Teoria wielkiego podrywu

Teoria wielkiego podrywu (z ang. The Big Bang Theory) jest serialem komediowym produkowanym w Stanach Zjednoczonych, stworzonym przez Billa Prady'ego oraz Chucka Lorre. Światowa premiera Teorii wielkiego podrywu miała miejsce 24 sierpnia 2007 roku na kanale CBS, w Polsce natomiast serial emitowany jest na kanale Comedy Central.

Fabuła serialu

Cała fabuła Teorii wielkiego podrywu skupia się na perypetiach pięciu bohaterów mieszkających w Pasadena w stanie Kalifornia. Do postaci pierwszoplanowych zaliczana jest niezmiennie dwójka fizyków - Leonard Hofstadter oraz Sheldon Cooper; inżynier lotnictwa Howard Wolowitz oraz astrofizyk Rajesh Koothrappali. Wszyscy powyżej wspomniani bohaterowie nie radzą sobie dobrze w relacjach damsko-męskich, co w połączeniu z umiejętnościami społecznymi ostatniej z głównych postaci daje komiczny efekt. Kontrast między Penny a zainteresowaniami pozostałych postaci - komiksami, filmami science-fiction oraz grami komputerowymi - obecny jest we wszystkich sezonach Teorii wielkiego podrywu. Serial ten przyciąga humorystycznymi sytuacjami, a także przemianą bohaterów, jaka nastąpiła wraz z kolejnymi sezonami. Cała fabuła zachowana jest w wyjątkowej konwencji, w której obecne są wyjątkowe reakcje poszczególnych bohaterów, charakterystyczne dla całego serialu.

Obsada i zdobyte nagrody

Jednego z głównych bohaterów, Leonarda Hofstadter, odgrywa Johny Galecki, znany także z filmu Hancock. Jego współlokatora Sheldona Coopera gra Jim Parsons, natomiast Howard Wolowitz przedstawiony jest w serialu przez Simona HelbergaRajesha Koothrappali odgrywa Kunal Nayyar, natomiast Penny - Kaley Cuoco.

Jeden z aktorów pierwszoplanowych - Jim Parsons - w 2010 roku zdobył nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w serialu komediowym, co stanowi ogromne wyróżnienie zarówno dla Niego, jak i dla całego serialu. Ponad to, Christian Baranski - amerykańska aktorka polskiego pochodzenia - dwukrotnie była nominowana za najlepszy występ gościnny w serialu komediowym.

Liczba sezonów

22 sierpnia 2018 roku, stacja CBS, na której emitowana była Teoria wielkiego podrywu, poinformowała, iż z 12 sezonem zakończy się produkcja całego serialu. Zgodnie z tym, sitcom ten podzielony jest na 12 serii, każda zawierająca około 24 odcinki trwające po 20 minut. Emisja serialu zakończona została w 2019 roku