Detektyw Murdoch

Detektyw Murdoch (ang. Murdoch Mysteries) to kanadyjski serial kryminalny, który szturmem podbił serca miłośników historii z dreszczykiem w starodawnym wydaniu. Scenariusz został opracowany na bazie cyklu powieści Maureen Jennings, a serial pierwotnie był nadawany przez stację Citytv. W Polsce pojawia się od 2008 roku w telewizjach Ale Kino i Epic Drama.

Fabuła koncentruje się wokół postaci eleganckiego detektywa Williama Murdocha. W tej roli wystąpił Yannick Bisson, kanadyjski reżyser i aktor znany przede wszystkim z seriali Sue Thomas: Słyszące oczy FBI i Smak życia. Udowodnił on, że spokojni i zorganizowani detektywi to role idealne dla niego. Dlatego wykreowana postać Murdocha jest naprawdę niezwykła. To człowiek o żelaznych zasadach, wierzący katolik, który w wymiarze sprawiedliwości pracuje z pełnym oddaniem i wiarą w swoje powołanie. Murdoch jest znany ze swojego nieprzeciętnego intelektu, żywo interesuje się nowoczesnymi zdobyczami techniki - co w czasie, w którym rozgrywa się akcja serialu, nie jest takie proste. Wydarzenia bowiem rozgrywają się pod koniec XIX wieku, a tłem dla nich jest tętniące życiem i wypełnione szumem długich sukien z tafty Toronto.

Wraz z detektywem Murdochem odbiorcy mogą przenieść się do niezwykłych czasów wiktoriańskich i razem z nim obserwować rozwój kryminalistyki. Pierwsze próby ściągania odcisków palców, pierwsze zastosowanie promieni Roentgena do sprawy kryminalnej, pierwsze próby badań nad trajektorią wystrzałów czy profilowania i zbadania psychiki sprawcy... Detektyw niestety większość z tych badań musi wykonywać praktycznie sam, ponieważ współpracujący z nim policjanci nie są im przychylni. Może liczyć tylko na swojego szefa - inspektora Thomasa Brackenreida (Thomas Craig) i posterunkowego Georga Crabtree, swojego podwładnego. To bardzo ciekawa część opowieści o uroczym detektywie, ale o wiele ciekawsze są wydarzenia, które tam się rozgrywają. Na tle morderstw, kradzieży i tajemniczych zniknięć rozgrywają się dramaty głównych bohaterów i oczywiście historia miłosna, dotycząca uczucia, które łączy Murdocha i Julię Ogden (Helene Joy) - pierwszą kobietę-koroner, która pracuje w kanadyjskiej policji.

To serial idealny nie tylko dla tych, którzy uwielbiają kryminalne historie. To także opowieść, która zachwyci miłośników historii rodem z poprzednich epok. Miłośnicy epoki wiktoriańskiej dostaną wszystko, o czym marzą - informacje o życiu i funkcjonowaniu całego przekroju społeczeństwa Toronto, od biednych szwaczek do arystokracji, dyskusję o prawach kobiet i walkę o nie, niezwykłe, wymykające się schematom postacie, a przede wszystkim - koloryt epoki. Cały, włącznie z pięknymi sukniami do ziemi, kapeluszami ozdobionymi wstążkami i kwiatami, dancingami, przyjęciami i lokami. Ale także z zaułkami, biedą i zgnębionymi robotnikami.

W Polsce zostało wyemitowane osiem serii, z których ostatnia ukazała się w 2020 roku. Każdy odcinek to nowa zagadka kryminalna, ale wszystkie łączą się w całość wyjątkowej opowieści o detektywie Murdochu.