Świat według Kiepskich

Świat według Kiepskich to serial komediowy mający swój początek w latach 90. Głównymi bohaterami jest polska rodzina o tytułowym nazwisku - Kiepscy. Serial stereotypowo pokazuje perypetie polskiej rodziny, jest dość przerysowany i nie do końca właściwie odzwierciedla życia większości Polaków. Natomiast takie skrajne i stereotypowe wizje twórców serialu sprawiły, że fabuła jest bardzo zabawna, nieco prześmiewcza, dająca odbiorcom pokaźną dozę rozrywki. Twórcy serialu prawdopodobnie wzorowali się na znanym amerykańskim sitcomie Świat według Bundych.

Najważniejszym członkiem rodziny jest Ferdynand, alkoholik mający nietuzinkowe pomysły, zwłaszcza po spożyciu ulubionego piwa "Mocny Full". W jego ślady podąża syn Walduś, którego charakterystyczny śmiech rozbawi niejednego widza do łez. Ojciec Ferdynand jest dla Waldusia ogromnym wzorem do naśladowania, więc i syn nie trwoni od alkoholu. Obaj są bezrobotni, a każda wymówka jest dobra, aby nie pójść do pracy.

Kolejną bohaterką serialu jest żona Ferdynanda - Halinka, która jest pielęgniarką i ciężko pracuje na byt rodziny. Halina nieustannie kłóci się z mężem, a głównym powodem są namowy żony, aby w końcu "wziął się do roboty".

Kiepscy mają również córkę - Mariolkę, która jest niebywale próżną dziewczyną. Marzy o mężczyźnie idealnym i właściwie w poszukiwaniu tego jedynego zmienia chłopaków jak rękawiczki. Mariolka, podobnie jak tata, nie lubi pracować. Natomiast kocha imprezy, makijaż i próbuje wyciągnąć trochę kieszonkowego od rodziców.

Wraz z nimi zamieszkuje również Rozalia, teściowa Ferdynanda, która nie pała do niego sympatią. Stosunek Rozalii do Ferdynanda pokazuje stereotypową relację teściowej z zięciem - odwieczne kłótnie. Bezrobotny Ferdynand za każdym razem próbuje okraść "babkę" z renty, którą przynosi jej listonosz.

Rodzina Kiepskich zamieszkuje starą kamienicę we Wrocławiu. Charakterystycznym momentem w serialu jest korzystanie ze wspólnej toalety, która znajduje się na korytarzu. Bardzo często przy toalecie dzieją się przeróżne dziwne akcje, rozmowy. Niejednokrotnie sąsiedzi chcą z niej skorzystać w tym samym momencie, co staje się okazją do interakcji o przeróżnym zabarwieniu - niekiedy są to sprzeczki, a innym razem omawianie szemranych interesów.

Jednym z sąsiadów jest Marian Paździoch, bardzo podstępny mężczyzna, dla którego ważne są tylko pieniądze. Razem z nim mieszka żona Helena, która bardzo często denerwuje się na swojego męża robiąc niemalże histeryczne sceny. Marian bardzo często odwiedza Ferdynanda, lecz wbrew pozorom nie są przyjaciółmi i niekiedy jeden drugiego próbuje przechytrzyć.

Piętro niżej zamieszkuje Arnold Boczek, wielbiciel mięsa - nic dziwnego, gdyż pracuje w rzeźni.

Nie można nie wspomnieć o listonoszu, który niejednokrotnie pojawia się w serialu. Bardzo charakterystyczne dla tego bohatera jest tworzenie krótkich wierszyków odnoszących się do danej sytuacji życiowej.

Akcja serialu toczy się w zamkniętym pomieszczeniu, głównie jest to mieszkanie Kiepskich. Pojedyncze odcinki przenoszą widza do akcji toczącej się w plenerze.