Kluby Futsal Ekstraklasa

Przejdź do strefy futsalu

Piast Gliwice wszedł na szczyt. Co warto wiedzieć o mistrzu Polski?

Piast Gliwice futsal ma za sobą wspaniały sezon Futsal Ekstraklasy. W rozgrywkach 2021/2022 drużyna sięgnęła po tytuł mistrza Polski. A co w klubie działo się wcześniej, jak wyglądała jego droga na szczyt? Warto poznać historię Piasta Gliwice.

Futsalową sekcję Piasta Gliwice powołano do życia w czerwcu 2016 roku. W debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie klub grał na licencji Gliwickiego Towarzystwa Futsalu. Dzięki temu nie musiał rozpocząć rywalizacji od najniższej klasy rozgrywkowej.

Piast jest kontynuatorem bogatych historii gliwickiej "halówki". Sięgają one 1983 roku. Początkowo trzon zespołu "Piastunek" stanowili byli zawodnicy drużyn Nbit Gliwice i Gaf Gliwice. Kadrę uzupełnili futsaliści z Gwiazdy Ruda Śląska i AZS UŚ Katowice.

Piast Gliwice w Futsal Ekstraklasie

Debiutancki sezon w Futsal Ekstraklasie Piast rozpoczął od wyjazdowego potknięcia. Zespół przegrał na wyjeździe z AZS UG Gdańsk (1:3). Pierwszego, historycznego gola dla Piasta wywalczył Taras Tarasowycz. Ostatecznie gliwiczanie zakończyli rozgrywki na szóstym miejscu. Wyżej notowani byli po rundzie zasadniczej - znajdowali się na trzeciej lokacie.

W kolejnych sezonach zespół Piasta Gliwice zajmował piątą lub szóstą pozycję. Jeden z największych sukcesów "Piastunki" wywalczyły w sezonie 2020/2021. Wówczas ta drużyna zajęła trzecie miejsce. Tym samym sięgnęła po brązowy medal Futsal Ekstraklasy.

To ewidentnie rozbudziło apetyty futsalistów z Gliwic. Rok później zapisali się w historii złotymi zgłoskami. Wszystko za sprawą tego, że pod wodzą Orlando Duarte wywalczyli tytuł mistrza Polski. Był to niewątpliwie gigantyczny sukces.

Piast poza tym dwukrotnie zagrał w finale Pucharu Polski. W sezonie 2018/2019 drużyna z Gliwic musiała uznać wyższość Rekordu Bielsko-Biała. W edycji 2020/2021 gliwiczanie przegrali natomiast z Red Dragons Pniewy. Ekipa z Wielkopolski wygrała po rzutach karnych.

Piast Gliwice: skład na Fogo Futsal Ekstraklasę 2022/2023

W kadrze Piasta Gliwice pojawiło się sporo obcokrajowców. Kto dokładnie zdecydował się na współpracę z tym klubem w sezonie 2022/2023?

Władze Piasta Gliwice

Sekcja Piasta Gliwice funkcjonuje przy stowarzyszeniu GKS Piast Gliwice. Ma jednak własny zarząd, a także niezależną strukturę organizacyjną. Prezesem klubu jest Łukasz Siódmok, wiceprezesami natomiast są Ewa Bernadiuk oraz Krzysztof  Bochenek.

W skład komisji rewizyjnej wchodzą Jarosław Jenczmionka, Jarosław Chomętowski i Miłosz Karski.

Trenerem Piasta Gliwice jest Orlando Duarte. W roli kierownika drużyny pracuje z kolei Maciej Piecha.

Domowe mecze Piasta Gliwice odbywają się w Arenie Gliwice. To jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce.