Kluby Futsal Ekstraklasa

AZS UŚ Katowice, czyli zespół, który musi drżeć o przyszłość

AZS UŚ Katowice w ostatnich latach balansował między Fogo Futsal Ekstraklasą i 1. Polską Ligą Futsalu. To klub, który może pochwalić się dość długą historią. W jakich okolicznościach powstawał i jak wyglądała jego droga do futsalowej elity?

By rozwinąć wątek powstania AZS UŚ Katowice, trzeba cofnąć się do czerwca 2002 roku. Wówczas postanowiono, że od sezonu 2002/2003 sekcja piłki nożnej halowej AZS Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydziału Zamiejscowego w Chorzowie będzie uczestniczyć w rozgrywkach o mistrzostwo drugiej ligi ogólnopolskiej w piłce nożnej halowej.

Taką decyzję podjęto z kilku przyczyn. Chodziło o promocję uczelni, a także o udowodnienie, że WSB to nie tylko nauka, ale również zajęcia dodatkowe. Później projekt stopniowo się rozwijał i przybierał rozmaite oblicza, choćby pod kątem nazwy.

W 2010 roku, kiedy doszło do reorganizacji rozgrywek futsalu w Polsce, AZS UŚ znalazł się w ogólnopolskiej pierwszej lidze. Wówczas nadal była ona drugim poziomem rozgrywkowym w naszym kraju. Jeżeli chodzi o postawę katowiczan, to drużyna notowała zarówno wzloty i upadki. W końcu rozpędziła się natomiast na tyle mocno, że 14 marca 2012 roku świętowała historyczny awans do Futsal Ekstraklasy. Wówczas w AZS UŚ grali tacy zawodnicy jak:

Zawodnicy AZS UŚ Katowice Futsal choćby w sezonie 2016/17 potrafili odbierać punkty rywalom walczącym o medale Futsal Ekstraklasy. Generalnie jednak oszałamiających sukcesów w seniorskim futsalu nie notowali. W sezonie 2020/2021 wypadli natomiast na tyle słabo, że nie zdołali utrzymać się w gronie najlepszych drużyn w Polsce.

Wobec tego musieli grać w południowej 1. Polskiej Lidze Futsalu 2021/2022. Spisali się solidnie i zajęli drugie miejsce, co oznaczało rywalizację w barażach o awans do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Ta batalia zakończyła się sukcesem. W pierwszym meczu AZS pokonał We-Met Futsal Club Kamienica Królewska aż 6:0, a w drugim pojedynku postawił kropkę nad "i", triumfując 3:0.

Po powrocie do Futsal Ekstraklasy AZS UŚ Katowice znów musi walczyć o utrzymanie. Tego jednak należało się spodziewać, bo w przerwie klub nie poczynił poważniejszych wzmocnień. Rywale natomiast wykonali szereg imponujących transferów.

Kadra AZS UŚ Katowice na sezon 2022/2023

A jak wygląda kadra drużyny AZS UŚ Katowice na sezon 2022/2023? Barw tego zespołu bronią następujący zawodnicy:

Trenerem AZS UŚ Katowice jest Marcin Waniczek. Funkcję prezesa klubu sprawuje natomiast Aleksander Fangor. Domowe mecze katowicki zespół rozgrywa w OS Szopienice przy ul. 11 listopada 16.