Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie od zawsze była tematem często wykorzystywanym przez pisarzy, reżyserów i scenarzystów. W tym konkretnym przypadku nie chodzi jednak o stworzenie widowiska, lecz o odtworzenie biegu wydarzeń. Tak rzeczowo i wiernie, jak tylko to możliwe.

Wojna w Wietnamie – co to za program

Serial dokumentalny "Wojna w Wietnamie" opisuje historię jednego z najmroczniejszych, amerykańskich konfliktów ubiegłego stulecia. Twórcy, korzystając z bogatych baz dokumentacji i nagrań, odtwarzają bieg wydarzeń całej wojny. Serial jest emitowany od 2015 roku. Wyprodukowano go w Wielkiej Brytanii, pod szyldem studia 3DD Productions. Całość składa się z trzech odcinków, każdy z nich około godzinnej długości.

Wojna w Wietnamie – odcinki

Pierwszy odcinek opowiada nam historię wczesnego Wietnamu, a także jego mieszkańców. Jak walczono o władzę, jak przebiegały inwazje? Dowiemy się również nieco więcej na temat roli, jaką odegrali Francuzi i Japończycy podczas II WŚ oraz narodzinach komunizmu.

Drugi odcinek serialu "Wojna w Wietnamie" zaczyna się ofensywą Wietkongu, a także wszczęciem wojny telewizyjnej. Wiadomości przepełnione są antywojennymi demonstracjami. Do tego dochodzą śmierć Martina Luthera Kinga, Roberta Kennedy'ego oraz masakra w My Lai.

W odcinku trzecim możemy obserwować proces wycofywania się wojsk amerykańskich i ewakuację ambasady USA. Południe zostaje przejęte przez Wietnam Północny. Możemy wiedzieć, jak weterani wracający na amerykańską ziemię są zaniedbani i wzgardzani w społeczeństwie.

Każdy z wymienionych odcinków trwa około godziny.