Kluby Futsal Ekstraklasa

Przejdź do strefy futsalu

Piast Gliwice przed sezonem Fogo Futsal Ekstraklasy 2023/2024

Piast Gliwice ma za sobą kolejny dobry sezon. Co prawda nie udało się osiągnąć celu w postaci obrony tytułu mistrza Polski, jednak gliwiczanie znów sięgnęli po medal - tym razem brązowy. Teraz "Piastunki" zapewne znów będą się liczyć w walce o wysokie cele.

Wygląda na to, że Piast Gliwice już na dobre zadomowił się w rozgrywkach Fogo Futsal Ekstraklasy. Zespół ma za sobą udane sezony, a w klubie udało się zbudować struktury, które pozwalają na to, by z optymizmem patrzeć w przyszłość. W ciemno można zakładać, że w kolejnych miesiącach gliwiczanie będą osiągać kolejne satysfakcjonujące rezultaty.

Historia i informacje o klubie

Futsalowa sekcja Piasta Gliwice została powołana do życia w czerwcu 2016 roku. W debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie Piast grał na licencji Gliwickiego Towarzystwa Futsalu. Dzięki temu nie musiał zaczynać rywalizacji od najniższej klasy rozgrywkowej.

Piast to kontynuator bogatych historii gliwickiej "halówki". Sięgają one 1983 roku. Początkowo trzon zespołu "Piastunek" stanowili byli zawodnicy drużyn Nbit Gliwice i GAF Gliwice. Kadrę uzupełnili futsaliści z Gwiazdy Ruda Śląska i AZS UŚ Katowice.

Największym z dotychczasowych sukcesów Piasta na arenie krajowej jest bez wątpienia wygranie rozgrywek Futsal Ekstraklasy w sezonie 2021/2022. Drużyna z Gliwic spisała się fenomenalnie i w pełni zasłużyła na mistrzowską koronę.

Tak było w zeszłym sezonie

Przed startem rozgrywek 2022/2023 aspiracje Piasta Gliwice były bardzo wysokie. Sezon zasadniczy pokazał, że drużyna jak najbardziej może bić się o medale, choć z obroną mistrzowskiego tytułu może być problem. Gliwiczanie zajęli bowiem trzecie miejsce, z dorobkiem 58 punktów. 17 razy wygrali, siedmiokrotnie remisowali i cztery razy przełykali gorycz porażki.

W półfinale rozgrywek przegrali z Constractem Lubawa, zaś w starciu o trzecie miejsce okazali się lepsi od ekipy z Leszna. Tym samym zdobyli brązowe medale.

Transfery przed sezonem 2023/2024

Po zakończeniu rozgrywek w ramach sezonu 2022/2023 w szeregach futsalowego Piasta Gliwice doszło do wielu zmian. Kadrę opuścili tacy zawodnicy jak m.in. Marek Bugański, Mateusz Mrowiec, Matej Fidersek, Dominik Śmiałkowski czy Sebastian Szadurski. Są jednak też liczne wzmocnienia.

Przybyli: Piotr Matras (BSF ABJ Bochnia), Ziemowit Król (Zagłębie Sosnowiec - piłka nożna), Alex Gonzalez (Benevento, Włochy), Luis Bortoletto (AS Roma, Włochy), Kamil Roll (FC Reiter Toruń), Patrik Zatović (CopyLeaders Prievidza, Słowacja), Alan Gitahy (Portimonense, Portugalia), Edgar Varela (Mouvaux Lille Métropole Futsal, Francja).

Odeszli: Mateusz Mrowiec (Constract Lubawa), Marek Bugański (Dreman Opole Komprachcice), Matej Fidersek (Futsal Minerva, Szwajcaria), Dmytro Sorokin, Yaroslav Lebid, Dominik Śmiałkowski, Sebastian Szadurski (Dreman Opole Komprachcice), Lassi Lintula (MNK Square Dubrovnik, Chorwacja).

Terminarz na sezon 2023/2024

Rozgrywki Fogo Futsal Ekstraklasy rozpoczną się w weekend 2/3 września 2023 roku. Na inaugurację zespół gliwickiego Piasta zagra na wyjeździe z Widzewem Łódź. A co czeka gliwiczan a trzech następnych kolejkach?