Czterej pancerni i pies

Czterej pancerni i Pies to kultowy serial wojenny nakręcony przy współpracy PRL-owskich Wytwórni Filmów Fabularnych (oddziały we Wrocławiu oraz Łodzi) w latach 60. oraz 70. Wyreżyserowany przez duet Konrada Nałęckiego i Andrzeja Czekalskiego na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego, nieodmiennie wciąż pozostaje popularny wśród zarówno starszych, jak i młodszych widzów.

Fabuła serialu skupia się wokół losów załogi radzieckiego czołgu T-34 ochrzczonego nazwą „Rudy 102”, która podążając za kontrnatarciem Armii Czerwonej powoli zbliża się do ostatecznego celu wojny - Berlina. Nim jednak załodze oraz samemu czołgowi uda się dotrzeć do stolicy nazistowskiej machiny wojennej, czekają ich liczne wyzwania oraz przygody. Pomimo że bohaterowie ciągle balansują na granicy życia i śmierci, uczestnicząc w efektownie ukazanych bitwach i potyczkach, serial nie traci swojej lekkiej, przygodowej otoczki. Serial początkowo w dużym stopniu był tworzony z myślą o propagowaniu tej wersji historii, która według Związku Radzieckiego uznawana była za "jedyną słuszną", dlatego też osoby obeznane z historią mogą zauważyć pewnie nieścisłości czy niedopowiedzenia. Pomimo tego Czterej Pancerni okazali się dobrze zrealizowaną i nakręconą produkcją, która nieustannie przyciąga widzów z różnych pokoleń.

Duża w tym zasługa obsady, która zdołała stworzyć wiarygodne, iskrzące od dowcipu i "chemii" relacje pomiędzy czołgistami oraz innymi członkami armii. Rolę główną młodego czołgisty Janka gra Janusz Gajos, dzielący ciasne wnętrze rudego z legendarnym Franciszkiem Pieczką (ładowniczy „Gustlik”), Włodzimierzem Pressem (kierowca Grigorij Saakaszwili), Romanem Wilhelmi (grającym Olgierda, dowódcę czołgu), oraz Wiesławem Gołasem (w roli telegrafisty Tomka). Nie zabrakło także ról kobiecych, z których najbardziej znane to Marusia i Lidka grane przez Polę Raksę i Małgorzatę Niemirską, którym zawdzięczamy między innymi wątek miłosny rywalizacji o względy Janka. W rolę słynnego psa Szarika wcieliły się zaś aż trzy różne psy szkolone.

Wyprodukowano w sumie trzy serie tej produkcji telewizyjnej: pierwsza z nich powstała w roku 1966 i liczyła 8 odcinków. Druga z nich, wyprodukowana w roku 1969 również podzielona została na 8 epizodów. Ostatnia, wieńcząca produkcję seria miała premierę w roku 1970 i miała nieco krótszy czas trwania — tylko 5 odcinków. Odcinki mają różną długość: od 42 minut do prawie godziny (57 minut).

W 1967 roku twórcy serialu odznaczeni zostali Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia. Produkcja emitowana jest regularnie na różnych kanałach takich jak Polsat Film, Polsat Play, Polsat Seriale oraz Super Polsat. W latach 70. i 80. emitowano go także za granicą.