Graczykowie

"Graczykowie" to kultowy serial komediowy produkcji polskiej, który był emitowany od 1999 do 2001 roku. Twórcami serialu są Ryszard Zatorski i Krzysztof Jaroszyński. Serial przez dwa lata emisji cieszył się ogromnym uznaniem wśród polskiej widowni. Poszczególne odcinki "Graczyków" oglądało średnio nawet do 3 milionów widzów.

"Graczykowie" zdobyli sobie ogromną popularność wśród widzów zarówno ze względu na znakomicie napisany scenariusz, jak też najwyższych lotów obsadę. W skład tej ostatniej weszły niekwestionowane gwiazdy polskiego aktorstwa, w tym Jan Kobuszewski, Zbigniew Buczkowski, Joanna Kurowska, Krystyna Sienkiewicz, Paweł Wawrzecki czy Joanna Brodzik. Oprócz tego w serialu gościnnie występowali również tacy aktorzy, jak Hanna Śleszyńska, Wiktor Zborowski, Danuta Rinn czy Ewa Ziętek.

"Graczykowie" to serial liczący 57 odcinków podzielonych na 5 sezonów. Ostatni odcinek został wyemitowany dokładnie w sobotę 15 września 2001 roku.

Fabuła serialu skupia się wokół perypetii tytułowej rodziny Graczyków a także ich sąsiada oraz bliskiego przyjaciela Romana "Buły" Bułkowskiego. Ulubionym zajęciem Państwa Graczyków jest gra w lotka z nadzieją na zdobycie wielkiej fortuny. Ich codzienne życie regularnie zaburzają jednak kolejne ekscesy sąsiada "Buły" i jego kochanek, córki Maliny (Joanna Brodzik) a także studiującego filozofię syna Romana.

Wiesław Graczyk (Zbigniew Buczkowski) pracuje w charakterze kuszetkowego w Polskich Kolejach Państwowych. Wiesław jest całkowicie zdominowany przez zaborczą żonę Jadwigę (Joanna Kurowska). Ta ostatnia jednak nieustannie podejrzewa nieco nieporadnego małżonka o romantyczne relacje z kolejnymi kobietami. Córka Malina posiada w swoim życiu jeden, precyzyjnie określony cel: znalezienie narzeczonego. Prawdziwym kobieciarzem jest natomiast sąsiad "Buła", który w zwyczaju nazywać swoje kolejne kochanki "kuzynkami".

"Graczykowie" to produkcja dwukrotnie nominowana do Telekamer. W roku 2000 serial uzyskał w wymienionym plebiscycie III miejsce. Rok 2001 pierwszy to z kolei wyróżnienie w kategorii "telekomedie". Kontynuacją "Graczyków" był serial zatytułowany "Graczykowie, czyli Buła i spóła".

44 odcinek "Graczyków" zatytułowany "Wielka wygrana" doczekał się emisji jako oddzielny film. Popularność serialu była w pewnym momencie tak ogromna, że ekipa postanowiła stworzyć również reportażową serię pt. "Graczykowi od kuchni", dzięki której widzowie mogli zapoznać się z kulisami powstawania ich ulubionego serialu.