Everwood

Everwood to amerykański serial telewizyjny, opowiadający o losach znanego w Nowym Jorku neurochirurga, którego życie bezpowrotnie zmienia się, po śmierci ukochanej żony. Na Andy'ego Browna z dnia na dzień spada cały ciężar wychowywania dwójki dzieci. Nagła zmiana w życiu staje się impulsem dla przeprowadzki do małego miasteczka Everwood, gdzie lekarz otwiera bezpłatną przychodnię i stara się ułożyć życie na nowo. 

Everwood – co to za serial? 

Everwood to serial z kategorii dramatu obyczajowego a ściślej dramatu rodzinnego. Jego premiera miała miejsce w 2002 roku. Po 4 sezonach serial zakończył się w roku 2006. Zdobył około 20 nominacji do nagród filmowych i zapisał się w historii amerykańskich dramatów rodzinnych niemal tak silnie, jak Doctor Quinn. 

Everwood  - bohaterowie i obsada 

- Dr Andrew Brown (Treat Williams) neurochirurg, ojciec 

- Ephram Brown (Gregory Smith) zbuntowany syn  

- Delia Brown (Vivien Cardone)  córka 

- Amy Nicole Abbott (Emily VanCamp) miłość Ephrama 

-Harold Abbott (Tom Amandes) doktor rodzinny, przyjaciel Browna 

-Nina Feeney (Stephanie Niznik) sąsiadka Brownów 

-Colin Hart (Mike Erwin) chłopak Amy 

Everwood – twórcy 

Głównym twórcą serialu jest Greg Berlanti a reżyserką Kathy Bates. Berlanti zaczynał w telewizji jako scenarzysta i producent wykonawczy przy innym znanym serialu, jakim jest Dawson's Creek. Sporo małoletnich postaci z Everwood nosi imiona przyjaciół lub byłych nauczycieli scenarzysty. 

Everwood – fabuła 

Dr Andrew Brown, to światowej sławy neurochirurg mieszkający w Nowym Jorku. Jego kariera zawsze stała na pierwszym miejscu, przed obowiązkami rodzicielskimi. Kiedy umiera żona lekarza, ten staje w obliczu trudnego zadania, jakim jest samodzielnego wychowywanie 9-letniej Delii i 15-letniego Ephrama.  Andrew przenosi się z dziećmi do pięknego miasteczka Everwood w stanie Kolorado, w Górach Skalistych i otwiera tam bezpłatną klinikę medyczną. Żona Browna uwielbiała Everwood, dlatego miasto było dla doktora naturalnym wyborem na nowe miejsce życia. Ephram nie podziela ojcowskiego sentymentu. Ma duże problemy w zaadoptowaniu się w nowym otoczeniu, w przeciwieństwie do swojej siostry. W serialu obserwujemy zmiany zachodzące w głównych bohaterach, gdy Ci poddawani są nowym próbom. Każdy odcinek dostarcza całej gamy emocji, od śmiechu po głębokie wzruszenie. 

Everwood – odcinki 

Serial składa się z 4 sezonów. Pierwszy zawiera 23 odcinki, kolejne po 22, trwające około 40 minut. Na tle zmagań rodziny z żałobą po utracie ukochanej matki i żony, poznajemy historie mieszkańców Everwood. W każdym odcinku wnikamy głębiej w ich życie, problemy, złożone relacje i emocje. Często mają one naturę medyczną, co sprawia, że Dr Brown i jego rodzina również pojawiają się w centrum wydarzeń. Serial dotyka takich problemów jak depresja, choroby przenoszone drogą płciową czy trudne decyzje, które należy podjąć, by ratować ludzkie życie. Niektóre z odcinków biorą na warsztat kontrowersyjne kwestie, jak na przykład podważanie tradycyjnych ról płciowych, surogactwo w późnym wieku życia, seks przedmałżeński, zdrady, rozwody, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i wiele innych. Everwood porusza też zagadnienia wartościowego czasu spędzanego z rodziną, zaufania, wiary i wybaczenia. Wraz z rozwojem fabuły, obserwujemy pierwsze uniesienia miłosne młodszych bohaterów jak i randki dorosłych. Pomimo przeciwności losu, wszyscy bohaterowie próbują wciąż na nowo odkrywać radość z życia.