13 posterunek 2

Popularny serial komediowo-obyczajowy, którego fabuła porusza zagadnienia związane z kryzysem wieku średniego. Był dwukrotnie nominowany do Telekamer w dwóch kategoriach - jako najlepszy serial komediowy oraz najlepszy oryginalny polski serial. Składa się z 49 odcinków, podzielonych na 4 serie.

39 i pół - zarys fabuły

Serial opowiada o losach i perypetiach fikcyjnego bohatera, Dariusza Jankowskiego - niespełna czterdziestoletniego mężczyzny, przechodzącego kryzys wieku średniego, będącego fanem muzyki punk rockowej i członkiem mało popularnego zespołu Dirty Track. Przedstawia trudności związane z rozwodem, ojcostwem, miłością i niespodziewaną chorobą. Opowiada o powrocie głównego bohatera do opuszczonej przed laty żony i próbie ułożenia swojego życia na nowo, w duchu odpowiedzialności i dojrzałości emocjonalnej, która okazuje się dla niego dużym wyzwaniem. Fabuła serialu koncentruje się wokół autentycznych problemów, przedstawiając je jednak z przymrużeniem oka i w lekkim, komediowym charakterze.

39 i pół - obsada

W rolę głównego bohatera - oderwanego od rzeczywistości i zdeterminowanego, aby odmienić swoje życie Darka Jackowskiego - wciela się Tomasz Karolak, polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru IMKA w Warszawie. W roli żony głównego bohatera, racjonalnej i twardo stąpającej po ziemi Anny Jankowskiej, występuje Daria Widawska, znana z takich popularnych seriali telewizyjnych jak Prawo Agaty, czy Magda M. W rolach drugoplanowych prezentują się znane osobowości telewizyjne, między innymi Antek Królikowski (jako przyjaciel rodziny Jankowskich), Dorota Deląg (kochanka głównego bohatera), Sonia Bohosiewicz (sąsiadka), czy Anna Przybylska (piosenkarka współpracująca z głównym bohaterem - Darkiem). Gościnnie w serialu pojawiają się epizodyczne role, grane przez Danutę Stenkę, Tomasza Kota, Weronikę Książkiewicz, Piotra Adamczyka i wiele innych popularnych aktorów oraz charakterów medialnych.

39 i pół - gdzie obejrzeć

Jeden odcinek serialu trwa 45 minut - wszystkie są dostępne na platformie WP pilot, podczas emisji telewizyjnej w czasie rzeczywistym. Serial został wyprodukowany przez TVN i jest wyreżyserowany przez takie osobowości jak Mitja Okorn, Łukasz Palkowski oraz Łukasz Jaworski. Scenariusz został opracowany przez Domana Nowakowskiego, polskiego scenarzystę, reżysera, aktora oraz dziennikarza, związanego z takimi znanymi i docenianymi produkcjami jak Kasia i Tomek, Miodowe Lata czy Świat Według Kiepskich. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa serialu, w ramach której pojawiają się utwory popularnych polskich zespołów takich jak T.Love, Feel czy Chłopcy z Placu Broni.