Złotopolscy

„Złotopolscy” – twórcy i reżyserzy serialu

Głównym scenarzystą serialu był Jan Purzycki („Wielki Szu”, „Piłkarski poker”), absolwent Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. Reżyserią poszczególnych odcinków zajmowali się na przestrzeni lat m.in.: Janusz Zaorski, Radosław Piwowarski, Ireneusz Engler, Janusz Dymek i inni. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Krzesimir Dębski.

„Złotopolscy” – dwie rodziny, różne historie, te same korzenie

Serial opowiada o losach dwóch rodzin – Złotopolskich i Gabrielów. Obie mają te same korzenie. Wywodzą się od bliźniąt, Dionizego Złotopolskiego i jego siostry, Eleonory Gabriel.

Dionizy i jego małżonka, Julia, mieszkają w siedzibie rodowej we wsi Złotopolice. Innymi rezydentami rodzinnej posiadłości są: syn Marek wraz z żoną Barbarą i dwoma synami. Waldemar, starszy syn, od lat bez powodzenia szuka idealnej kobiety, która zostałaby jego żoną i osiedliła się z nim na wsi. Młodszy syn, Kacper, chcąc zdobyć dzięki muzyce sławę i pieniądze porzucił naukę w szkole i wyjechał bez uprzedzenia, by pod zmienionym nazwiskiem Górniak stać się idolem nastolatek.

Rodzina Eleonory mieszka w Warszawie. Jej syn, Wiesław, piastuje stanowisko komendanta posterunku policji mieszczącego się na Dworcu Centralnym. Marta, żona Wiesława, prowadzi cieszącą się uznaniem kawiarnię. Małżeństwo ma dwóch synów: Mirka i Tomka. Pierwszy i starszy z dwojga braci oraz jego żona, Weronika, spodziewają się dziecka. Drugi, znudzony studiami medycznymi, planuje w szybkim czasie zarobić duże pieniądze. Wiesław ma także dziecko z pierwszego małżeństwa, córkę Agatę. Zajmuje się ona sprzedażą nieruchomości.

Trwający od lat konflikt pomiędzy Dionizym i Eleonorą, problemy rodzinne bohaterów, świat polityki, wątki kryminalne czy życie na wsi i specyfika mieszkania w takim miejscu są głównymi wątkami serialu.

„Złotopolscy” – jakich aktorów można zobaczyć na ekranie?

W obsadzie „Złotopolskich” znalazło się wielu znanych aktorów i osób związanych ze światem muzyki. W postać Dionizego wcielił się Henryk Machalica, a jego małżonkę grała Anna Milewska. Rolę ich syna, Marka, powierzono Kazimierzowi Kaczorowi. Andrzej Piaseczny, znany z kariery solowej i zespołu Mafia, zaangażowany został do zagrania roli Kacpra. Jako Eleonora Gabriel wystąpiła Alina Janowska. Paweł Wawrzecki i Ewa Ziętek to serialowi Wiesław i Marta Gabriel zaś Piotr Szwedes i Anna Przybylska to Tomasz i Marylka Gabriel.

„Złotopolscy” – ile jest odcinków i jaki jest czas ich trwania?

Przez kilkanaście lat kręcenia „Złotopolskich” powstało 15 sezonów, na które złożyło się 1121 odcinków. Czas trwania każdego epizodu wynosi ok. 25 min. Powstał także specjalny odcinek świąteczny w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Wyemitowano go 24 grudnia 1999 r.

„Złotopolscy” – gdzie można obejrzeć serial?

„Złotopolskich” można oglądać na żywo w stacji WP Pilot w przeglądarce internetowej, na urządzeniach przenośnych z systemem Android i IOS korzystając z aplikacji mobilnej lub w telewizorze z funkcją Smart TV.

„Złotopolscy” – nagrody i wyróżnienia

Serial został ośmiokrotnie wyróżniony i nagrodzony w Telekamerach zdobywając dwukrotnie III miejsce i raz II miejsce w kategorii Najlepszy Serial.