawili kropkę nad "i" - triumfowali wówczas 6:4.

Transfery przed sezonem 2023/2024

Sośnica Gliwice skupiła się na tym, by po niezwykle udanym sezonie zachować trzon kadry. Poza tym postarano się o wzmocnienia. Zakontraktowani zostali zawodnicy z wieloletnim doświadczeniem ekstraklasowym. Chodzi o Pawła Barańskiego i Rafała Krzyśkę. Ten drugi w trakcie minionego sezonu wcielał się w rolę trenera Cleareksu Chorzów. Jeżeli chodzi natomiast o grę, to długo pauzował ze względu na problemy zdrowotne.

Przybyli: Paweł Barański (Clearex Chorzów), Rafał Krzyśka (Clearex Chorzów).

Odeszli: -

Terminarz na sezon 2023/2024

Jak ułożył się terminarz pierwszych meczów Sośnicy Gliwice w rozgrywkach Fogo Futsal Ekstraklasy 2023/2024? Beniaminek na "dzień dobry" stanie przed niezwykle trudnym zadaniem. Chodzi o domowy pojedynek z wielokrotnym mistrzem Polski Rekordem Bielsko-Biała. Ten pojedynek odbędzie się 3 września.

Później na pewno nie będzie dużo łatwiej. W drugiej kolejce gliwiczanie pojadą bowiem do Warszawy na starcie z Legią.