Złoto Bałtyku

Bursztyn jest jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni świata. Z jego udziałem tworzona jest najbardziej wykwintna biżuteria czy cenne medykamenty. Jednak jego wydobycie nie należy do najprostszych. Złoto Bałtyku to pogram telewizyjny, który odsłania wszystkie tajemnice bursztynu. Reżyserem i twórcą programu jest Sambor Wilk oraz Kamil Fortuna. Kierownicy produkcji to Zuzanna Małycha oraz Agnieszka Kubiak.  

Złoto Bałtyku - co to za program 

Złoto Bałtyku to program, który pokazuje swoim widzom, jak wygląda życie zbieraczy bursztynu, którzy pochłonięci są tzw. bursztynową gorączką. Jego wydobywcy nie mają jednak łatwego zadania - brodzą po pas w wodzie i błocie, bądź zmagają się ze sztormem. Program ukazuje kulisy ich pracy, opowiada o tym, jaką drogę musi przebyć bursztyn, od wydobycia, poprzez obróbkę, aż do wyrobu gotowego przeznaczonego do sprzedaży.  

Złoto Bałtyku - prowadzący 

Przez proces wydobycia i obróbki w programie Złoto Bałtyku prowadzi nas czwórka głównych bohaterów. Tomasz Ołdziejewski wydobyciem bursztynu zajmuje się od zawsze. Oprócz poszukiwania, z bursztynu produkuję różnego rodzaju wyroby - szkatułki, repliki statków i inne. Dorota Cenecka to jubilerka, jak również projektantka bursztynowej biżuterii. Zaczynała jako czeladnik, w zawodzie pracuje około 20 lat. Przez ciekawe, bursztynowe losy prowadzi nas także Krzysztof Biereśniewicz. Zajmuje się on poszukiwaniem bursztynu metodą hydrauliczną. Benedykt i Małgorzata Formellowie są zaś właściciele rybackiego kutra HEL-6. Z wielkim zamiłowaniem poławiają bursztyn, opowiadając widzom o jego tajemnicach.  

Złoto Bałtyku - odcinki 

Złoto Bałtyku doczekało się trzech sezonów. Każdy z nich liczy mniej więcej po pięć odcinków. Każdy z odcinków pokazuje pracę profesjonalnych wydobywców bursztynu. Co więcej, z konkretnych odcinków możemy dowiedzieć się o metodach połowu bursztynu, jak również zobaczyć gotowy bursztyn, przepięknie połyskujący w jubilerskich gablotach. Oglądając program, spędzimy także czas w warsztatach bursztynników, oglądając metody obróbki. Jeden odcinek trwa około 55 minut.