Bonanza

Bonanza to kultowy, amerykański western emitowany w latach 50. i 60. Opowiada o życiu farmera Bena Cartwrighta i jego czterech synów. Ich ranczo Ponderosa położone jest w Virginii, w stanie Nevada. Akcja serialu dzieje się w trakcie i po wojnie domowej.

Bonanza – twórcy

Scenariusz do serialu napisał David Dortort. Muzykę skomponowali Ray Evans, Jay Livingston, David Rose. Za pordukcję serialu odpowiedzialne były wytwórnie Republic Pictures oraz Paramount Television.

Bonanza – odcinki

Serial doczekał się czternastu sezonów, o łącznej liczbie 430 odcinków. Każdy odcinek trwa około 51 minut.

Bonanza - fabuła

Akcja serialu rozgrywa się głównie na ranczu Ponderosa, w Nevadzie, w czasach wojny secesyjnej. Główny bohater – Ben ma czterech synów, w tym jednego adoptowanego. Każdy z nich ma inną matkę, ale wszystkie zmarły, dlatego Ben, jako samotny ojciec musiał się nimi zająć. Western opowiada o ich codziennych perypetiach, przygodach i problemach. Bohaterowie, pomimo różnych charakterów, razem wspierają tradycyjne wartości moralne, takie jak rodzina, przyjaciele i uczciwość. Swoją charyzmą szybko skradli serca widzów, a oprócz świetnie napisanej fabuły, klimatu dodaje przewodni motyw muzyczny, który znany jest na całym świecie. 

Bonanza - obsada

Główne role:

 

W rolach drugoplanowych wystąpiło wiele osób, m.in.:

Bonanza - nagrody

Serial wygrał dwie nagrody i otrzymał 12 nominacji. Przyznane mu nagrody to Emmy w kategoriach Najlepsze osiągnięcie w kompozycji muzyki - serial lub odcinek serialu (1971) oraz Największe indywidualne osiągnięcie w montażu filmowym (1966). Serial dostał nominacje do takich nagród jak Złote Globy czy nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów.

Bonanza - gdzie oglądać?

Serial emitowany jest na kanale Antena. Zawsze, gdy Bonanza jest emitowana w telewizji, można ją obejrzeć na żywo, na dowolnym urządzeniu na platformie streamingowej WP Pilot.