Sven Hjerson

Sven Hjerson to serial kryminalny inspirowany powieścią Agathy Christie. Postać Hjersona pojawiła się w kilku jej książkach. W produkcji jest sporo nawiązań do świata stworzonego przez autorkę, takich jak nazwy miejsc czy sytuacje. Twórcy serialu twierdzą, że jest to luźna interpretacja powieści znanej pisarki. To, jak dużo Christie znalazło się w filmie, będą mogli ocenić fani twórczości znanej pisarki.

Sven Hjerson – co to za serial?

Sven Hjerson to szwedzki kryminał wyprodukowany w 2021 roku. Serial można uznać również za mroczną komedię. Jest w nim dużo lekkości i humoru, czym różni się od tradycyjnych skandynawskich seriali kryminalnych.

Sven Hjerson – twórcy

Realizacją serialu podzieliły się dwie reżyserki Lisa James Larsson oraz Lisa Farzaneh. Obie twórczynie pracowały wcześniej przy innych projektach i odnosiły sukcesy. Scenariusz napisał Patrik Gyllström we współpracy z innymi szwedzkimi scenarzystami. Producentem wykonawczym jest Peter Nadermann.

Sven Hjerson – odcinki

Jest to 8-odcinkowy serial. Pierwszy sezon rozpoczął wiele wątków, dlatego możliwe jest powstanie kolejnych serii.

Sven Hjerson – fabuła

Akcja serialu rozpoczyna się na statku płynącym na Wyspy Alandzkie, na którym dochodzi do morderstwa młodej dziennikarki. Na promie znajduje się główny bohater Hjerson, który wraca w rodzinne strony oraz producentka Klara Sandberg. Oboje zajmą się rozwiązaniem sprawy zabójstwa. Chociaż detektyw początkowo podchodzi ostrożnie do propozycji współpracy, wkrótce między nim a Klarą tworzy się ciekawa relacja.

Sven Hjerson – bohaterowie 

Tytułowy bohater Sven Hjerson to tajemniczy, poważny i nieco dziwaczny profiler kryminalistyczny. Jest samotnikiem, weganinem i lubi zimne kąpiele. Jego postać stworzyła Agatha Christie. O samej postaci niewiele można dowiedzieć się z książek, dlatego twórcy serialu wykreowali bohatera od nowa. Z serialu dowiadujemy się, że Hjerson postanowił wycofać się z zawodu i życia publicznego, mimo że był cenionym detektywem i brał udział w głośnych śledztwach. Jego serialowa partnerka Klara Sandberg jest producentką programów telewizyjnych, które nie cieszą się popularnością. Pragnie zaprosić Hjersona do udziału w kolejnym, bardziej ambitnym projekcie. Ma nadzieję, że znany profiler przyczyni się do wzrostu zainteresowania jej programem. 

Sven Hjerson – obsada

W rolę głównego bohatera wcielił się Johan Rheborg znany głównie ze skandynawskich produkcji takich jak SolsidanPo słonecznej stronie życia czy Kamikaze. Szwedzka aktorka Hanna Alström (Szklany pokójKrew Saamów) to odtwórczyni roli Klary. W serialu zagrali również: Maria LundqvistDavid Fukamachi RegnforsBjörn Andrésen.